سفیر سعودی در واشنگتن: عربستان شریک قابل اعتماد آمریکا در منطقه است

به گزارش وبلاگ فروش، سفیر عربستان در آمریکا، ریاض را شریک قابل اعتماد واشنگتن در منطقه دانست و شراکت میان دو طرف را نهادینه و پایدار توصیف کرد.

سفیر سعودی در واشنگتن: عربستان شریک قابل اعتماد آمریکا در منطقه است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فروش، ریما بنت بندر بن سلطان سفیر عربستان سعودی در آمریکا گفت که عربستان سعودی شریک قابل اعتماد آمریکا در منطقه است و این شراکت میان دو کشور، صرف نظر از حزبی که رئیس جمهور آمریکا از آن انتخاب می گردد، نهادینه و مستحکم است.

سفیر عربستان در آمریکا، در گفت وگو با روزنامه الشرق الاوسط، که نخستین مصاحبه او با یک روزنامه عربی از زمان تصدی این پست است، گفت که مشارکت راهبردی میان دو کشور که 75 سال از شروع آن می گذرد، با چالش ها و نوسانات بزرگی در سطح بین المللی روبرو بوده از مقابله با اتحاد جماهیر شوری گرفته تا بحران های نفتی مستمر و جنگ خلیج [فارس] و افزایش تهدید گروه های تروریستی و ...اما به هرحال، این مشارکت با وجود همه این چالش ها ادامه یافت و دایما در حال ارتقا و توسعه است.

دختر بندر بن سلطان ادامه داد: با وجود اولویت دادن به اهداف مشترک امنیتی، سیاسی و مالی در شراکت میان ریاض و واشنگتن، این شراکت از ابعاد دیگری نیز برخوردار است و امروزه با وجود تفاوت بین دو فرهنگ و فاصله بین آنها، شاهد افزایش روابط فرهنگی و اجتماعی میان ملت دو کشور هستیم و این رابطه که در حال رشد است به یک اهرم جدید برای دستیابی به اهداف و منافع راهبردی مشترک تبدیل شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره، مهمترین چالش عربستان در واشنگتن؛ مسئله تصورات کلیشه ای و پیش داوری ها را طرح و تاکید نمود که با این وجود، وجهه عربستان در آمریکا و نقاط مختلف دنیا، شاهد پیشرفت مثبت و چشمگیری است.

سفیر عربستان در آمریکا اضافه نمود: به نوبه خود، با همه طیف ها در آمریکا ارتباط می گیرد تا روابط میان دو کشور را حفظ کند. اما اغلب کسانی که خواستار بازبینی در روابط سعودی - آمریکایی هستند، از واقعیت کوشش های عربستان در این جهت، اطلاعی ندارند.

ریما بنت بندر بن سلطان در پاسخ به این سوال که به دنبال تحقق چه هدفی در مرحله آینده است، گفت: نگاه ما به روابط با آمریکا جامع است و تنها به روابط سیاسی و امنیتی محدود نمی گردد بلکه همکاری در تمامی زمینه ها را شامل می گردد. به ویژه که عربستان چشم اندار بلندپروازانه ای برای آینده دارد که محمد بن سلمان ولی عهد کشورمان که خداوند حفظش کند، آن را مطرح نموده است. ما به فرصت های همکاری متعدد با آمریکا در تمامی زمینه های مالی، آموزشی و فرهنگی برای تحقق اهداف چشم انداز 2030 چشم دوخته ایم.

وی درباه انتقاد بعضی از اعضای کنگره با وجود همگرایی ریاض و واشنگتن در بسیاری از پرونده های منطقه، و رویکردش برای ایجاد همگرایی بیشتر در این زمینه گفت: مشارکت میان دو کشور نهادیه و مبتنی بر همکاری میان تمامی سرویس ها میان دو کشور به صورت روزانه است اما این امر نیز طبیعی است که اختلاف نظرهایی به ویژه در بخش هایی که مربوط به سیاست خارجه آمریکا است میان دولت و کنگره و مجلس سنا و نمایندگان و اعضای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات وجود داشته باشد. با این وجود؛ روابط آمریکا و عربستان نهادینه است و تحت تاثیر دولت های متوالی آمریکا از هر یک از دو حزب تاثیرگذار این کشور، قرار نمی گیرد.

سفیر عربستان در آمریکا در ادامه به نمونه های از همکاری ها و توسعه روابط میان ریاض و واشنگتن در دوره های ریاست جمهوری دموکرات ها و جمهور ی خواستار اشاره نمود و گفت: نقش من به عنوان سفیر عربستان، ارتباط با کلیه طرف ها و مقامات مسئول در نهادهای مختلف از دولت گرفته تا کنگره، صرف نظر از گرایش های حزبی آنها است تا دیدگاه کشورم را به آنها ابلاغ کنم و با تمامی ابزارهای موجود برای تقویت روابط و تحقق بیشترین میزان اهداف مشترک کوشش کنم.

وی در پاسخ به انتقادهای سیاسی و رسانه ای اخیر علیه ریاض و بی اهمیت جلوه دادن روابط آن با واشنگتن و ضرورت بازنگری در آن، شرح داد: متاسفانه گهگاه می شنویم که بعضی خواستار بازنگری در این روابط هستند اما اغلب آنها اطلاع درستی از حقیقت کوشش های عربستان ندارند. من همیشه کوشش می کنم تا با طیف های مختلف در آمریکا ملاقات کنم تا این پیغام را ابلاغ کنم. هرچند می داینم که در ایام انتخابات، چنین اظهارنظرهایی به دلایل مختلف افزایش می یابد. اما اطمینان داریم که هر کس در جریان کوشش های منطقه ای و بین المللی عربستان قرار گیرد، از اهمیت نقش عربستان و ضرورت رابطه با آن، مطلع می گردد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "سفیر سعودی در واشنگتن: عربستان شریک قابل اعتماد آمریکا در منطقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر سعودی در واشنگتن: عربستان شریک قابل اعتماد آمریکا در منطقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید