راز ترفند عجیب متکدیان و کلاهبرداران در ترمینال های تهران

به گزارش وبلاگ فروش، حتما تا امروز افرادی را دیده اید که جلوی رهگذران را می گیرند و از آن ها برای تهیه بلیط پول می خواهند. این افراد معمولا خود را مسافران در راه مانده ای جا می زنند که پول تهیه بلیط برگشت به شهرشان را ندارند. اما آیا همه آن ها واقعا افراد درراه مانده اند یا اینکه متکدیانی هستند که می خواهند با این ترفند پول به جیب بزنند. با این گزارش همراه ما باشید.

راز ترفند عجیب متکدیان و کلاهبرداران در ترمینال های تهران

به گزارش همشهری، ظهر تابستان، هوای سالن پایانه جنوب مثل کوره داغ شده. روی جایگاه های فلزی سالن جای سوزن انداختن نیست. مسافر ها جایگاه ها را اشغال نموده اند و آخرین پچ پچ های پیش از سفرشان تمام سالن را برداشته. گوشه سالن مردی میانسال لاغراندامی ایستاده و رفت و آمد مسافر ها را زیر نظر دارد.

می خواهم به شهرستان بروم!

به هر مسافری که نزدیکش می گردد، با صدای آهسته می گوید: می خواهم به شهرستان بروم، اما پول بلیط ندارم. مسافر ها بی توجه از کنارش می گذرند، اما او امید دارد که از میان فوج مسافر ها کسی به یاریش بیاید و درخواستش را اجابت کند. چند دقیقه بعد یکی از مسافر ها که انگار دلش با شنیدن داستان مرد میانسال به رحم آمده کنار او می ایستد و چند دقیقه ای به حرف هایش گوش می دهد. نزدیک تر که می رویم، از مکالمه شان پیداست قرار گذاشته اند در یکی از تعاونی ها برایش بلیط بخرد. داستان مسافران درراه مانده، همان افرادی که جلوی مسافران پایانه ها را می گیرند و از آن ها پول بلیط سفر به شهرشان را طلب می نمایند، یکی از روایت های پرتکرار پایانه هاست.

اینجا در پایانه جنوب پیدا کردن این افراد کار سختی نیست. اما آیا واقعا همه این افراد، مسافران درراه مانده ای هستند که پول تهیه بلیط سفر به شهرشان را ندارند؛ یا اینکه متکدیانی هستند در لباس مسافران درراه مانده؟ برای پاسخ به این سئوال سری به پایگاه خدمات اجتماعی پایانه جنوب می زنیم؛ جایی که گذر انبوهی از آدم ها با قصه ها و داستان های مختلف به اینجا می افتد؛ از دختران فراری تا مسافران درراه مانده و حتی متکدیانی که مدعی اند پول بلیط سفر به شهرشان را ندارند و...

دروغ گو ها به هدف شان نمی رسند!

وارد دفتر پایگاه خدمات اجتماعی پایانه که می شویم، پسرکی نوجوان، همراه با مردی سالخورده سر زده وارد می شوند. از طرز صحبت شان پیداست که نسبتی با هم ندارند. مسئول یکی از تعاونی ها هم همراه شان است. مسئول تعاونی به مددکاران پایگاه می گوید: این آقا لطف نموده و پول بلیط این پسر را حساب نموده. این را می گوید و از دفتر بیرون می رود.

قضیه از این قرار است که پسرک خود را مسافری در راه مانده معرفی نموده و مرد سالخورده بعد از شنیدن داستان پسرک، میخواهد پول بلیط سفرش به شهرستان را تقبل کند. حالا مرد خیر، پسرک را تا اینجا همراهی نموده که از داستان او مطمئن گردد. مددکاران از پسر نوجوان شماره تلفن پدرش را می خواهند. پسرک ماسک بزرگی بر صورتش دارد و آن را تا بیخ چشم ها بالا کشیده. پای راستش غیر ارادی تکان می خورد. اضطراب در چشم هایش موج می زند.

شماره را به مددکاران می دهد و می گوید: می خوام برگردم شهرمون. پسرک در مواجهه با سئوال های بعدی حرف تازه ای ندارد. مددکاران شماره ها را می گیرند تا دل شان از بابت داستان پسرک قرص گردد. پایانه پر است از اینجور قصه ها. داستان پسر ها و دختر های نوجوان، زنان و مردان سالخورده و خانه به دوشی که پول برگشت به شهرشان را ندارند. همواره هم قصه ها واقعی نیست. گاهی ترفندی است برای کسب عایدی؛ تکدی گری در لباس مسافران درراه مانده.

پیگیری ها به وسیله مددکاران مرکز ادامه دارد تا قبل از دریافت پول بلیط از مرد نیکوکار، از داستان پسرک مطمئن شوند. فاطمه قره باغی یکی از مددکاران پایگاه خدمات اجتماعی آمار جالبی از مسافران درراه مانده واقعی و البته آن هایی که به دروغ خود را مسافر جا می زنند ارائه می نماید: به طور میانگین هر روز 10 نفر با همین ادعا به پایگاه مراجعه می نمایند؛ گاهی همراه با فرد نیکوکاری که قصد تهیه بلیط برای آن ها را دارد و گاهی هم خودشان به تنهایی برای دریافت پول بلیط می آیند. این آمار در روز های شلوغ پایانه به 20 یا 30 نفر در روز هم می رسد. ما همه این موارد را آنالیز می کنیم. با خانواده های شان تماس می گیریم و یا اگر زیرپوشش کمیته امداد، بهزیستی و... باشند موضوع را از این نهاد ها پیگیری می کنیم تا در نهایت با یاری افراد نیکوکار و صندوق خیریه هزینه بلیط درراه ماندگان واقعی پرداخت گردد.

اما همواره هم ادعای این افراد واقعی نیست و ما در پرس وجو ها به این نتیجه می رسیم که آن ها با طرح یک داستان ساختگی قصد تکدی گری دارند. قره باغی ادامه می دهد: از مواردی که به پایگاه مراجعه می نمایند، در هفته به طور میانگین 3 یا 4 نفر از آن ها متکدی هستند و با ادعای دروغ می خواهند از مسافران نیکوکار پول بلیط بگیرند.

مسافری که هیچ وقت به بندرعباس نمی رسد!

آمار هایی که مددکاران پایگاه خدمات اجتماعی پایانه جنوب ارائه می نمایند، از میان مراجعه نمایندگان به پایگاه آن ها به دست آمده است. اما از متکدیانی که با سو استفاده از بی اطلاعی مسافران نیکوکار، با طرح داستان های ساختگی از آن ها پول بلیط می گیرند آماری در دست نیست.

اما این متکدیان چگونه با این ادعا پول به جیب می زنند؟ برای آنالیز این ترفند و راه حل های جلوگیری از آن سراغ مسئولان تعاونی های پایانه می رویم. حتی اگر شما پول بلیط را به فرد مدعی ندهید و خودتان از تعاونی برای او بلیط تهیه کنید، باز هم فرد متکدی می تواند آن بلیط را به پول تبدیل کند.

سید محسن شریعت مسئول یکی از تعاونی ها می گوید: همه آن ها داستانی شبیه به هم دارند؛ برخی ها واقعی است و برخی ها هم کلاهبرداری. مسافر نیکوکاری پیدا می نمایند تا برای شان بلیط بخرد. بعد که بلیط را گرفتند، موقع حرکت اتوبوس به تعاونی می گویند از سفر منصرف شدیم و با کسر 10 درصد جریمه، مابقی پول را به جیب می زنند. الان بلیط بندرعباس حدود 300 هزار تومان است. ده درصدش که کم گردد، مابقی می گردد عایدی امروز این افراد متکدی.

راه حل چیست؟

با این شرایط، راه حل تشخیص متکدیان از مسافران در راه مانده واقعی چیست؟ خوشبختانه پایگاه های خدمات اجتماعی مستقر در پایانه ها این موارد را تا رسیدن به نتیجه درست آنالیز می نمایند؛ بنابراین اگر قصد یاری به این افراد را دارید، به جای پرداخت کردن پول و یا حتی تهیه بلیط از تعاونی برای آنها، همراه با فرد مدعی به پایگاه خدمات اجتماعی مراجعه کنید تا پس از حصول اطمینان از صحت داستان آن فرد و هماهنگی با پایانه مورد نظر، برای او بلیط تهیه گردد.

در این میان تعاونی ها و مددکاران پایگاه خدمات اجتماعی هم راه حل جالبی برای اطمینان از ادعای این افراد پیدا نموده اند. قره باغی می گوید: بلیط هایی که پس از مراجعه این افراد در پایگاه خدمات اجتماعی برای آن ها تهیه می گردد، مهر غیرقابل پس دادن می خورد تا فرد مدعی نتواند با پس دادن بلیط از این راه پولی به جیب بزند و حق در راه ماندگان واقعی که احتیاج به این یاری ها دارند ضایع گردد. از طرفی به تعاونی ها سپرده ایم حتی اگر این افراد در همان ابتدای راه از سفر منصرف شوند و درخواست پول بلیط نمایند هم وجهی به آن ها پرداخت نگردد.

شما هم اگر قصد دارید به درراه ماندگان واقعی یاری کنید، پایگاه خدمات اجتماعی پایانه جنوب آمادگی دریافت یاری های شما را دارد. کافی است با شماره 5518، 5485 تماس بگیرید تا هماهنگی های لازم برای دریافت یاری های شما انجام گردد.

منبع: فرارو

به "راز ترفند عجیب متکدیان و کلاهبرداران در ترمینال های تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز ترفند عجیب متکدیان و کلاهبرداران در ترمینال های تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید