جنگل ابر شاهرود بهشتی پر جاذبه از دوره هیرکانی است

به گزارش وبلاگ فروش، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، جنگل ابر شاهرود بهشتی پر جاذبه از دوره هیرکانی است.

جنگل ابر شاهرود بهشتی پر جاذبه از دوره هیرکانی است بیشتر بخوانیدجنگل ابر شاهرود | بهشتی افسانه ای در قلب سمنان

40 کیلومتر بالاتر از شمال شرق شاهرود در بخش شرقی رشته کوه البرز، درست در مرز استانهای سمنان و گلستان بخشی از جنگلهای باستانی هیرکانی واقع شده است که از آن با نام جنگل ابر یاد می گردد؛ جنگلی در 12 کیلومتری روستای ابر واقع در بخش بسطام که راه دسترسی به آن همان راه قدیمی است که از پشت بسطام به علی آباد کتول و دشت گرگان ختم می گردد.

آنان که حتی یکبار به شاهرود سفر نموده باشند می دانند که بخشهای شمالی این شهرستان به علت قرارگیری در کوهپایه دامنه های جنوبی البرز دارای آب و هوایی معتدل و کمی سرد است. موقعیت جغرافیایی جنگل ابر نیز سبب شده تا این موهبت زیبای خدادادی در فاصله بسیار کوتاهی از منطقه ها کوهستانی، سرد، خشک و بیابانی و از سوی دیگر آب و هوای مرطوب خزری قرار بگیرد.

تنوع آب و هوایی و پوشش گیاهی

این تفاوت آب و هوایی آن جایی جسم و روح هر بیننده ای را می نوازد که در پیاده روی در اعماق جنگل به میان آب (خط الرأس) معروف به چشمه مریم می رسیم. در این مکان گویا خداوند قلمی به دست گرفته و مرز دو ناحیه را با خطی از یکدیگر جدا نموده است، چرا که در شمال خط مراتع سرسبز و جنگل های انبوه و در جنوب آن بیابان و علفزار و کوه های خشک و باعظمت خودنمایی می نماید. از این روست که گیاهان و جانوران منطقه نیز دارای تنوعی هستند که شاید در هیچ یک از جنگل های ایران نمونه نداشته باشد.

هرچه بیشتر به سمت شمال حرکت کنیم، پوشش گیاهی بلندتر و انبوه تر و هرچه پایین تر بیاییم تنک می گردد. درختانش را انواع گوناگونی همانند آزاد، برگ انجیری، توسکا، ممرز، نمدار، بلوط، بلند مازو، گردو، افرا، بارانک، شیردار و گلابی وحشی تشکیل می دهند اما نمونه های باارزشی چون اورس و گونه های نادری چون سرخدار وجه تمایز ابر با دیگر جنگل های کشور است. بعلاوه از درختچه های ازگیل، ولیک، آلو و زرشک خاص منطقه ها خزری، جنگلی و کوهستانی گرفته تا گونه قیچ و تاغ و شور که مخصوص منطقه ها بیابانی و کویری است در فاصله حدود 10 تا 20 کیلومتری از میان آب کوه ابر در 2 جهت شمالی و جنوبی دامنه دیده می گردد. این را نیز نباید فراموش کرد که این بازمانده جنگل های هیرکانی همانند گنجینه ای باارزش، گیاهان دارویی بسیاری را در خود جای داد.

این گوناگونی ویژگی دیگری را هم در پی خود دارد و آن تنوع گونه های جانوری در جنگل زیبای ابر است. مکانی که هم گوزن و شوکا که مخصوص منطقه ها جنگلی است و هم آهوی بیابان در آن گام برمی دارند. اینجا هم مأمن خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال و روباه و هم خرگوش و کل و بز است. جنگلی کوهستانی که پرندگانی چون کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول در آسمانش به پرواز در می آیند.

آبشارهای چهار فصل

اما اوج زیبایی جنگل ابر چشم اندازهای مختلف آن و رنگهای بسیار زیبایی است که خداوند در چهار فصل سال بر این تکه از بهشت زمینی خود می پاشد. جنگل ابر دارای بیش از 30 چشمه است. چشمه سارهایی جوشان و روان مانند شاه پسند، چشمه ترش و قطری که بعضی از آنها محلی مناسب برای اقامتی کوتاه در دل جنگل برای طبیعت گردان است. آبشارها را نیز نباید فراموش کرد. آلوچال و هفت آبشار دره مرده شور و شرشر از جمله آنها است.

قلعه تاریخی در قلب جنگل ابر

جنگل ابر تنها یک جاذبه طبیعی نیست. گذشته از پیشینه چندمیلیون ساله این بازمانده دوران ژوراسیک اما وجود یک قلعه بر فراز کوه که از دل جنگل پیداست، چشم اندازی تاریخی نیز به آن بخشیده است. قلعه ماران که گفته می گردد از آثار دوره ایلامی هاست، از دید گردشگران همانند یک کشتی در میان اقیانوسی از ابرها شناور است. اکنون دیگر زمان فکر کردن به همین اقیانوس است. جنگل بخش قابل توجهی از دارایی اش را زیبایی و چشم نوازی، آب و هوای روح بخش و حتی نامش وامدار این ابرهاست. ابرهایی که انگار از آسمان مأمور می شوند تا هر روز به پیکر کهنسالش جان ببخشند. کسی چه می داند شاید رازی در آن نهفته است که اینگونه در گذر سالها و در دوران های مختلف دست نخورده باقی بماند و پیغام آور مهر دیرینه خداوند به زمینی ها باشد.

منبع: همگردی

به "جنگل ابر شاهرود بهشتی پر جاذبه از دوره هیرکانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل ابر شاهرود بهشتی پر جاذبه از دوره هیرکانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید