13 پیشنهاد برای حفظ سلامتی خودتان در سفر ، با این روش از معضل آب به آب شدن خلاص شوید

به گزارش وبلاگ فروش، تعطیلات یکی از برترین فرصت ها برای سفر کردن است اما متأسفانه کم نیستند افرادی که در روزهای سفر به علت مسمومیت، بی احتیاطی، رعایت نکردن بهداشت فردی، انتخاب نامناسب اقامتگاه و ... دچار مسائل ناشی از سفر شده و هیچ لذتی از تعطیلات نمی برند.

13 پیشنهاد برای حفظ سلامتی خودتان در سفر ، با این روش از معضل آب به آب شدن خلاص شوید

به گزارش وبلاگ فروش، اگر قصد مسافرت دارید باید حواس تان به سلامت تان باشد. می پرسید چطور؟ با ما همراه باشید تا با رعایت 13 نکته کاربردی سفر را به خوبی سپری کنید.

1. شستن مداوم دست ها

یکی از مهم ترین مواردی که مسافرت شما را خراب می نماید، ابتلا به بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا در طول سفر است، بنابراین هر طور که شده باید جلوی بروز این بیماری ها را که عمدتاً هم منشأ ویروسی دارند، بگیرید. ساده ترین راه، شستن مداوم دست ها و عدم تماس آنها با مخاط دهان و بینی است. البته همه ما شستن دست ها را از کودکی یاد می گیریم، اما بنا به دلایل مختلف این کار را با دقت انجام نمی دهیم و حتی با وجود آگاهی نسبت به اهمیت و ضرورت این کار، شستن دست ها را فراموش می کنیم.

برای شستن دست ها حتماً سراغ آب و صابون و مایع دستشویی (آب به تنهایی بی فایده است) بروید. هنگام شست وشو دست های تان را به مدت حداقل 20 تا 30 ثانیه به هم بمالید و شستن نواحی بین انگشتان و پشت دست ها و زیر ناخن ها را نباید فراموش کنید. در صورتی هم که به آب و صابون دسترسی نداشتید، می توانید از ژل های ضدعفونی نماینده بر پایه الکل بهره ببرید که همان کارایی را دارد. داروهای ضروری سفر مثل مسکن، قطره استریل چشمی، قرص ضد آلرژی، پماد سوختگی و ... هم حتماً همراه تان باشد.

2. انتخاب غذای همراه

یادتان باشد برای مسافرت ها نباید غذاها را نیم پز کنیم، بلکه توصیه می گردد آنها را خام یا پخته همراه خود ببریم، چون میکروب ها در غذاهای نیم پز به خوبی رشد می نمایند اما در غذاهای کامل پخته شده از بین می روند. بعلاوه میکروب ها در محیط مرطوب به خوبی رشد می نمایند، بنابراین اگر قصد مصرف ساندویچ در سفرها را دارید، نباید مواد غذایی را از ابتدای سفر داخل نان قرار دهید بلکه ضروری است ظرف نان و مواد غذایی دیگر مثل گوجه فرنگی، کاهو، کتلت یا کوکو را جدا کنید.

حتی بهتر است از فلاسک های اسفنجی برای خنک نگه داشتن مواد غذایی استفاده کرد و در یک نایلون بزرگ تر، قالب های یخ و در نایلونی کوچک تر، مواد غذایی را قرار داد. این کار باعث می گردد که مواد غذایی تا چند ساعت خنک باقی بمانند.

3. اگر رستوران برو هستید

بدون شک ظاهر غذا، قیمت و طعم و ذائقه مصرف نماینده از مهم ترین عوامل در انتخاب غذاها در رستوران ها هستند، ولی آیا توجه به همین موارد در انتخاب غذا کافی است؟ آیا شرایط بهداشتی محل طبخ و ارائه این مواد غذایی اهمیت ندارد؟ اینکه این غذاها با چه مواد اولیه و چه کیفیتی فراهم می شوند، مهم نیست؟ پیش از انتخاب رستوران باید همه جوانب را در نظر بگیرید. پیشنهاد ما این است که برای غذا خوردن در رستوران های بین جاده ای سراغ آنهایی بروید که شلوغ تر هستند چون احتمال اینکه دچار مسمومیت شوید، به مراتب کمتر خواهد بود. برای انتخاب رستوران در شهرهای مختلف هم سراغ برترین ها را از محلی ها بگیرید.

4. غذای بیرون، فقط روزی یک وعده

در طول سفر حداکثر روزی یک وعده غذای بیرون بخورید و چه بهتر که این یک وعده، ناهار باشد. در انتخاب غذا بهتر است به جای انتخاب غذاهای سرخ شده از غذاهای گریل شده یا کبابی و بخارپز بهره ببرید. به جای کباب کوبیده هم سراغ کباب برگ، ششلیک، چنجه یا جوجه کباب بروید چون هم سالم ترند و هم کالری کمتری دارند.

5. نوشیدنی، فقط کم کالری

یادتان باشد در طول سفر تا حد امکان سراغ نوشیدنی های کم کالری بروید. باور کنید اصلاً لازم نیست صدها کالری اضافی از نوشیدنی های شیرین وارد بدن مان کنیم. آب یا آبمیوه طبیعی و دوغ، برترین جایگزین برای نوشیدنی های پرکالری مثل نوشابه و دلستر و ... محسوب می شوند.

6. حواس تان به ترازو باشد

اگر می خواهید از مسافرت خود لذت ببرید و پس از بازگشت به خاطر افزایش وزن، خود را سرزنش نکنید، حواس تان به کالری غذاها و فعالیت بدنی تان باشد. به عنوان مثال پرس غذای تان را کوچک انتخاب کنید. حتی می توانید از منوی کودک، غذا سفارش دهید و به جای غذای اصلی فقط پیش غذا سفارش دهید. بعلاوه می توانید غذای خود را با یکی از همراهان تان شریک شوید.

7. معضلی به نام آب به آب شدن

اصطلاح آب به آب شدن را شنیده اید؟ این اصطلاح زمانی به کار می رود که به علت سفر، شرایط خواب، استراحت و تغذیه فرد به هم می ریزد و دچار مسائل متعدد گوارشی می گردد. بد نیست بدانید مصرف نوشیدنی های سالم و طبیعی تا حد زیادی جلوی بروز این حالت را می گیرد، اما مصرف میوه و سبزیجات تازه و البته ضدعفونی شده هم تأثیر به سزایی در برطرف مشکل ایجاد شده دارد.

8. اگر با هواپیما سفر می کنید

حتماً شنیده اید که وقتی بعضی ها با هواپیما سفر می نمایند، دچار بعضی مسائل پروازی می شوند که آزاردهنده است. به همین علت توصیه می گردد چند روز قبل از مسافرت، سیستم ایمنی خود را با مصرف مواد غذایی مفید و ویتامین هایی مثل ویتامین C تقویت کنید. بعلاوه با مشورت پزشک، یک روز قبل از مسافرت های طولانی تا سه روز بعد از آن، آسپیرین مصرف کنید، زیرا مشکل ترومبوز وریدهای عمقی یا تشکیل لخته در عروق جزو مواردی است که در اثر بی تحرکی طولانی ایجاد می گردد.

همواره سعی کنید یک بطری آب خنک و یک اسنک در کیف همراه خود داشته باشید حتی وقتی مدت زمان پروازتان بسیار کوتاه است. از طرفی حداقل 24 ساعت قبل از پرواز از داروهای ضداحتقان برای پیشگیری از بروز مسائل بینی و گوش بهره ببرید. این داروها به حفظ سلامت و عدم احتقان سینوس ها و گوش ها یاری می نمایند. هنگام سوار شدن به هواپیما هم آدامس بجوید. این کار باعث مساوی شدن فشار هوا در گوش میانی شما می گردد و از گرفتگی گوش پیشگیری می نماید.

9.اگر قطار را انتخاب نموده اید

بسیاری بر این باورند قطار در مقایسه با اتومبیل وسیله راحت تری برای مسافرت است اما کابینی که انتخاب می کنید باید در بخش خانوادگی و دربست باشد. حتی اگر فکر می کنید هوا سرد نیست باز هم لباس گرم همراه داشته باشید چون تغییر دمای هوا در طول مسیر اجتناب ناپذیر است. درعین حال، اگر در قطار دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوید، هنگام حرکت، کتاب و مجله نخوانید و در صندلی هایی که خلاف جهت حرکت قطار هستند، ننشینید. هر جا که هم که قطار توقف کرد، پیاده شوید، کمی آب بخورید و نفس عمیق بکشید و کمی پیاده روی کنید. این کار موجب می گردد خون در پاهای تان که مدت طولانی بی حرکت بوده است، جریان پیدا کند و مسئله ای برای تان ایجاد نگردد.

10. سفر با اتومبیل شخصی

اولین شرط سفر با خودروی شخصی این است که پیش از حرکت حتماً سلامت ماشین را چک کنید. نباید فراموش کنید مواد غذایی و نوشیدنی بسته بندی شده و فاسد نشدنی مثل بیسکوییت و آب معدنی و کنسرو هم حتماً باید همراه تان باشد. ترجیحاً روز و ساعاتی را برای سفر انتخاب کنید که جاده ها شلوغ و پرترافیک نباشد.

بعلاوه تاریخ برگشت تان را هم به آخرین روز تعطیلات و عصر سیزده به در موکول نکنید. در طول مسیر از قرار دادن وسایل اضافی مانند بالش یا کیف در قسمت پشت صندلی های عقب که مانع دید راننده می گردد، خودداری کنید. درعین حال این نکته را آویزه گوش تان کنید که خستگی و خواب آلودگی در حین رانندگی، عامل اصلی 30 درصد تصادفات در آزادراه ها و 20 درصد تصادفات جاده ای است و بیداری شبانه و کاهش هوشیاری عامل بسیار خطرناکی در بروز تصادفات مرگبار است که متأسفانه بسیاری آن را نادیده می گیرند.

11. حواس تان به محل اقامت تان باشد

اگر قصد اقامت در هتلی مقرون به صرفه قیمت و مناسب دارید، می توانید سراغ هتل آپارتمان ها بروید. باید توجه داشته باشید که این هتل ها مکان هایی هستند که در آنها برای مدت کوتاهی از مهمان پذیرایی می گردد و همه امکانات هتل های پرستاره را ندارند. اگر هم قصد کرایه کردن اقامتگاه هایی غیر از هتل را دارید، باید ملحفه و روبالشی های تمیز حتماً همراه تان باشد که دچار مسائل پوستی و حساسیت و حتی بیماری های عفونی مسری نشوید.

بعلاوه اتاقی را انتخاب کنید که کمتر آلرژی زا باشد. به عنوان مثال اتاق های موکت دار یا فرش هایی با پرزهای فراوان، تخت هایی با پتوهای پرزدار، پرده های ضخیم و ... ممکن است مشکل آفرین باشند؛ به ویژه برای بچه ها، سالمندان و افرادی که زمینه آلرژی های پوستی و تنفسی دارند.

12. شرط باز کردن چمدان ها

وقتی از سفر به خانه برگشتید حتماً باید چمدان ها را داخل حمام باز کنید. در این صورت، اگر حشره ای را با خودتان به خانه آورده باشید، همان جا از شرشان خلاص خواهید شد. وسایل کثیف را همان جا بشویید و لباس ها را از داخل نایلون به ماشین لباسشویی انتقال دهید. هر چیز غیرقابل شست وشویی را هم باید با الکل یا مواد ضدعفونی نماینده دیگر ضدعفونی کنید.

13. از مسافرت تا تندرستی

بدون شک یک سفر خوب خستگی را تن آدم بیرون می نماید و باعث کاهش استرس و فشارهای روانی می گردد. البته این موارد همه فواید مسافرت به شمار نمی آیند. سفر از هر نوعی که باشد باعث می گردد برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید به نوعی درمان محسوب می گردد و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می نماید.

بازگشت به طبیعت

سفر کردن باعث می گردد که از چاردیواری خانه و محل کار و از همه مهم تر روزمرگی ها دور شوید و از طبیعت و هوای تازه و سالم لذت ببرید. هیچ فرقی نمی نماید مقصدتان جنگل باشد یا منطقه ها ساحلی و کوهستانی چون بازگشت به طبیعت، آرامش بخش است و حال تان را حسابی جا می آورد.

خداحافظی با یکنواختی

زمانی که سفری در پیش دارید، حتی یکنواختی و سختی کار باعث می گردد بهتر با مسائل کاری کنار بیایید. این در حالی است که مسافرت علاوه بر اینکه شما را با فرهنگ ها و آداب ورسوم مختلف آشنا یاری می نماید، باعث می گردد دید تازه ای نسبت به شهر خودتان پیدا کنید.

عکس یادگاری بگیرید

اگر سال جاری توانایی دارید به هرکجا که دوست دارید سفر کنید، حتماً این کار را انجام دهید، چون ممکن است بعدها پشیمان شوید یا شرایط حال حاضر را نداشته باشید. توصیه می کنیم در طول سفر حتماً خاطرات خود را بنویسید و عکس های یادگاری بگیرید تا بعدها بتوانید از آن خاطرات به خوبی یاد کنید.

بهبود روابط

سفر به شما این امکان را می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت های خانه، زمان بیشتری را با خانواده صرف کنید و اگر کدورتی از یکدیگر دارید، با گفت وگو و حل مشکل، آن را به فراموشی بسپارید و از کنار هم بودن لذت ببرید. یادتان باشد بیشتر اوقات، بسیاری از مسائل خانوادگی و حتی محبت آمیز در طول سفر از بین می رود و این اتفاق خوشایندی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "13 پیشنهاد برای حفظ سلامتی خودتان در سفر ، با این روش از معضل آب به آب شدن خلاص شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 پیشنهاد برای حفظ سلامتی خودتان در سفر ، با این روش از معضل آب به آب شدن خلاص شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید