راه های جلوگیری از اسراف غذا

به گزارش وبلاگ فروش، در شرایطی که بیماری های همه گیر و بلایای طبیعی باعث بروز مشکلاتی در تامین مواد غذایی در سراسر جهان شده است، کشورهای زیادی از معضل اسراف در مواد غذایی رنج می برند. با توجه به این که میزان اسراف مواد غذایی در جهان به طور میانگین سالیانه به یک میلیارد و 600 میلیون تن رسیده به چالشی بزرگ برای توسعه اجتماعی و رشد اقتصادی کشور مبدل شده است و در پی قانون مبارزه با اسراف که فوریه 2016 به تصویب رسید فروشگاه های بزرگ مواد غذایی موظف شده اند تا برای پرهیز از اسراف مواد غذایی کوشا باشند و به جای دور ریختن این مواد سالم در سطل زباله آن ها را به دست مصرف کنندگان، افراد نیازمند یا انجمن ها برسانند. فراتر از این تلاش این روزها چند اپلیکیشن وارد کارزار مبارزه با اسراف غذا شده اند که در این مطلب به آن ها می پردازیم:

راه های جلوگیری از اسراف غذا

راه حل این معضل چیست؟

اگر از دید محیط زیستی هم به این موضوع بپردازیم درمی یابیم که یکی از مسائل دور ریختن غذا، تولید دی اکسید کربن و گاز متان است. برای تولید مواد غذایی دی اکسیدکربن تولید می شود. با دفن غذا گاز متان آزاد و این مسئله باعث گرمایش زمین و آلودگی محیط زیست می شود. گاز متان 20 برابر مخرب تر از گاز دی اکسید کربن است.

در همین زمینه نرم افزاری در دانمارک طراحی شده که در کشورهای آلمان، نروژ، انگلیس و فرانسه طرفداران خود را پیدا کرده است تا به این عادت بد خاتمه دهند. در این نرم افزار مواد غذایی را که تاریخ انقضایشان نزدیک است یا غذاهای طبخ شده در رستوران که قابل خوردن و اضافه هستند با قیمتی مقرون به صرفه به فروش می رسانند در معرفی این نرم افزار نوشته شده است: هر سال یک سوم غذا، دور ریخته می شود و این برنامه سعی دارد مانع از این اتفاق شود. چطور؟ با کیسه هایی پر از غذای لذیذ و فروش نرفته از رستوران های اطراف خانه تان!

عملکرد این برنامه چگونه است؟

فقط کافی است نقشه را برای پیدا کردن کافه، رستوران یا فروشگاهی که غذای فروخته نشده دارند، جست وجو کنید و غذایتان را در زمان مقرر دریافت کنید. هر روز فروشگاه های سرتاسر بریتانیا و ایرلند برای جلوگیری از ضایعات مواد غذایی به این جنبش می پیوندند.

مقرون به صرفه!

کف خرید از مبلغ بسیار کمی شروع می شود و شما علاوه بر خرید غذای مقرون به صرفه می توانید با فروشگاه های مواد غذایی تازه آشنا شوید!

بگردید، پیدا کنید و لذت ببرید!

بسیاری از کاربران نظراتشان را راجع به این برنامه به اشتراک گذاشته بودند برخی بابت کاهش هزینه ها راضی بودند. مثلا فردی نوشته بود دو روز تا فاسد شدن ماست به جای مانده، اما توانسته است آن را با 75 درصد تخفیف بخرد و برخی معتقد بودند آن چه سفارش دادند قابل خوردن نبوده است و حتما باید دور ریخته می شد.

فردی دیگر نوشته مقرون به صرفه ترین خوردنی هایشان را در بسته بندی به شما تحویل می دهند که اصلا شبیه عکس و تعریفش نیست و دیگری درباره تجربه ای که از سفارش غذا داشت نوشته بود: مجموعه ای سخاوتمندانه از انواع سبزیجات و باقی مخلفات به من داده شده، اما دریافت گوشت فقط مختص ساعات خاتمهی کار رستوران است چرا که در غیر این صورت استفاده ای در آن نیست.

پاسخی درخور به مبارزه علیه اسراف مواد غذایی

ایران سه برابر میانگین جهانی و دو برابر خاورمیانه اسراف غذایی دارد در همین خصوص به تازگی استارت آپی شروع به فعالیت کرده که یکی از اهدافش فروش محصولات غذایی است که تاریخ انقضای آن ها کم است و در قفسه ها به جای مانده اند. به یقین بعد از اتمام تاریخ انقضا این محصولات به زباله تبدیل خواهند شد، در صورتی که با قیمت پایین تر می توان آن ها را در این آپ به فروش رساند.

سبحان محمودی فرد، موسس این استارت آپ (با نام به اینه) درباره فعالیت این سیستم می گوید: با شعار نجات غذاهای به جای مانده و جلوگیری از دورریز و اسراف، کارمان را شروع کردیم و درصدد توسعه آن هستیم. در همین مدت کوتاه که در کیش و تهران فعالیت کردیم مانع دورریز حجم زیادی از غذا شدیم.

او ادامه می دهد: هدف ما مبارزه با ضایعات غذایی در همه حوزه هاست. فرهنگ سازی ما برای خانه دارها، مدارس، شرکت ها، بیزینس ها و کسب وکارهاست که این کسب و کارها شامل چند دسته از جمله رستوران ها، سوپرمارکت ها و هتل ها می شوند. محصولاتی را که در سوپر مارکت ها به تاریخ انقضای خود نزدیک می شوند، اما هنوز تاریخ انقضایشان تمام نشده است می توان با قیمتی پایین تر عرضه کرد یا در رستوران ها و هتل ها که بوفه ها غذاها را به صورت سلف سرویس عرضه می کنند، مقداری غذا دورریز می شود که می توان قبل از خراب شدن از آن استفاده کرد. قنادی ها، میوه فروشی ها و کارخانه های صنعت غذا هم از جمله مکان هایی هستند که می توانند در این طرح شرکت کنند.

محمودی فرد در توضیح بیشتر می گوید: مصرف کننده می تواند مواد غذایی را که تاریخ انقضای پایین دارند و در قفسه فروش نرفته اند از طریق اپلیکیشن ما خریداری کند. ما برای برخی اقلام بسته های شگفتانه در نظر گرفتیم. مثلا در حوزه شیرینی که محصولات به جای مانده متفاوت هستند، یک جعبه شگفت انگیز شیرینی می تواند از چند شیرینی متفاوت تشکیل شده باشد.

منبع: آخرین خبر

منبع: ایرنا زندگی

به "راه های جلوگیری از اسراف غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های جلوگیری از اسراف غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید