تمرکز بر انسانی کردن فناوری ها در دوره بحران کرونا

به گزارش وبلاگ فروش، تجربیات دو شهر تهران و بارسلون در مواجهه با بحران کرونا طی نشست مجازی مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران و عضو کمیسیون نوآوری های فناورانه و مدیریت الکترونیکی شورای شهر بارسلون مورد آنالیز نهاده شد.

تمرکز بر انسانی کردن فناوری ها در دوره بحران کرونا

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ فروش، به نقل از روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان با مایکل دونالدسن، عضو کمیسیون نوآوری های فناورانه و مدیریت الکترونیکی شورای شهر بارسلون به مصاحبه و گفتگو پرداختند.

فرجود در این جلسه پس از معرفی مرکز و دبیرخانه تهران هوشمند و مجموعه ای از فعالیت های صورت گرفته در جهت هوشمندسازی تهران گفت: مدیریت شهری پایتخت از ابتدا در کوشش برای تبدیل خدمات حضوری به خدمات دیجیتال بوده است. استفاده از سرویس و اپلیکیشن تهران من که حالا به حدود 3 میلیون کاربر سرویس دهی می نماید، یکی از اصلی ترین اقدامات و گام ها در این جهت بوده است.

او سپس بر بهره گیری از تحلیل داده برای تصمیم گیری بهتر در مقابله با انواع بحران ها تاکید نمود و با اشاره به شتاب گیری خدمات رسانی غیرحضوری پس از شیوع کرونا اضافه نمود: ترغیب شهروندان به خرید اینترنتی با معرفی فروشگاه های آنلاین در تهران من و توسعه خدمات غیرحضوری مانند خدمات شهرسازی و نیز فوریت های شهری، از دیگر اقدامات شهرداری تهران در این حوزه بوده است.

مدیرعامل سازمان با تاکید بر اهمیت حمایت از زیست بوم نوآوری شهری و کسب و کار های نوپا، به اقدام ویژه شهرداری تهران مبنی بر تسهیل استقرار کسب و کار های دانش بنیان در دوران کرونا اشاره نمود.

در ادامه این نشست مجازی، دونالدسن با اشاره به نقش فناوری های دیجیتال در مواجهه با شیوع کرونا و نیز مقابله با مسائل مالی و اجتماعی در دوران پساکرونا از جمله بیکاری گسترده، تاکید نمود آموزه های بحران کرونا و موفقیت و شکست های مدیریت شهری در این دوره، باعث شده است دوران جدیدی از مدیریت شهری مبتنی بر تحول دیجیتال شروع شود. وی اضافه نمود، این بحران باعث شده فناوری بیشتر در خدمت مردم قرار گیرد و سازمان ها و مدیران شهری و دولتی بر انسانی کردن فناوری بیشتر تمرکز نمایند.

این مقام مسئول شهر بارسلون در بیان تجربیات این شهر اضافه نمود: ما در گام اول سعی کردیم از فناوری های دیجیتال در جهت یاری به اقشار مختلف در مواجهه با کرونا استفاده کنیم. برای مثال شهرداری سعی کرد به دانش آموزان در دسترسی به خدمات آموزشی یاری کند، همچنین در همکاری با شرکت های نوآور و استارت آپها، اقدام به فراوری اقلام بهداشتی و حفاظت فردی برای شهروندان کرد. همچنین از دیگر کاربرد های فناوری در این دوره، استفاده از هوش مصنوعی برای کنترل میزان تراکم جمعیت و اطمینان از رعایت فاصله اجتماعی در مراکز عمومی بوده است، اما مساله اصلی در این اقدامات، حفظ حریم شخصی افراد است.

او در خاتمه اقداماتی که در جهت برنامه تهران هوشمند به ویژه برنامه تهران من صورت گرفته را تحسین برانگیز توصیف کرد و ابراز علاقه کرد در این خصوص اطلاعات بیشتری در اختیار ایشان قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تمرکز بر انسانی کردن فناوری ها در دوره بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکز بر انسانی کردن فناوری ها در دوره بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید