تقلب در کنکور زیر چتر کرونا

به گزارش وبلاگ فروش، کنکور سراسری سال 99 انگار نمی تواند بی حاشیه باشد. از تعویق و تکذیب تعویق های دقیقه نودی و کمپین ها و اعتراضات داوطلبان برای لغو برگزاری اش بگیر تا همین دیروز که برگزاری آن با حاشیه ها و تقلب و انتشار عکس سوالات کنکور همراه شد. پلیس فتا هم وارد ماجرا شد و از دستگیری متهمی اطلاع داد که با جعل هویت و در پوشش فردی ذی نفوذ مدعی فروش سوالات کنکور بود.

تقلب در کنکور زیر چتر کرونا

کنکور و تغییر چهره داوطلبان

شرق در ادامه نوشت: سال جاری که کنکور هم مثل همه چیز آغشته به بحران کرونا شده، امکان تغییر چهره یا امتحان دادن کسی به جای دیگری بیشتر احتمال دارد. به خصوص که با وجود لزوم زدن ماسک و لوازم حفاظتی و... می توان تا حدی خود را از نظر ها و رصد مراقبان و... پنهان کرد.

یکی از اولین خبر های روز گذشته که پیش از شروع رسمی کنکور منتشر شد خبری با این تیتر بود: ورود پلیس فتا به ماجرای تغییر چهره در کنکور و شناسایی متخلفان؛ این خبر را سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمود و گفت پلیس فتا به ماجرای تغییر چهره در کنکور وارد شده و بعضی متخلفان را نیز شناسایی نموده است.

فاطمه زرین آمیزی این خبر را در واکنش به تغییر چهره بعضی افراد برای شرکت در کنکور سراسری به جای داوطلبان اعلام نمود و گفت: این موضوع توسط پلیس فتا در حال پیگیری است. همچنین دکتر خدایی اعلام نمود بعضی از این افراد توسط پلیس شناسایی شدند و بعضی دیگر نیز در حال شناسایی هستند، این ها همه کلاهبرداری است که پلیس آن را پیگیری خواهد نمود.

در خبری دیگر هم معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا از دستگیری متهمی اطلاع داد که با جعل هویت و در پوشش فردی ذی نفوذ در حوزه کنکور به بهانه فروش سوالات کنکور از داوطلبان کلاهبرداری می کرد. این خبر را سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در تبادل نظر با فارس اعلام نمود و ادامه داد: در پرونده جدیدی که با عنوان کلاهبرداری از داوطلبان کنکور سراسری پیگیری شد فردی سودجو در پوشش استفاده از نام و اعتبار افرادی که سمت اجرائی در سازمان سنجش یا مؤسسات و آکادمی های کنکور داشتند، با جعل عنوان و هویت آن ها اقدام به کلاهبرداری از داوطلبان کرد.

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا توضیح داد: در این پرونده، جوانی با جعل صفحه ای به نام یکی از مؤسسات رسمی کنکور و معرفی خود به عنوان شخص مهمی با مهندسی اجتماعی و طراحی گرافیکی دقیق ادعای فروش سوالات کنکور سراسری را داشت؛ آن قدر دقیق عمل نموده بود که دفترچه سوالات را به گونه ای طراحی نموده بود که هشدار های مندرج روی دفترچه کنکور این باور را به ذهن مخاطب متبادر می کرد که حتما دفترچه سوالات کنکور اصلی است؛ حتی به این مسئله توجه نموده بود که هشدار های لازم در خصوص شیوع کرونا نیز روی دفترچه نقش بسته باشد. این فرد با جعل عنوان و هویت و با جعل صفحه ای به نام برند و مؤسسه معروفی در سه استان کشور که از نظر مختصات جغرافیایی نیز با هم متفاوت بودند، اقدام به فروش دروغین سوالات کنکور می کرد.

سرهنگ پاشایی البته اعلام نمود: خوشبختانه این فرد در مدت کوتاهی شناسایی و دستگیر شد؛ اگرچه چند نفر، سوالات هر درس را به مبالغی از یک تا شش میلیون تومان از او خریداری نموده بودند. این متهم از شماره حساب های اجاره ای و سیم کارت های متعلق به دیگران استفاده می کرد تا مورد شناسایی قرار نگیرد، اما پلیس فتا توانست با اشراف اطلاعاتی در فضای مجازی خیلی سریع متهم را در یکی از استان های مرکزی کشور شناسایی و دستگیر کند.

وی با اشاره به این مطلب که خوشبختانه با آگاهی بیشتر مردم، سال جاری درصد پرونده های مرتبط با کلاهبرداری در حوزه کنکور کمتر از گذشته شده است، اعلام کرد: تعداد زیادی از پرونده هایی که در روز های اخیر پلیس فتا پیگیری نموده است، به واسطه معرفی و همکاری مردم بوده است.

کنکور و فروش سوالات

یکی از ماجرا های همیشگی و پرتکرار مرتبط با کنکور بحث فروش یا لورفتن سوالات است. سال جاری هم در این باره خبر و اتفاقات کمی رخ نداد. همین دیروز رئیس پلیس فتای استان سمنان اعلام نمود: متهمی که اقدام به انتشار آگهی کذب فروش سوالات کنکور 99 در فضای مجازی نموده بود، با هوشیاری کارآگاهان پلیس فتا شناسایی شد.

این خبر را پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا به نقل از سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتای استان سمنان منتشر کرد و به نقل از او آمده است: تیم رصد و پایش پلیس فتا با بهره گیری از قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری، پروفایلی را در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی کردند که مبادرت به انتشار آگهی فروش سوالات آزمون نهایی و کنکور سال 1399 نموده بود که با توجه به اهمیت موضوع پس از آنالیز های کارشناسانه و با هماهنگی مقام قضائی پرونده مقدماتی تشکیل شد و رسیدگی آن در دستور کار این پلیس نهاده شد. با آنالیز صفحه تلگرامی متهم و اقدامات تخصصی و پلیسی اجرا شده توسط کارشناسان این پلیس معین شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی تلگرام، با ایجاد کانالی جعلی اقدام به انتشار آگهی فروش سوالات کنکور در فضای مجازی نموده است.

این مقام سایبری اضافه نمود: با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان این پلیس با آنالیز پروفایل متهم و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی یکی از افراد مرتبط با پرونده را مورد شناسایی قرار دادند و در نهایت در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه دستگیر شد. متهم پس از دستگیری در روبرو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع آوری شده لب به سخن گگردد و به بزه ارتکابی اعتراف و انگیزه خود را کسب منفعت اقتصادی اعلام کرد، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضائی به دادسرا ارسال شد.

کنکور و گوشی همراه

در همه سال های پس از فراگیرشدن گوشی های همراه، یکی از راه های راحت تقلب های کنکوری به وسیله همین گوشی هاست. به همین خاطر هم همیشه ورود گوشی به حوزه امتحانی مطلقا ممنوع است، اما هرازگاه و هم زمان با آزمون خبر و عکس هایی منتشر می شد که حکایت از ورود گوشی به بعضی حوزه های امتحانی داشت.

کنکور روز گذشته هم از این قاعده مستثنا نبود و در همان ساعات اولیه یکی از داوطلبان کنکور هنر سوالات را منتشر کرد و خبرش هم همه جا پیچید. آن طور که اعلام شد، این داوطلب به ویروس کرونا هم مبتلاست. در همین رابطه سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور بلافاصله مصاحبه ای کرد و از دستگیری داوطلب کرونایی منتشرنماینده سوالات کنکور هنر اطلاع داد و گفت: وی به مراجع قضائی تحویل داده شده است.

فاطمه زرین آمیزی در تبادل نظر با ایرنا درباره داوطلب کرونایی که روز چهارشنبه با گوشی خود از سوالات کنکور هنر عکس گرفته و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر نموده بود، اظهار کرد: بعد از خاتمه آزمون دروس عمومی، یک داوطلب مرد کرونایی در بیمارستان طالقانی تهران با سوءاستفاده از احساسات عوامل اجرائی و بیماران کرونایی، موبایل به سر جلسه برد، از سوالات عکس گرفت و به شبکه های اجتماعی ارسال کرد.

وی البته مدعی شد که زمان انتشار سوالات کنکور عمومی به خاتمه رسیده بود و فرد متخلف دستگیر و تحویل مراجع قضائی شد. اما شواهد حکایت از چیز دیگری دارد و این سوالات خیلی زودتر منتشر شده بود. البته زرین آمیزی با بیان اینکه فرصت تقلب از این داوطلب سلب شد، گفت: با توجه به اظهارات این فرد، او قصد تقلب نداشته و هدفش بیشتر موضوع القای لورفتن سوالات کنکور با توجه به شرایط موجود بوده است.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره مجازات در نظر گرفته شده برای این فرد تأکید کرد: با توجه به بند ز قانون رسیدگی به تخلفات جرائم آزمون های سراسری که مصوب مجلس شورای اسلامی است، همچنین با توجه به مجازات معین شده در این قانون، این فرد به محاکم دادگستری معرفی گردید و مجازات پیش بینی شده در قانون شامل جزای نقدی از 10 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات در این زمینه اجرا می گردد. به گفته سخنگوی سازمان سنجش، این سازمان برای این گونه افراد متخلف تقاضای بالاترین حد مجازات در زمینه تخلفات کنکوری را خواهد داشت.

انتشار این خبر ها در روز چهارشنبه 29 مرداد ماه و هم زمان با اولین روز برگزاری کنکور که مربوط به داوطلبان رشته هنر بود، در حالی رقم خورده که امروز، فردا و پس فردا نیز دیگر داوطلبان ورود به دانشگاه های کشور نیز پس از گذراندن یک سال پر از استرس و بحران و آمیخته با مسئله کرونا برای پاسخ به سوالات مهم ترین آزمون زندگی شان به حوزه های امتحانی می آیند.

از آن سو نیز شروع سال تحصیلی و ورود به دانشگاه ها نیز زیر سایه کروناست و خبری از برپایی حضوری کلاس های درسی دانشگاهی هم نیست و هنوز به صورت معین و دقیق اعلام نشده شرایط چگونه خواهد بود. از همین رو می توان ورودی ها و کنکوری های سال جاری را منحصر به فردترین افراد در تاریخ کنکور و دانشگاه های کشور دانست.

تخلف سازماندهی شده در کنکور 98

اگرچه کنکور پرحاشیه 99 حالا با یک حاشیه دیگر یعنی احتمال تقلب یا دست کم تخلف در آزمون دکترا و حالا هم سراسری خبرساز شده، اما این ماجرا تنها به سال جاری خلاصه نمی گردد؛ سال هاست که بلافاصله پس از برگزاری هر کنکوری در ایران، اخباری از تخلف یا تقلب هم منتشر می گردد. این ماجرا البته در یکی دو دهه گذشته و با شدت دریافت رقابت ها و همچنین تأثیر نتایج بر زندگی داوطلبان، شدید تر هم شده است.

یک سال پیش و چند روز پس از برگزاری کنکور سال 98، خبر تخلف 19 داوطلب کنکور در ثلاث باباجانی خبرساز شد که چند روز پس از انتشار، مقامات دولتی هم با تأیید خبر از اعلام این تقلب به سازمان سنجش اطلاع دادند. رئوف محمدی مدیر وقت آموزش و پرورش ثلاث باباجانی سال گذشته و یک روز پس از برگزاری کنکور این تخلف را به این صورت شرح داد این تقلب توسط شبکه ای پیچیده و با استفاده از پیشرفته ترین ابزار های روز اجرا شده است. این افراد که عمدتا غیربومی هستند به صورت سازماندهی شده و با هدف تقلب حوزه امتحانی خود را به این شهرستان منتقل نموده بودند. این افراد از گوشی، کارت، ساعت و اتوماتیک هوشمند و هندزفری برای تقلب استفاده می کردند.

مدیر آموزش و پرورش ثلاث باباجانی در همان سخنان خود به سابقه تقلب در آزمون سراسری در این شهرستان هم اشاره نمود و گفت: پیش بینی تقلب را سال جاری نموده بودیم و از روی شماره ملی بعضی از داوطلبان آزمون سراسری که غیربومی بودند احتمال بروز تقلب و تخلف را می دادیم.

با متخلفان در آن جلسه آزمون چه برخوردی شد؟

مدیر آموزش و پرورش ثلاث باباجانی در این باره هم گفته بود: هیچ داوطلب متقلب و متخلفی در این شهرستان دستگیر نشده و مراجع قضائی و انتظامی نیز به موضوع ورود ننموده اند، چون آزمون های سراسری قانون خاصی دارد و در آن نحوه برخورد با متخلفان و متقلبان شرح داده شده و نیازی به ورود سایر مراجع نیست. براساس قانون و مقررات آزمون های سراسری تا خاتمه آزمون با هدف حفظ آرامش داوطلبان با متقلبان برخورد نشد، ولی تخلف و تقلب 19 نفر از داوطلبان در قالب صورت جلسه ای به سازمان سنجش اعلام شد و تصمیم گیری در این ارتباط با این سازمان است.

شبکه پیشرفته تقلب در سیستان و بلوچستان

ماجرای تقلب در کنکور سراسری البته به یک شهر یا استان خاص خلاصه نمی گردد و سال گذشته در چندین استان افراد یا گروه هایی به همین اتهام دستگیر شدند. یکی از این موارد گروهی در استان سیستان و بلوچستان بود که چند روز پس از برگزاری کنکور سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه ای از انهدام این شبکه سازمان یافته 16 نفره که قصد تقلب در کنکور سراسری سال 98 را داشتند، اطلاع داد.

در اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه آمده بود عوامل این باند با هوشیاری سازمان اطلاعات استان شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضا به جرم کلاهبرداری به وسیله فروش سوالات کنکور، تقلب هوشمند و الکترونیک در آزمون سراسری دستگیر شدند. بر پایه این اطلاعیه پس از رصد اطلاعاتی تعدادی از مرتبطان و تیم پشتیبان که در یک منزل مسکونی مستقر بودند نیز دستگیر شدند.

این گروه ساماندهی شده ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه ای متشکل از آزمون دهندگان، برگزارنمایندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان یافته جهت تقلب نموده بودند. این گروه حتی به آزمون دهندگان قول قبولی در آزمون پزشکی را داده بودند. مشابه این اخبار را در دیگر استان ها و در سال های مختلف هم می توان مشاهده کرد که البته در بعضی سال ها اعتراض ها به مجلس هم کشیده شد و گروهی از تقلب گسترده اطلاع داده بودند. در یکی از این موارد حتی کار به ابطال کامل آزمون هم کشیده شد.

مورد پرحاشیه آزمون دستیاری

مرضیه وحیددستجردی که اولین و تنها زن وزیر در تاریخ جمهوری اسلامی است، معمولا در سخن گفتن از کارنامه دوران وزارت خود در وزارت بهداشت، به ابطال آزمون دستیاری در سال 88 اشاره می نماید، اما این آزمون چیست و چرا ابطال آن تا این اندازه مهم است؟

آزمون دستیاری پزشکی که معمولا در اسفند و از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت برگزار می گردد، آزمونی برای ورود پزشکان عمومی علاقه مند به اخذ مدارک تخصصی است. به عبارت دیگر این آزمون پله بعدی موفقیت یک پزشک و پل گذر از پزشکی عمومی به دوره تخصص است و به همین دلیل هم همیشه مهم و دارای رقابتی بسیار حساس است.

در فاصله سال های 78 تا 88 بار ها از تخلفات گسترده در این آزمون سخن به میان آمد و چندین بار هم کار به تشکیل کمیته حقیقت یاب در مجلس و دیگر ارگان های رسمی کشور کشیده شد تا اینکه در سال 88 وزیر وقت بهداشت دستور به ابطال آزمون داد. پیش از این البته آزمون سال 77 با حاشیه های فراوانی روبه رو شد و بار ها سخن از تقلب و خط کش به میان آمد.

ماجرای این آزمون به این صورت بود که در آزمون سوالات نشان دار شده بودند. روش نشان دارکردن هم به این صورت بوده که فاصله کوچک میان خط فاصله با اولین حرف در یکی از گزینه های چهارگانه پاسخ صحیح را معین می کرد. به این ترتیب پزشکانی که با اطلاع قبلی، در عوض برخورداری از معلومات، با یک خط کش به سر جلسه رفته بودند، به راحتی توانستند با کسب نمرات درخشان در این آزمون به رشته های پرطرفدار دستیاری راه پیدا نمایند.

علیرضا زاکانی که در آن سال رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس هفتم از آموزش عالی بود، همان موقع در این باره گفته بود: موضوع اسفناک تر این بود که از سال 77 تا 82 سوالات آزمون دستیاری به فروش رسیده بود و هر سوالی را نیز تا 30 میلیون تومان می فروختند؛ بنابراین وقتی ما کار آنالیز را انجام دادیم و به لطف خدا به نتیجه رسید، یک پزشک که نام او را نمی دانم برای من نوشت که من دفترچه آزمون سال 77 را خریداری کردم و از 200 سوال 146 سوال آن مارک شده بود یعنی اگر کسی هیچ سوادی هم نداشت تنها با یک خط کش متوجه می شد که گزینه درست کجاست و در این صورت در بهترین رشته قبول می شد.

قانون درباره تخلف و تقلب کنکوری چه می گوید؟

همین تخلفات گاه وبیگاه در آزمون های مهم کشوری باعث شده در سال های مختلف قوانین معینی درباره شیوه برخورد با تخلف و تقلب در این آزمون ها تصویب گردد. بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، متخلفان و متقلبان با اخطار کتبی به محرومیت یک تا 10 ساله برای شرکت در آزمون، جزای نقدی یک تا صد میلیون تومانی و حبس یک تا پنج سال، لغو و ابطال قبولی در صورت محکومیت قطعی فرد و لغو مجوز تأسیس مؤسسه یا آکادمی علمی و آموزشی مجازات می شوند.

اما این قانون تخلفات را چگونه تعریف می نماید؟ براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، ارتکاب هرگونه عملی که موجب بی نظمی در برگزاری آزمون گردد یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه های حافظه دار جزء تخلفات است. همچنین، ارتکاب هرگونه عمل خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه دار کند، از قبیل ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون، تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرائی و طراحان سؤال برای تخلف در آزمون از دیگر موارد تخلف و تقلب در آزمون های سراسری است.

علاوه بر این یاری به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون جهت پاسخ به سوالات، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان یا استفاده غیرمجاز از آنها، هرگونه تغییر غیرمجاز سوالات، اوراق و پاسخ نامه های داوطلبان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون، افشای سوالات آزمون یا کوشش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو، خرید یا فروش سوالات آزمون یا پاسخ آن ها یا شرکت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سوالات یا پاسخ آن ها واقعی یا غیرواقعی باشد جزء دیگر موارد تخلف و تقلب در آزمون های سراسری است.

اما در صورت رخ دادن چنین تخلفاتی چه احکام و مجازاتی در انتظار افراد متخلف است؟ براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، هیئت های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازات های مربوطه را درباره متخلفان دارند. بر این اساس، اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذی ربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال، محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا 10 سال بعد بعضی از احکام صادره برای تخلفات مذکور است.

بر این اساس، آرای هیئت های بدوی این قانون قابل تجدیدنظرخواهی در هیئت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات در آزمون هاست. همچنین در خصوص بعضی از متخلفان، هیئت های رسیدگی متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از 10 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری معرفی می نمایند. ارتکاب هریک از اعمال موضوعات مذکور، چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد، موجب تشدید مجازات می گردد و تشکیل دهنده و سرنموده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می گردد.

مجازات هریک از اعضا که در ارتکاب تخلفات و جرائم فوق دخالتی نداشته باشند، حسب مورد حداقل مجازات ذکرشده برای مرتکب است. علاوه بر این در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازات های مندرج در این قانون، هیئت رسیدگی به تخلفات در آزمون ها، قبولی وی در آزمون را ابطال می نماید، در این صورت مؤسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد نمود و چنانچه گواهی فارغ التحصیلی به وی اعطا شده باشد، وزارتخانه های علوم، بهداشت یا آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی است.

منبع: فرارو

به "تقلب در کنکور زیر چتر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلب در کنکور زیر چتر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید