مجوز کار و اقامت در آلمان، آشنایی با شرایط و مقررات ژرمن ها (قسمت دوم)

به گزارش وبلاگ فروش، کار در آلمان و اقامت در شهرهای آلمان به موازات محبوبیت این کشور برای مهاجران سراسر گیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای آنکه شرایط و مقرارت مجوز کار و اقامت در آلمان آگاه شوید، با خبرنگاران همراه باشید.

مجوز کار و اقامت در آلمان، آشنایی با شرایط و مقررات ژرمن ها (قسمت دوم)

مردم سراسر جهان، اروپایی و ورای آن، آن ها که به مهاجرت به کشوری دیگر می اندیشند، همواره آلمان را به عنوان گزینه ای انکار ناشدنی در لیست کشورهای محبوب خود قرار می دهند. در میان شهروندان کشورمان هم شرایط مستثنی از قاعده نیست، چه آنکه گاه متاسفانه شاهد آن هستیم، بعضی از هم وطنانمان، بدون آگاهی بی گدار به آب می زنند و افزون بر یاس و سرخوردگی، هویت ایرانی را خدشه دار می نمایند. به همین انگیزه بر آن شدیم، اطلاعات دقیقی برای همراهمان همیشگی مان در وبلاگ فروش فراهم آوریم.

کار در آلمان

به طور معمول مجوز برای یک سال داده می گردد و تا هنگامی که شرایط تان به همان شکل باقی بماند قابل تمدید است. پس از پنج سال می توانید یک مجوز اقامت دائم یا حق اقامت در کشورهای EU بگیرید تا برای همواره در آلمان بمانید. برای درخواست مجوز اقامت با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشورتان تماس بگیرید.

مجوز برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها

اگر مدرک دانشگاهی معتبر و پول کافی برای مدت اقامت خود داشته باشید می توانید با یک مجوز اقامت شش ماهه به آلمان بیایید و دنبال کار بگردید. با این همه اجازه ندارید در این حین کار هم بکنید. فارغ التحصیلان خارجیِ دانشگاه های آلمان که دوست دارند در این کشور بمانند و کار نمایند می توانند مجوز اقامتی را که در دست دارند برای تا 18 ماه تمدید نمایند (و بدون محدودیت کار نمایند) به شرطی که گواهی فارغ التحصیلی و بیمه سلامت داشته باشند و بتوانند خود را از دیدگاه اقتصادی تأمین نمایند.

به محض پیدا کردن کار می توانید یک مجوز اقامت برای استخدام درخواست دهید. از ابتدای اوت 2012، اگر مدرک دانشگاهی معتبری داشته باشید که سنجش پذیر با یک گواهی آلمانی باشد و کاری قطعی با عایدی ناخالص کمینه 46,400 یورو در سال (یا درباره افراد دارای شایستگی بالا در ریاضیات، علوم طبیعی یا علوم طبیعی، یا پزشکان، حقوق 36,192 یورو) به شما پیشنهاد شده باشد می توانید برای یک کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) اپلای کنید. اعتبار این کارت چهار سال (یا تا انتها قراردادتان) است و مزایای ویژه ای برایتان دارد. اگر نتوانید شرط عایدی را برآورده سازید ناچارید برای یک مجوز اقامت اپلای کنید.

مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا

  • اقامت به مدت چهار سال (یا تا انقضای قرارداد استخدام تان)
  • اقامت دائم پس از 33 ماه (21 ماه اگر مهارت تان در زبان آلمانی به سطح B1 رسیده باشد).
  • اجازه دارید تا 12 ماه در کشورهای خارج از EU بمانید بدون آن که کارت آبی تان منقضی گردد، و پس از 18 ماه اجازه دارید بدون ویزا به منظور کار با صلاحیت بالا به کشور دیگری در EU (اتحادیه اروپا به جز ایرلند و دانمارک) بروید.
  • اعضای خانواده تان می توانند بلافاصله به آلمان بیایند و کار نمایند، بدون هیچ محدودیتی و بدون اینکه در زبان آلمانی مهارت داشته باشند. افزون بر این از تمام مزایای دیگر نیز برخوردار می شوند.

برای درخواست به وب سایت سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کنید.

مجوز برای کارکنان ماهر با عایدی 84,600 یورو

واجدین این شرایط می توانند یک مجوز اقامت دائم (settlement permit) درخواست دهند، که به دارنده این مجوز و اعضای خانواده اش اجازه می دهد برای همواره در آلمان زندگی و کار نمایند (اگر آنان با مجوز اقامت معمولی به آلمان می آمدند باید پیش از اقدام برای مجوز اقامت دائم پنج سال در آلمان زندگی می کردند). برای دریافت این مجوز نیاز به یک پیشنهاد شغلی مشخص و بعلاوه اجازه اداره فدرال استخدام (Federal Employment Agency) دارید.

مجوز کار برای دانشجویان

می توانید با اجازه اداره فدرال استخدام، به منظور شرکت در دوره های آموزشی شغلی ای که برای افراد دارنده و افراد بدون مدرک دانشگاهی برگزار می گردد یک مجوز اقامت در آلمان بگیرید. اگرچه این دوره ها باید حتما به آگاهی مردم آلمان و مردم کشورهای دارای اولویت که ساکن آلمان هستند رسیده باشد.

چنانچه از یکی از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده باشید ممکن است این مجوز بدون نیاز به اجازه اداره فدرال استخدام به شما اعطا گردد. با این مجوز که دو سال (یا به مقدار مدت دوره آموزشی، اگر کمتر از دو سال باشد) اعتبار دارد می توانید 10 ساعت در هفته کار کنید. در حین جستجوی کار می توانید مجوز اقامت خود را برای یک سال دیگر تمدید کنید. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت اداره فدرال استخدام مراجعه کنید.

مجوز برای خود کارگزاران و فریلنسرها

اگر اندیشه دارید به آلمان بروید و فعالیت تجاری در آنجا برپا کنید می توانید یک مجوز اقامت برای فعالیت تجاری خوداشتغالانه درخواست دهید. این مجوز سه سال اعتبار دارد و در صورت پیروز شدن فعالیت تجاری قابل تمدید است. باید ثابت کنید فعالیت تجاری تان جوابگوی نیازی در آلمان خواهد بود، به اقتصاد آلمان یاری خواهد نمود و هزینه هایش به کفاف با یک وام بانکی یا به وسیله خودتان تأمین می گردد. شما باید یک برنامه فعالیت تجاریی انجام پذیر ارائه دهید و در زمینه اش تجربه داشته باشید و نشان دهید که فعالیت تجاری تان چگونه در ابتکار و پژوهش آلمان نقش خواهد داشت. هنگام اقدام باید برای همه موارد بالا مدرک ارائه دهید، افزون بر آن اگر سن تان بالای 45 سال است باید گواهی دال بر داشتن حقوق بازنشستگی داشته باشید. فریلنسرها نیز می توانند یک مجوز اقامت برای خوداشتغالی درخواست دهند. آنان برابر تعریف، خوداشتغالانی هستند که در زمینه علوم و مهندسی، هنر، نویسندگی حرفه ای یا تدریس اشتغال دارند، یا خدمات حرفه ای ارائه می دهند مثلاً دکتر، دندان پزشک یا وکیل هستند.

باید شواهدی ارائه دهید که نشان دهد:

  • آلمان به خدمت رسانی شما نیاز دارد؛
  • شایستگی های لازم را دارید؛ و
  • هزینه هایتان را می توانید برآورده کنید.

برای اطلاعات بیشتر راجع به برپایی فعالیت تجاری در آلمان و جزئیات اتاق اصناف بازرگانی، تجارت و صنعت آلمان، وب سایت رسمی اتاق اصناف را مرور کنید.

مجوز کار برای پژوهشگران علمی

اگر می خواهید به عنوان یک پژوهشگر وارد آلمان شوید باید با یکی از مؤسسات پژوهشی مورد تأییدِ BAMF (اداره امور مهاجرین آلمان) یک توافق نامه میزبان (host agreement) داشته باشید، که حاوی جزئیات پژوهشی است که انجام خواهید داد و باید ثابت کنید صلاحیت و وجه اقتصادی کافی دارید.

حق اقامت پژوهشگران حداقل برای یک سال (یا مدت پژوهش، اگر کمتر از یک سال باشد) معتبر است. در حین انجام پژوهش تان می توانید در رشته خود کار انجام دهید و بدون ویزا به سایر کشورهای ناحیه اتحادیه اروپا سفر کنید.

بعلاوه ممکن است پژوهشگران بتوانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا (EU) یا مجوز اقامت، به عنوان یک کارمند یا یک فرد خوداشتغال یا به عنوان فردی دارای صلاحیت بالا اپلای نمایند. بستگی به شرایط شخصی شان دارد.

اگر این حقایق را نمی دانید:

منبع: کجارو / expatica.com

به "مجوز کار و اقامت در آلمان، آشنایی با شرایط و مقررات ژرمن ها (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز کار و اقامت در آلمان، آشنایی با شرایط و مقررات ژرمن ها (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید