اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر ، لذت سفری امن و راحت

به گزارش وبلاگ فروش، اگر شما نیز به بیماری دیابت یا آنچنان که معروف است (مرض قند) مبتلا هستید و قصد یک سفر طولانی را دارید، برای داشتن یک سفر آرام و بدون نگرانی بهتر است قبل از هر چیز به دکتر خود مراجعه کرده و با ایشان مشورت کنید. کنترل پزشکی منظم سبب می شود علاوه بر حفظ سلامت شما، اندازه استرس و نگرانی خانواده و همراهانتان نیز کاهش یابد و بتوانید در کنار هم از سفر لذت ببرید. ضمن اینکه فراموش نکنید دیابت محدودیت نیست. اگر نکات ساده ای را رعایت کنید و مراقبت های لازم را به عمل آورید بی هیچ مسئله ای می توانید از سفرتان لذت ببرید. در مقاله اطلاعات ضروری برای دیابتی ها در سفر به بیان برخی از نکات مهم برای دیابتی ها در سفر می پردازیم. همراه ما با اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر باشید.

اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر ، لذت سفری امن و راحت

دیابت در سفر و نکاتی قبل از سفر برای دیابتی ها

درباره فعالیت های بدنی و رژیم غذایی خود از پزشک مشورت بگیرید و قبل از سفر از او لیستی از فعالیت هایی که مجاز به انجام آن نیستید، بگیرید. درباره بیماران دیابتی لیستی از اطلاعات ضروری برای دیابتی ها در سفر وجود دارد که همه آن ها باید آن را رعایت کنند. اما هر فرد مبتلا به دیابت بسته به شرایط و مقدار پیشرفت بیماری خود به مراقبت های ویژه ای هم نیاز دارد که جدا از سایرین می باشد. چنانچه سفر با اتومبیل را انتخاب کرده اید و راه طولانی را در پیش دارید، به صورت مرتب توقف کنید. کمی قدم بزنید و مراقب لخته شدن خون در پاهایتان باشید. چنانچه می خواهید راهی کشورهای خارجی نظیر انگلستان شوید از پزشکتان بخواهید برای شما دو نامه بنویسد. نامه اول برای مأموران امنیتی فرودگاه که در آن گواهی می کند شما به بیماری دیابت مبتلا هستید و همراه داشتن دارو و سرنگ تزریق داروهای شما الزامی است. این گواهی به این دلیل صادر می شود که در بسکمک از کشورها ورود دارو به همراه مسافر بدون داشتن مجوز امکان پذیر نیست. در هر شرایطی داروهای خود را همراه داشته باشید. این یک هشدار جدی در بین نکات مهم برای دیابتی ها در سفر است. حتی اگر برای یک ساعت از هتل بیرون می روید به مقدار یک بار مصرف دارو را همراه خود داشته باشید. احتمالات را از قلم نیاندازید. بهتر است در کنار این دارو یک کپی از نسخه دکتر خود را نیز در جیبتان داشته باشید شاید مجبور شدید مدت بیشتری بیرون بمانید. دومین نامه نیز یک شرح حال از نوع و مقدار بیماری شما و داروهایی که به آن نیاز دارید است. این اطلاعات برای این است که چنانچه در طول سفر دچار مشکل شدید بتوانید آن را با یک پزشک در میان بگذارید. چنانچه ناچار هستید تنها سفر کنید، بیشتر از خودتان مراقبت کنید. از انجام کارهایی که می تواند استرس زا و خطرآفرین باشد، بپرهیزید. برای احتیاط یک نسخه دارویی و کارتی را که بیماری شما را نشان می دهد همراه خود داشته باشید. این مسئله کمک می کند تا در صورت بروز حوادث امدادگران بتوانند به درستی نسبت به بیماری شما واکنش نشان دهند.

آرامش در سفر با دیابت و نکات مهم برای دیابتی ها در سفر

برای مبتلایان به قند خون استرس چیز خوبی نیست. استرس و نگرانی تأثیر مستقیمی بر مقدار قند خون فرد دارد. مسافرت کردن به مکان هایی که پیش از این به آن ها سفر نکرده اید هم می تواند موجب نگرانی و استرس شما شود. بهتر است قبل از سفر درباره مقصد خود تحقیق کنید. در پی تاریخچه و تصاویری از مقصد خود بگردید. داشتن اطلاعات و شکل گیری یک تصویر کلی از مقصد می تواند موجب آرامش شما شده و از استرس بکاهد. تلاش کنید که به تنهایی مسافرت نکنید که از اطلاعات ضروری برای دیابتی ها در سفر می باشد. اگر نمی توانید فردی از خانواده را با خود به سفر ببرید یک همسفر پیدا کنید. البته امیدوار هستیم که چنین مسئله ای رخ ندهد اما باید این احتمال را در نظر گرفت که در طول سفر به کمک فرد مورد اطمینانی نیاز داشته باشید. درباره آب و هوای مقصد خود اطلاعاتی به دست آورید. به این ترتیب می توانید لباس مناسب همراه خود داشته باشید. ضمن اینکه بعضی از داروها مانند انسولین برای نگهداری به دمای خاصی نیاز دارند پس به این مسئله دقت کنید. در انتخاب ساک مسافرتی و چمدان دقت کنید. داروهایتان را در مکانی نگهداری کنید که دسترسی بهتری به آن داشته باشید. داروهای ضروری را دو قسمت کنید و هر قسمت را درون یک کیف بگذارید. به این ترتیب چنانچه در اثر حادثه ای یکی از کیف ها گم شد یا یکی از داروها از بین رفت، داروی کافی به همراه دارید و نگران نخواهید بود. می توانید در مقصد به یک داروخانه مراجعه کنید و با استفاده از نسخه ای که همراه دارید داروی مورد نیازتان را تهیه کنید. برای سفر کفش مناسبی انتخاب کنید. یک کفش سبک و راحت می تواند مناسب باشد. دقت کنید که کف آن خیلی تخت نباشد. از سلامت پاهایتان مراقبت کنید. چنانچه با هواپیما مسافرت می نمایید، در شرایط نشسته حرکت های کششی مربوط به ساق پا و یا نرمش های ساده مچ را می توانید انجام دهید. شاید هم بتوانید در مدت پرواز یکی دو دقیقه راه بروید که از اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر می باشد.

در سفر دیابتی ها چه چیزهایی باید به همراه داشته باشیم؟

لوازم پزشکی و داروهایتان را در مکان مناسبی نگه دارید. جایی که داروها نشکند و یا انسولین خراب نشود. دقت کنید بعضی داروها نیاز به دمای خاصی دارند و شیشه بعضی داروها شکستنی است. دقت کنید چطور از داروها استفاده می کنید. لیست داروهایی که یک بیمار دیابتی به طور کلی باید همراه داشته باشد شامل انسولین یا داروی مصرفی، سرنگ های تزریق انسولین، دستگاه قندخون و باطری، لانست نمونه گیری خون، نوار تست قندخون و ادرار، گلوکومتر و تیغ مخصوص آن، الکل پزشکی، دستمال مرطوب و موادقندی سریع الجذب مانند قندحبه ای، بیسکوئیت یا آب میوه می باشد. در طول سفر ممکن است در مکانی اقامت کنید که نتوانید انسولین مورد نیازتان را تهیه کنید پس تلاش کنید به مقدار کافی انسولین همراه خود ببرید و حتما از این دارو با دقت و طبق نکاتی که بعدا گفته خواهد شد حفاظت کنید. نگهداری از داروها اهمیت ویژه ای دارد. در دمای طبیعی اتاق انسولین تا یک ماه ماندگاری خود را حفظ می کند. اگر محل مسافرت شما آب و هوای معتدلی داشته باشد نیازی نیست که حتما انسولین را در یخچال قرار دهید. اما دقت داشته باشید که محل نگهداری این دارو باید تاریک باشد. انسولین نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا داخل فریزر قرار بگیرد چرا که هم حرارت بالا و هم سرمای زیاد این دارو را فاسد می کند. انسولین به هیچ وجه نباید منجمد شود. انسولین منجمد شده غیر قابل استفاده است. چنانچه به مکانی سفر می کنید که هوای گرمی دارد، انسولین را داخل یخچال قرار دهید یا اینکه آن را در داخل کیسه و فلاسک یخ قرار دهید اما دقت داشته باشید که انسولین نباید به هیچ وجه با یخ تماس مستقیم داشته باشد. بهترین حالت این است که شیشه های انسولین را داخل یک پارچه که قبلا مرطوب کرده اید بپیچید. دقت کنید که شیشه های انسولین در مکان تاریک و به دور از نور نگهداری شود. چنانچه داروی شما در یکی از حالت های زیر است نباید از آن استفاده نمایید: اگر انسولین شفاف یا کریستال شما کدر شده بدانید که فاسد شده است. انسولین p.h یا انسولین شیری رنگ در صورت فساد یکنواختی خود را از دست می دهد و به حالت دانه دانه در آمده و به دیواره شیشه ها می چسبد. چنانچه شیشه انسولین در برابر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد قهوه ای رنگ می شد. این انسولین نیز قابل استفاده نیست. دقت داشته باشید که نوارهای آزمایش قندخون را باید در دمای اتاق نگهداری کنید. اگر محل نگهداری این نوارها سرد باشد ممکن است به اشتباه قندخون را کمتر از مقدار واقعی درج کند. در سفر با هواپیما انسولین را در چمدان قرار ندهید. آن را بسته بندی کنید و در کیف دستی همراهتان قرار بدهید چون در ارتفاع بالا سرمای هوا در قسمت بار هواپیما می تواند موجب یخ زدن انسولین بشود یا ممکن است در حین جابجایی بشکند.

سفر با دیابت در مقصدتان

چه در سفر باشید یا نباشید، تلاش کنید که همیشه مقدار لازم از غذاهای کربوهیدرات دار را در کیف خود داشته باشید. چنانچه سفر شما طول بکشد یا به دلیلی به غذا دسترسی نداشته باشید این مواد می توانند کمک موثری باشد. با خوردن به موقع یک میان وعده کوچک احتمال بالا و پایین رفتن قند خون خود را کنترل کنید در این صورت مجبور نخواهید شد که به خاطر افت قندتان به شیرینی جات پناه ببرید. از کارهای مهمی که یک بیمار دیابتی در طول سفر نباید فراموش کند، مقدار گیری مرتب مقدار قند خون است. به دلیل اینکه در طی سفر عادت های شما تغییر خواهند کرد. بهتر است که این عمل را به دفعات بیشتر و در فاصله زمانی کمتری انجام بدهید. در زمان اقدام به سفر تفاوت ساعت شهر مقصد را تا شهر خودتان محاسبه کنید تا زمان تزریق داروهایتان را از قلم نیاندازید و فاصله مناسب تزریق دارو را رعایت کنید. ورزش و فعالیت های فیزیکی موجب کاهش قند خون می شوند اما نشستن های طولانی مدت، استرس و نداشتن فعالیت مقدار قند خون را افزایش می دهد. به صورت مرتب قند خون خود را آزمایش کنید. دقت داشته باشید که در طول سفر رژیم غذایی خود را رعایت کنید. در رستوران ها و در سفرهای هوایی غذاهای ویژه بیماران دیابتی را درخواست کنید. وعده های غذایی داخل هواپیما مناسب بیماران نیستند پس فقط آن قسمتی از غذا را بخورید که به سلامتی شما آسیبی وارد نمی کند. از مصرف نمک بپرهیزید. چنانچه مصرف می کنید زیاده روی نکنید. به جای غذاهایی که کلسترول بالا دارند مانند روغن حیوانی و تخم مرغ از فیبرهای خوراکی استفاده کنید. فیبرها در انواع سبزیجات، میوه ها، سبوس گندم، حبوبات و سیب زمینی به مقدار زیاد یافت می شوند. از قلم نیاندازید که لرزش ناشی از قرار گرفتن در معرض هوای سرد باعث صرف انرژی در بدن می شود. این مسئله هم می تواند موجب کاهش قند خون شود. تا حد امکان از نوشیدنی های قند دار استفاده نکنید. اگر به آب دسترسی ندارید و تشنه هستید، نوشابه های رژیمی گزینه مناسب تری هستند. هرگز از قند استفاده نکنید. چه در خانه چه در سفر مقداری خرما، توت خشک یا کشمش به همراه داشته باشید. برای بیماران دیابتی استفاده از نان سبوس دار توصیه می شود. نان سفید چندان گزینه مناسبی نیست. بسکمک از افراد پیاده روی روی ماسه های گرم ساحلی را با پای برهنه دوست دارند یادتان باشد هرگز در ساحل یا کناره های استخر پابرهنه راه نروید. مراقب باشید بیش از حد در معرض آفتاب قرار نگیرید. از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید تا دچار آفتاب سوختگی و زخم نگردید. هر روز به طور مرتب جلوی آینه پاهای خود را معاینه نمایید. آب و هوای سرد موجب جذب دیرتر انسولین می شود اما هوای خیلی گرم به جذب انسولین سرعت می بخشد. هر دوی این شرایط برای قند خون مضر است. بهتر است به صورت منظم قند خون خود را چک کنید و مراقب مقدار آن باشید. در مکان های سرد مواقب بی حسی در پاهایتان باشید. پاها را گرم نگه دارید و در برابر یخ زدگی حفاظت کنید. به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرید. آفتاب گرفتن بی مقدار قند خون را افزایش می دهد. در صورتی که قند خون افزایش بیابد، شما آب بدنتان را از دست می دهید پس زیاد آب مصرف کنید که این مسئله می تواند از اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر می باشد.

منبع: همگردی

به "اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر ، لذت سفری امن و راحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات مفید برای دیابتی ها در سفر ، لذت سفری امن و راحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید