نقش افشان یکی از پرطرفدارترین طرح ها در بافت فرش ایرانی است

به گزارش وبلاگ فروش، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، نقش افشان یکی از پرطرفدارترین طرح ها در بافت فرش ایرانی است.

نقش افشان یکی از پرطرفدارترین طرح ها در بافت فرش ایرانی است

عبدالله احراری، عضو انجمن علمی فرش ایران اظهار کرد: در طرح افشان برگ ها، گل ها، پرندگان، حیوانات یا نقش های مختلف بر کف فرش افشانده می گردد. گویی تعدادی گل یا نقش مایه های دیگری روی متن فرش گسترده شده و میان این نقش ها هماهنگی و هارمونی از نظر رنگ بندی وجود دارد و مجموعه ای زیبا ایجاد می نماید.

وی ادامه داد: در واقع طرح افشان انواع مختلفی مانند ختایی، بندی و خطوط شکسته دارد که می تواند به صورت دسته گلی یا کمه ای، افشانه حیوان دار یا افشانه ترنجی باشد. در طرح های مختلف گونه های متنوع افشان دیده می گردد؛ به عنوان مثال میتوان نقش ماهی درهم بدون ترنج را به عنوان افشان تلقی کرد.

عضو انجمن علمی فرش ایران بیان نمود: اگر نقش افشان ختایی یا شاه عباسی را در نظر بگیریم، استان ها و شهرستان های مختلف این نقش را مورد استفاده قرار می دهند که هر یک دارای ویژگی های ویژه خود است؛ به گونه ای که در منطقه ها ریزباف این گل ها و بندها ظریف تر، کوچکتر و با تعداد رنگهای بیشتر و در بعضی از منطقه ها دیگر مانند نائین طرح ها ظریف اما با تعداد محدود و کمتری بافته می گردد.

احراری اضافه نمود: مشهد نیز از جمله منطقه های است که بخش عمده فراوریات آن با طرح و نقش افشان بافته و فراوری می گردد که از جمله آن میتوان به طرح افشان شاه عباسی که در مجموعه شرکت فرش آستان قدس رضوی بافته می گردد یا طرح های افشانی که به وسیله فراوریکنندگان بخش خصوصی در شهرهای مختلف استان و بویژه شهر مشهد بافته می گردد، اشاره نمود.

وی گفت: طرح هایی که در مشهد بافته می گردد در شماره های مختلف از 25 رج تا 80 رج بافته می گردد که طبیعتا آنهایی که در رج شمارهای تجاری بافته می گردد، دارای گل های درشت و رنگهای محدود است.

عضو انجمن علمی فرش ایران اضافه نمود: طرح افشان در سیر تکاملی خود تا دوره تیموری عمدتا به صورت هندسی و افشان هایی با اشکال هندسی بوده است. به شکلی که خطوط منحنی به تدریج در دوره تیموری مورد استفاده قرار می گرفت و سپس در دوره صفویان طرح افشان به عنوان یکی از زیباترین طرح های این دوره بشمار می رفته است؛ به گونه ای که افشان شاه عباسی در کارگاه های قالی بافی کرمان، اصفهان، تبریز، کاشان، نایین و مشهد با سبک و سیاق خود بافته میشده است.

احراری مطرح نمود: پس از آن در دوره قاجار کاربری این طرح بیشتر رواج یافت و امروز یکی از پرطرفدارترین طرح ها بویژه در بخش قالی های تجاری محسوب می گردد که متاسفانه فراوریکنندگان فرش ماشینی این طرح را به صورت کاملا غیرقانونی و خلاف مصالح ملی فرش های دستباف برداشت نموده اند و متاسفانه این طرح در فرش های ماشینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در اغلب کشورهایی که بازار فرش دست بافت بحساب می آید، فرش های افشان جایگاه ویژه ای دارد که در بعضی مواقع به صورت تلفیقی با سایر طرح ها بافته و طراحی می گردد.

منبع: همگردی

به "نقش افشان یکی از پرطرفدارترین طرح ها در بافت فرش ایرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش افشان یکی از پرطرفدارترین طرح ها در بافت فرش ایرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید