چای تشنگی را رفع می نماید؟

به گزارش وبلاگ فروش، پزشکان می گویند در روز های گرم تابستان برترین راه چاره برای پایین آوردن دمای بدن، نوشیدن یک فنجان چای داغ به جای یک لیوان آب سرد است.

چای تشنگی را رفع می نماید؟

متخصصان تاکید دارند که چای داغ تعریق را بالا می برد و دمای بدن را زودتر پایین می آورد. احتمالا شما هم وقتی از شدت گرمای هوا خیس عرق بوده اید از مسن تر های خانواده این توصیه را شنیده اید که به جای یک لیوان آب یخ، یک لیوان چای داغ بنوشید. حتما شما هم با تعجب از کنار این توصیه رد شده و با خود فکر نموده اید که چرا وقتی خیس عرق هستید باید به دست خودتان تعرق بدن تان را بالا ببرید.

اما اکنون متخصصان هم این باور سنتی را تایید نموده و معتقدند که برای مقابله با تعریق بالای بدن در روز های گرم تابستان به جای نوشیدنی خنک، یک لیوان چای داغ بنوشید.

پیتر مک ناگتون، عصب شناس دانشگاه کمبریج دراین باره می گوید: نوشیدن یک فنجان چای داغ دمای مرکزی بدن را بالا می برد و این شرایط یاری می نماید که بدن با سرعت بیشتری عرق کند و پوست زودتر خنک شود.

به گفته این متخصص، دهان و قسمت فوقانی سیستم گوارشی بدن انسان به اندازه دمای نوشیدنی ها واکنش نشان می دهد و به مغز پیغام می رساند که چه اندازه عرق فراوری کند. عرق از روی بدن به سرعت تبخیر می شود و هنگامی که تبخیر صورت گیرد، دمای بدن کاهش یافته و خنک تر می شود. نوشیدنی گرم سرعت تعریق و در نتیجه تبخیر را بالاتر می برد و در نهایت بدن سریعتر خنک می شود.

کریستوفر گوردن، متخصص تحلیل دمای بدن انسان در دانشگاه سیدنی نیز تاکید دارد: وقتی دمای بدن بالا باشد، تعرق افزایش می یابد. فرد برای چند لحظه احساس گرمای بیشتری می نماید، اما همین تعریق بالا باعث می شود که دمای بدن و پوست زودتر پایین آید.

پیتر مک ناگتون نیز بر اهمیت فرآیند تعریق برای بدن انسان تاکید نموده و می گوید: اگر بدن به اندازه لازم تعریق نداشته باشد، دمای مرکزی بدن بالا می رود و تنها چند دقیقه کافی است تا حمله مغزی اجرا شده و انسان جان خود را از دست بدهد.

پزشکان بعلاوه می گویند: بهتر است در روز های گرم و دمای شرجی تابستان به جای غذا های سرد مثل سالاد، غذا های تند و پرادویه مثل غذا های هندی بخورید.

کریستوفر گوردن می گوید: این که ساکنان منطقه ها گرم دنیا مثل هند یا خاورمیانه به رغم گرمای هوا از غذا های پرادویه و تند استفاده می کنند، نشان از واقعیتی دارد که ساکنان این منطقه به تدریج تجربه نموده و به آن پی برده اند. غذا های تند و پرادویه دمای سیستم اعصاب مرکزی را بالا می برند. این امر باعث افزایش دمای دهان می شود و در نتیجه دمای پوست را هم بالا می برد و باعث تاخیر گردش خون در شاهرگ می شود. در نتیجه با این فرآیند دمای بالا از داخل بدن به پوست منتقل و از روی پوست به سرعت تبخیر می شود.

متخصصان بعلاوه تاکید می کنند که مصرف نوشیدنی و غذای خنک و سرد، بدن را تنها برای دقایقی کوتاه خنک می نماید و در کاهش موثر دمای بدن تاثیری ندارند.

نوشیدن چای یا یک نوشیدنی داغ در فصل گرما از صد ها سال پیش به وسیله مردم یک عمل متداول بود. چای یا شای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در هندوستان است. چای بیشترین مصرف را در کشور های استوائی و صحرائی دارد.

فاکتور عرق

عرق کردن و بخار شدن آن فاکتور مهمی در خنک شدن و حفط تعادل دمای بدن هستند. هنگامی که چای داغ می نوشید گرمای بدن زیاد شده و اندازه عرق بدن نیز افزایش می یابد. اندازه این عرق به مراتب بیشتر از دمای داخل بدن است

به زبان ساده هر چه بیشتر عرق کنیم و این عرق بخار شود، گرمای بیشری از دست می دهیم. البته باید دقت داشت در گرما و رطوبت زیاد هوا بدن بیشتر عرق می نماید و بیشتر خنک می شود. مسلماً در هوای خنک اندازه عرق آنقدر بالا نیست که بتواند بدن را کاملاً خنک نماید.

دهان و معده

در تحقیق دیگری تأثیر دمای نوشیدنی بر اندازه عرق هدف قرار داده شد. استفاده از این هدف به منظور تشخیص گیرنده های حسی بود که بر روند عرق کردن تأثیر می گذارند. نتیجه نشان داد با تغییر دمای نوشیدنی اندازه عرق کردن نیز تغییر می نماید.

نوشیدنی از دو طریق به شرکت کنندگان داده شد. یکی از راه نوشیدن به وسیله دهان و دیگر به وسیله لوله های غذائی که مستقیماً وارد معده شد. جالب اینکه این تغییر زمانی به وجود آمد که مایع مستقیماً به وسیله لوله های غذائی وارد معده شد.

نتیجه و اطلاعات جمع آوری شده تعیین کردند که بیشتر حسگر های مولد عرق و یا تنظیم دمای بدن در معده و دستگاه های اطراف آن قرار دارند.

اگر بدانید که یک فنجان چای سبز چگونه می تواند شما را در روز های گرم تابستان سرحال بیاورد تعجب خواهید کرد. چای سبز به 4 علت اساسی در تابستان نشاط آور و مفید است

موجب خنکی می شود

از آنجائی که چای سبز در فرآیند فراوری تخمیر نمی شود و به ندرت اکسید می شود، موجب خنکی می شود.

از پوست محافظت می نماید

همه می دانیم که باید از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش محافظت کرد و این مساله در تابستان های داغ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

چای سبز به علت کتچین موجود در آن اشعه ماورای بنفش را جذب نموده و مقاومت پوست را در مقابل این اشعه افزایش می دهد.

لایه برداری پوست با چای سبز

نوشیدن چای سبز در تابستان حالت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد و در عین حال پوست را محکم و سفت می نماید. در نتیجه خطر صدمات اشعه خورشید را کاهش می دهد.

با مصرف منظم چای سبز در تابستان می توانید پوستی سالم و شاداب داشته باشید. پس نوشیدن چای سبز را در هنگام صبح جایگزین قهوه کنید.

سیستم ایمنی را ارتقاء می دهد

فصل تابستان فصل فعالیت است. اما در همین فصل به علت گرما خواب مختل شده و اشتها کاهش می یابد. بی خوابی و کم اشتهائی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در چای سبز موجب ارتقاء سیستم ایمنی بدن می شود. به خصوص اگر گرم نوشیده شود، چون می تواند مواد مغذی را جذب نموده و جریان سلامتی را بهبود بخشد.

موجب کاهش وزن می شود

همه ما دوست داریم که در فصل تابستان اندام متناسبی داشته باشیم. مصرف چای سبز می تواند در این راه به ما یاری کند.

هنگامی که مصرف چای سبز با ورزش همراه شود، فلاونید ها و کافئین چای سبز موجب چربی سوزی بیشتر شده و فرد وزن بیشتری کم می نماید.

یکی دیگر از دلایلی که مصرف چای سبز قبل از ورزش موجب کاهش وزن می شود، داغی چای است. این داغی درست خلاف باور همگانی است که فکر می کنند نوشیدنی خنک موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

از ذکر این دلایل می توان نتیجه گرفت نوشیدن چای سبز داغ در تابستان بسیار بهتر و مناسب تر از نوشیدنی های سرد است.

منبع: مشرق نیوز

منبع: فرارو

به "چای تشنگی را رفع می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای تشنگی را رفع می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید