5 شهر دوستدار طبیعت در دنیا

به گزارش وبلاگ فروش، هرروزه به تعداد انسان های نگران کره زمین افزوده می گردد. نگرانی که بی فایده و بی علت هم نیست. با پیشرفت فنّاوری و اقتصاد، متأسفانه زمین دوست داشتنی ما رو به نابودی است و اگر فکری به حال آن نکنیم، خیلی زود باید سیاره دیگری را برای زندگی پیدا کنیم .

5 شهر دوستدار طبیعت در دنیا

اما نگرانی تنها برای کره زمین کافی نیست و باید وارد عمل شد. یکی از بهترین راه های نجات خانه مشترکمان استفاده از انرژی های سبز است که بعضی از کشورها و شهرهای بزرگ دنیا در آن پیش قدم شده اند و به حدی پیش رفته اند که جز بهترین ها در سطح دنیا شده اند .

راه های ساده و کم هزینه دیگری هم وجود دارد که می تواند شهر ما را چه ازلحاظ مصرف انرژی و چه ازلحاظ ظاهر طبیعی آن، به معنای واقعی کلمه سبز کند. در ادامه می خواهیم با 5 مورد از سبزترین شهرهای دنیا که تنها با انجام چند کار ساده توانسته اند در این گروه قرار بگیرند آشنا شوید .

شهرهای زیر می توانند مثال خوبی برای شهروندان تمام کره زمین در دوستی باطبیعت باشند .

کپنهاگ

کپنهاگ اخیراً به عنوان سبزترین شهر اروپا نام گرفته است. جالب است بدانید که دانمارکی ها مدت هااست که شادترین مردم دنیا هستند و وقتی کسی شاد باشد با خود و اطرافش به صلح خواهد رسید. معمول ترین راه عبور و مرور در کپنهاگ دوچرخه سواری است و همین قضیه مقدار انتشار CO2 را به حداقل ممکن می رساند. از سوی دیگر بیشتر اتوبوس های این شهر برقی هستند و تعداد زیادی مغازه طبیعت دوست وجود دارد که پوشاک و خوراک های سازگار با طبیعت را بفروش می رسانند.

کوریتیبا

شاید باورتان نگردد اما کوریتیبای برزیل یکی از سبزترین شهرهای دنیا و سبزترین شهر در آمریکای لاتین است. این شهر به اینکه 70 درصد از زباله هایش را بازیافت می نماید مفتخر و درواقع یکی از قدیمی ترین شهرهایی است که از دهه 80 میلادی این کار را شروع نموده است. کوریتیبا جایزه سبزترین شهر را با توسعه یکی از بزرگ ترین سیستم های نقلیه عمومی دریافت نموده است. مقامات این شهر هم با کاشتن درخت در طول تمام بزرگراه ها سعی در سبزتر کردن هر چه بیشتر کوریتیبا دارند.

سنگاپور

سبزترین شهر آسیا نمونه بسیار خوبی برای مبارزه با آلودگی و تخریب محیط زیست است. اول ازهمه سیستم بزرگ حمل ونقل این شهر باعث شده که از آلودگی کاسته گردد. دوم اینکه مردم سنگاپور حتی از میانگین آسیا هم کمتر آب هدر می دهند و این قدم بسیار بزرگی است. بازیافت زباله در این شهر بسیار مهم و فراگیر است و هر خانه باوجود ظرف های مخصوص تفکیک زباله این کار را از مبدأ انجام می دهد.

سانفرانسیسکو

تماشا نام سانفرانسیسکو در این لیست چندان هم دور از انتظار نبود. این شهر یکی از طبیعت دوست ترین شهرهای آمریکای شمالی است. درواقع اولین شهری که سیستم سطل های زباله رنگی را برای بازیافت وارد خانه ها و محل کارکرد و این کار را به صورت یک طرح اجباری به اجرا درآورد. سیستم نقلیه عمومی فوق العاده و تشویق مردم به استفاده از خودروهای برقی به این شهر یاری نموده است که جز سبزترین شهرهای دنیا باشد.

کیپ تاون، ژوهانسبورگ و دوربن

سه شهر آفریقا به طور یکسان جز سبزترین شهرهای دنیا هستند. ژوهانسبورگ و کیپ تاون بیشترین فضای سبز در کل قاره را دارند و دومین قرار است تا 20 سال آینده به یک شهر کاملاً بدون زباله و تا سال 2050 به شهری بدون کربن تبدیل گردد .

زندگی در شهرهای این چنینی می تواند آرزوی هر فردی باشد، آرزویی که رسیدن به آن چندان هم غیرممکن نیست. اگر هر یک از ما به عنوان شهروندان یک شهر یا یک کشور مسائل بسیار ساده ای را رعایت کنیم، خیلی زودتر ازآنچه فکرش را بکنیم می توانیم شهر خود را جز سبزترین شهرهای دنیا کنیم .

منبع: کجارو / popupcity.net

به "5 شهر دوستدار طبیعت در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 شهر دوستدار طبیعت در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید