حمام کردن نوزاد ؛ همه آنچه که باید بدانید

به گزارش وبلاگ فروش، نمی دانید دست هایتان را چطور روی بدنش قرار دهید، چطور کف را از روی سرش بشویید و حتی آبی که قرار است روی بدنش بریزید را چقدر گرم کنید. ترس های تان بی علت نیست. شستن و حمام کردن نوزاد در هفته های اول بعد از تولد، یکی از سخت ترین کارهاست.

حمام کردن نوزاد ؛ همه آنچه که باید بدانید

ما در این مطلب به سوالات همیشگی تان درباره برترین زمان حمام کردن نوزاد و روش های ایمن نگه داشتنش در حمام پاسخ می دهیم و برایتان شرح می دهیم که فرزندتان را در چه فضایی و چه دمایی باید حمام کنید.

چند روز بعد از تولد می توانم او را به حمام ببرم؟

محققان معتقدند که در 24 ساعت اولیه تولد کودک، نباید او را به حمام برد؛ چراکه حمام کردن نوزاد در روز اول لایه محافظت نماینده روی پوست او را از بین می برد. شما بعد از گذشت 24 ساعت، می توانید او را به حمام ببرید اما تا زمانی که ناف نیفتاده و محل ختنه التیام پیدا نکرده، نباید کودک را در آب قرار دهید.

برترین راه برای حمام کردن نوزاد چند روزه، حمام اسفنج است. در این روش کودک را باید در فضایی گرم و با دمای مناسب برهنه کنید. در یک ظرف آب با دمای 35 درجه سانتی گراد قرار دهید و با اسفنجی که با آن آب خیس شده، روی تن کودک را به آرامی پاک کنید.

شما می توانید روی قسمت های پایینی پا یا زیر بغلش به آرامی با یک استکان آب بریزید، اما مراقب باشید که آب به قسمت بند ناف یا اندام تناسلی پسران راه پیدا نکند.

کودک را در حالتی که شیر باز است در وان قرار ندهید. دمای آب جاری ممکن است ناگهان تغییر کند و باعث یخ کردن او یا سوختن پوستش گردد.

یادتان نرود که تنها دو ثانیه قرار داشتن نوزاد در آب 65 درجه برای دچار شدنش به سوختگی درجه سه کافی است و فرزند شما تنها با پنج ثانیه قرار گرفتن در آب 60 درجه ممکن است دچار سوختگی حاد گردد. پس حتما از مناسب بودن دمای آب مطمئن شوید.

چه روشی برای حمام کردن نوزاد مناسب است؟

حمام کردن نوزاد یکی از دلچسب ترین فعالیت های مشترک شما و کودک است. برای اینکه این فعالیت لذت بخش برایتان به یک چالش آزار دهنده تبدیل نگردد، به این نکات توجه کنید:

  • لیستی از آنچه که احتیاج دارید را بنویسید و قبل از حمام آن ها را آماده کنار بگذارید. زیرانداز مناسب برای بعد از حمام، حوله کودک، زیرپوش و لباس مناسب، شامپو برای حمام و لوسیون برای بعد از حمام، پوشک و … را آماده کنار بگذارید.
  • آب وان باید حدودا در دمای 32 تا 35 درجه سانتی گراد باشد و میزان آن باید پایین تر از قفسه سینه کودک (15 تا 20 سانتی متر) در حالت نشسته باشد.
  • درحالت عادی دمای اتاق کودک باید 26 درجه سانتی گراد باشد، اما بعد از حمام کردن و درحالتی که کودک برهنه است، این دما باید به 30 درجه سانتی گراد برسد. البته از چند دقیقه بعد از خشک شدن بدن کودک می توانید دما را به حالت اولیه برگردانید.
  • فضایی که قرار است در آن لباس های کودک را در بیاورید را همانطور که گفته شد گرم کنید و آب را هم از قبل گرم کنید تا کودک بدون لباس منتظر تنظیم آب نماند. اگر در حمام فضای کافی را دارید، می توانید میز تعویض را همانجا قرار دهید و با یاری همسرتان لباس کودک را در بیاورید.
  • با یک دست زیر گردن و سر کودک را مورد حمایت قرار دهید و با یک دست مدام روی بدن کودک آب بریزید. این کار به گرم ماندن کودک یاری می نماید.
  • اگر برای به همراه بردن کودک می توانید از کسی یاری بگیرید، بهتر است خودتان یک دست را زیر سر و گردن و یک دست را زیر بغل و روی سینه کودک بگذارید و از فرد دیگر بخواهید که آب را روی تن او بریزد.
  • شامپو بدن کودک را روی یک اسفنج خیس بریزید و روی بدن او بکشید. زیر بغل، زیر گردن و بین ران ها نقاطی هستند که باید بهتر شسته شوند. برای شست و شوی اندام های تناسلی وسواس زیادی را به خرج ندهید. یک شست و شوی ساده می تواند بهداشت فرزندتان را تامین کند.
  • آب تمیز را با یک کاسه کوچک روی بدن کودک بریزید. مراقب باشید که ناگهان روی سرش آب نریزید. این کار خطر وارد شدن آب به دهان و بینی نوزاد را بالا برده و احتمال خفگی را بیشتر می نماید.
  • کودک را بعد از شست و شوی کامل در حوله بپیچید و به اتاق گرم ببرید.

هر چند روز یکبار باید کودکم را به حمام ببرم؟

بعد از افتادن بند ناف و بهبود ناحیه ختنه شده، کارتان برای شستن نوزاد آسان تر می گردد. اما بهتر است در ماه های اول، این کار را با همراهی همسرتان یا فرد دیگری که توانایی یاری کردن به شما را دارد انجام دهید.

در بعضی از منابع گفته شده که اگر حمام کردن نوزاد را به یک عادت شبانه تبدیل کنید، فرزندتان آرام تر و عمیق تر خواهد خوابید. اما این روش به علت از بین بردن چربی های طبیعی و ضروری روی پوست کودک چندان توصیه نمی گردد.

اگر مسئله ای با خواب شبانه کودکتان ندارید، احتیاجی نیست که خودتان و او را برای هر شب شستن نوزاد به زحمت بیندازید. دو بار در هفته دوش گرفتن در روزهای زمستان و سه بار در هفته در تابستان، می تواند خیال شما را از بهداشت کودکتان راحت کند.

البته باید صورت فرزندتان را هر روز بشویید و بعد از عوض کردن هر پوشک، ناحیه تناسلی او را با آب یا دستمال مرطوب به خوبی تمیز کنید.

کجا کودکم را حمام کنم؟

یک وان کوچک و مناسب تهیه کنید و آن را در موقعیتی قرار دهید که نگه داشتن کودک فشار زیادی را به زانوهایتان وارد نکند و تعادلتان آسان به هم نخورد. مهم ترین نکته در انتخاب وان و حمام کردن نوزاد راحتی شما و کودک و موفقیت تان در حفظ تعادل خود و امنیت اوست. آموزش قدم به قدم حمام کردن نوزاد به همراه فیلم آموزشی را ببینید.

قانون های طلایی حمام کردن نوزاد : هرگز، هرگز و هرگز نوزاد یا کودک نوپا را بدون حمایت و به تنهایی در وان قرار ندهید. حتی برای یک لحظه!

حتی بچه ها نوپا هم ممکن است با یک حرکت ناگهانی، در وان سر بخورند و توان نجات دادن خودشان را در آب هر چند اندک وان نداشته باشند. حتی چند لحظه تنها گذاشتن کودک در وان بخاطر آوردن حوله هم می تواند جان او را تهدید کند.

داخل وان های حمام معمولا لغزنده است. بهتر است مَت مخصوص داخل وان را هم تهیه کنید تا احتمال سر خوردن ناگهانی فرزندتان کمتر گردد. هنگام شستن کودک مراقب سر خوردنش باشید، بدن خیس نوزاد ها حسابی لغزنده است.

چه زمانی برای حمام مناسب است؟

قبل از شستن نوزاد از سیر و سرحال بودنش مطمئن شوید. کودک گرسنه و خسته و تحریک پذیر، می تواند فرایند ساده حمام را سخت و دردسرساز کند.

چه زمانی می توانم از وان استفاده کنم؟

شاید شما از همان ابتدای برای حمام کردن فرزندتان و شستن نوزاد سراغ وان بروید و آن را به ابزاری برای آماده نگه داشتن آب گرم تبدیل کنید. اما حمام خوب می دانید که فرزند شما تا هفته 14 بعد از تولد، امکان نشستن در وان را نخواهد داشت.

می توانم کودک را در وان کف بنشانم؟

پر کردن وان از کف و قرار دادن کودک در آن، احتمال ابتلای او به عفونت مجاری ادراری را بیشتر می نماید. پس لااقل تا قبل از سه ساله شدن فرزندتان او را در وان کف قرار ندهید.

گذشته از این، نباید فراموش کنید که پوست حساس فرزندتان احتیاج به یه شوینده ملایم و مناسب دارد و کف های حمام پوست او را خشک و آسیب دیده می نمایند. بعد از تمام شدن حمام، در یک اتاق گرم بدن نوزاد را با روغن بادام یا روغن مخصوص ماساژ نوزادان کمی چرب کنید و آرام تر از همواره او را ماساژ دهید.

منبع: کتاب کاله

به "حمام کردن نوزاد ؛ همه آنچه که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام کردن نوزاد ؛ همه آنچه که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید