بارسلونا: کنترل ترافیک با اجرای ابر بلوک ها

به گزارش وبلاگ فروش، ازدحام جمعیت و ترافیکی که مردم در شهرهای بزرگ به وجود می آورند یکی از مسائل بزرگ شهرهای پرجمعیت است. در ادامه ببینید شهر بارسلونا چه راهکاری برای مقابله با مشکل ترافیک و ازدحام جمعیت انجام داده است.

بارسلونا: کنترل ترافیک با اجرای ابر بلوک ها

در دنیایی که ما می شناسیم، جوامع به طور قابل توجهی در حال شهری شدن هستند. در سال 1990 فقط 10 ابر شهر با جمعت بیشتر از 10 میلیون نفر وجود داشت. اما در سال 2014 این امار به 28 شهر رسیده است.

محقق های پروژه UN می گویند:

در سال 2030 این آمار به 41 شهر هم خواهد رسید.

یکی از زیباترین شهرهای دنیا طرحی برای احیای فضاهای شهری دارد. بارسلونا در حال راه اندازی یک برنامه به نام ابر بلوک ها است. که شامل 9 دهکده کوچک مکعبی است، که عبور ماشین ها در آن محدوده شده است.

یک جایگزین سالم

سال 2014 در شهر بارسلونا یک برنامه تحرک شهری توسعه یافت. واکس شرح می دهد:

این برنامه برای جلو گیری از مسدود شدن شهر از طریق ماشین ها و بعلاوه برای جلوگیری از خفه شدن شهر از طریق آلودگی هوا در چند دهه گذشته، توسعه داده شده است.

به علت مرگ سالانه 3,500 نفر در اثر آلودگی هوا، بارسلونا همواره در جهت رسیدن به کیفیت هوای مورد تایید اتحادیه اروپا شکست خورده است.

برنامه تحرک شهری کاهش: 21 درصدی ترافیک، آلودگی صوتی و آلودگی هوا را هدف گرفته است. این برنامه شامل 300 کیلومتر جهت دوچرخه سواری، فضای سبز بیشتر و سیستم اصلاح شده حمل و نقل عمومی با دسترسی بهتر و بازده بیشتر است. بیشترین زمانی که منتظر اتوبوس در بارسلونا می مانید، تقریبا 5 دقیقه است!

تا به امروز به نظر می رسید که بیشتر شهرها برای بهبود کیفت زندگی ساکنین چه کارهایی ممکن است انجام بدهند؟ اما در این مورد برای شهر بارسلونا ابر بلوک ها تجویز شده است.

طرح نو فضای پیاده روها از طریق سالوادو روئدا، رئیس آژانس محیط زیست شهر بارسلونا، توسعه داده شد. استراتژی این طرح تبعید کردن ماشین ها به طور کامل از دهکده ها نیست، بلکه ماشین ها و اتوبوس ها به جای حرکت در خیابان هایی داخل دهکده ها، از خیابان هایی که اطراف ابر بلوک ها تعبیه شده حرکت می نمایند. ماشین های محلی هم فقط از جهت یک طرفه که به دهکده ها می رسد با محدویت سرعت 16 کیلومتر بر ساعت مجاز به تردد هستند.

مرحله اول این پروژه کاهش سرعت تردد اتومبیل ها و دومین مرحله حذف کامل ماشین های پارک شده در خیابان ها و پارک کردن آنها در گاراژهای زیرزمینی است. تصور کنید که برای عبور از خیابان دیگر لازم نیست که به ماشین ها فکر کنید.

تغییرات

مانند بیشتر چیزها، تغییرات حیله گر هستند و باعث بروز چند مشکل می شوند. ابر بلوک ها نیز با چند مشکل روبه رو شده اند. مانند بیشتر شهر ها در بارسلونا هم برای رسیدن به مرکز شهر با مشکل روبه رو می شوید و بعلاوه مراکز تجاری نگران بارگذاری به موقع کالا ها در مرکز شهر هستند.

روئدا این مشکل را پیش بینی نموده بود. او به بیزنس اینسایدر شرح می دهد:

همواره مقاومت در برابر تغیرات وجود دارد. به نظر می رسد ما فراموش نموده ایم که در ابر بلوک ها پیاده رو های بیشتری نسبت به جاده وجود دارد.

او این نکته را یاد آور می گردد که محله ها حالا خودشان را با ابر بلوک ها منطبق نموده اند و هرگز نمی خواهند به گذشته برگردند. حالا بچه ها آنها می تواند با امنیت در خیابان ها بازی نمایند.

منبع: کجارو / curiosity.com

به "بارسلونا: کنترل ترافیک با اجرای ابر بلوک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارسلونا: کنترل ترافیک با اجرای ابر بلوک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید