طرز تهیه قهوه با شیر

به گزارش وبلاگ فروش، قهوه، پرمصرف ترین نوشیدنی بعد از آب در دنیاست. سرو قهوه شیوه های متعددی دارد که قهوه با شیر یکی از آن هاست. هرچند که آماده سازی قهوه با شیر نیز به طرق مختلفی صورت می گیرد. لاته، کاپوچینو و شیرقهوه از محبوب ترین نوشیدنی های بر پایۀ قهوه با شیر است. خواص این نوشیدنی فراوان است و بستگی به مقدار مصرف آن در فرد دارد. مصرف متعادل قهوه می تواند به افزایش تمرکز، برطرف خستگی و بهبود اشتها یاری کند.

طرز تهیه قهوه با شیر

مصرف قهوه با شیر کم چرب می تواند منجر به جبران کمبود کلسیم در بدن گردد. هرچند که اثرات قهوه می تواند همزمان اثرات خوب و بد را داشته باشد. اضافه کردن شیر به قهوه باعث کاهش تلخی آن و هماهنگی بیشتر با ذائقه های مختلف می گردد. این مقاله از وبلاگ فروش به معرفی خواص و مضرات، کالری و طرز تهیه قهوه با شیر پرداخته است.

قهوه با شیر، دو شاه و یک اقلیم!

شیر، یار همیشگی و دیرینۀ قهوه است. شیر به عنوان یکی از سازگارترین مواد غذایی، ترکیب خوب و لذیذی را با قهوه به وجود می آورد. شیر با قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی هاست. یکی از دلایل مهم محبوبیت آن، اثرات مصرف آن در فصول سرد و گرم سال است. نوشیدن شیر با قهوه خنک در فصل تابستان و شیرقهوۀ گرم در زمستان، هر دو لطف بسیار دارند. آنان که به شیر و قهوه علاقه دارند به خوبی از طعم و عطر آن آگاهند. با این وجود ضروری است خواص شیر و قهوه را به صورت جداگانه آنالیز کنیم. به این ترتیب بهتر می توانیم خواص مهم آن را متوجه شویم.

شیر، سرشار از کلسیم و پروتئین

همۀ ما از دوران کودکی دربارۀ خواص شیر شنیده ایم و آن را تجربه نموده ایم. شیر یکی از اصلی ترین منابع کلسیم است. کلسیم موجود در شیر به تقویت استخوان ها و دندان ها یاری می نماید. پروتئین موجود در شیر نیز یکی از عوامل تقویت بافت عضلات است. ترکیب شیر با قهوه باعث واکنش پروتئین آن با قهوه می گردد. این اتفاق منجر به بهبود عطر و طعم قهوه می گردد. افرادی که علاقه ای به طعم قهوۀ خالص ندارند به خوبی اهمیت ترکیب آن با شیر را می دانند. کاپوچینو و لاته از نوشیدنی های لذیذ بر پایۀ شیر و قهوه هستند که هواداران زیادی دارد.

قهوه؛ تمرکز و انرژی بیشتر

فرهنگ های بسیاری قهوه را به عنوان یک نوشیدنی صبحگاهی پذیرفته اند. کسانی که به شب کاری علاقه دارند هم قهوه را راهی برای بالا بردن سطح هوشیاری می دانند. مصرف به مقدار و منظم قهوه می تواند سلامت جسم و روان را در پی داشته باشد. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است که به پیشگیری از سرطان یاری می نماید.

کافئین قهوه به سرعت جذب خون می گردد. این فرایند در سطح شیمیایی، خود را به شکل ترشح دوپامین در مغز نشان می دهد. دوپامین یکی از هورمون های ایجاد لذت در انسان است. کاهش سطح آدنوزین نیز از اثرات نوشیدن قهوه است. آدنوزین هورمونی است که با تجمع آن در بدن، خستگی و احتیاج به استراحت را تجربه می کنیم. افزایش سوخت وساز بدن نیز از فواید نوشیدن قهوه است.

طرز تهیه قهوه با شیر

قهوه با شیر یکی از نوشیدنی های مورد پسند بچه ها و بزرگسالان است. مصرف قهوه با شیر در افرادی که علاقه ای به مصرف شیر خالص ندارند بسیار یاری نماینده است. شیرقهوه در این افراد منجر به دریافت کلسیم بیشتر می گردد. افرادی که اسیدیتۀ معده شان زیاد است نیز می توانند قهوه با شیر را جایگزین قهوۀ خالی نمایند. شیر منجر به کاهش اسید معده می گردد که دردهای ناشی از آن را کاهش می دهد. بعلاوه اگر علاقه به نوشیدن قهوه قبل از خواب دارید می توانید قهوه با شیر را امتحان کنید. اضافه کردن شیر به قهوه منجر به کاهش اثرات بی خوابی می گردد. تهیه قهوه با شیر می تواند به روش های مختلفی انجام گردد. در ادامه چند مورد از آن ها را معرفی می کنیم.

شیرقهوۀ ترک

به منظور تهیۀ قهوۀ ترک با شیر برای 4 نفر، به مواد اولیۀ زیر احتیاج داریم:

مواد لازم برای تهیه قهوه با شیر
مواد لازماندازه
شیر4 پیمان
قهوه ترک4 قاشق چای خوری
شکر4 قاشق چای خوری

برای تهیۀ شیرقهوۀ ترک، ابتدا شیرجوش را روی حرارت میانه بگذارید. شیر، قهوه و شکر را داخل شیرجوش ریخته و ترکیب حاصل را به صورت مداوم هم بزنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که شیرقهوه آغاز به قل زدن کند. مراقب جوشیدن زیاد و سر رفتن آن باشید. در تهیۀ قهوه با شیر در این روش ضروری است بلافاصله بعد از جوشیدن، شیرقهوه را از روی حرارت بردارید. نوشیدنی را در فنجان مناسب ریخته و میل کنید.

موکاپات در تهیه قهوه با شیر

تنوعی که در طرز تهیه قهوه با شیر وجود دارد به خاطر شیوه های متنوع عمل آوری قهوه است. موکاپات به نوعی از دستگاه های اسپرسوساز دستی گفته می گردد که بسیار ارزان هستند. موکاپات در واقع یک ظرف با مخزن مخصوص آب و قهوه به منظور تهیۀ قهوه روی شعلۀ گاز است. در تهیۀ قهوه به این شیوه ضروری است مخزن آب و قهوه را پر نموده و موکاپات را روی شعلۀ گاز قرار دهید. چیزی حدود 5 دقیقه طول می کشد که آب به جوش آمده و از محفظۀ قهوه عبور کند. حرکت آب جوش به سمت بالا موجب خارج کردن عصارۀ قهوه می گردد. بدین ترتیب قهوۀ اسپرسو وارد مخزن بالایی می گردد.

طرز تهیه قهوه با شیر در این روش بسیار ساده است. ابتدا به شیوه ای که گفتیم قهوه را آماده کنید. سپس فوم شیر را آماده نموده و به قهوۀ اسپرسو اضافه کنید. به منظور تهیۀ فوم می توانید شیر داغ را در یک ظرف شیشه ای دربسته ریخته و آن را به سرعت تکان دهید تا کف آن خارج گردد. دقت کنید در این روش ضروری است از شیشۀ بزرگی که فضای آزاد زیادی دارد بهره ببرید. چرا که داغ بودن شیر باعث اعمال فشار به هوای داخل شیشۀ دربسته می نماید. این اتفاق می تواند منجر به ترکیدن درب شیشه و بروز خطرات جانبی آن گردد.

پودر قهوۀ فوری: راهی سریع تر!

اگر بیش از خواص شیرقهوه، طعم و عطر آن را دوست دارید بهتر است از پودر قهوۀ فوری بهره ببرید. این راحت ترین و سریع ترین طرز تهیه قهوه با شیر است. پودر قهوۀ فوری احتیاج به دم کردن ندارد. برای تهیۀ شیرقهوه با پودر قهوۀ فوری، 2 قاشق چای خوری از آن را داخل فنجان می ریزیم. سپس شیر داغ را در فنجان می ریزیم. شیر داغ و پودر قهوه را به خوبی هم بزنید تا کامل محلول شوند. می توانید مقداری شکر را بنا به ذائقۀ خودتان به آن اضافه کنید. بعلاوه می توان اندازه پودر قهوه را نیز کم یا زیاد کرد.

روشی آمریکایی در تهیۀ شیرقهوه

برای تهیۀ شیرقهوه به روش آمریکایی، مواد زیر را تهیه نموده و به شیوه ای که شرح می دهیم عمل کنید:

  • قهوه: نصف فنجان
  • آب سرد: 2 فنجان
  • سیروپ قهوه: 2 قاشق غذاخوری
  • شیر سرد: یک فنجان
  • شکر: یک فنجان

به منظور تهیۀ سیروپ قهوه، ابتدا نصف فنجان قهوه و دو فنجان آب سرد را مخلوط کنید و بگذارید تا دم بکشد. قهوۀ دم کشیده را صاف کنید. آن را در ظرفی کوچک روی حرارت گذاشته و شکر را به آن اضافه کنید. ترکیب را نیم ساعت روی حرارت ملایم قرار دهید. آن را به قدری هم بزنید تا غلیظ گردد. حجم سیروپ بعد از آماده شدن تقریباً نصف می گردد. در نهایت، شیر و سیروپ را داخل یک لیوان بریزید و خوب هم بزنید. می توانید به سلیقه و ذائقۀ خودتان اندازه سیروپ را کم و زیاد کنید. شیرقهوۀ شما آماده است.

کلام آخر

ترکیب قهوه با شیر یکی از نوشیدنی های مفید و پرطرفدار در جهان است. درست است که خیلی ها از مضرات قهوه با شیر می پویند اما خواض این نوشیدنی غیرقابل انکار است. قهوه با دارا بودن کافئین به بهبود شرایط هوشیاری یاری می نماید. بعلاوه آنتی اکسیدان موجود در آن به مبارزه با سلول های سرطانی می پردازد. شیر نیز با داشتن کلسیم و پروتئین، منجر به افزایش استقامت و تراکم عضلات و استخوان ها می گردد.

ترکیب شیر و قهوه به بسیاری از افرادی که به یکی از این ها حساسیت دارند یاری می نماید تا از مزایای این دو مادۀ مفید بهره مند گردد. شیوه های متعددی برای درست کردن شیرقهوه وجود دارد. این که کدام روش را انتخاب کنید بستگی به امکانات در دسترس دارد. کاپوچینو و لاته از معروف ترین ترکیبات شیر و قهوه هستند که در همه جای جهان هواداران زیادی دارد.

منبع: اسنپ مارکت

به "طرز تهیه قهوه با شیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه قهوه با شیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید