برنامه همکاری جامع ایران و چین از تئوری تا عمل خبرنگاران

به گزارش وبلاگ فروش، سند همکاری ایران و چین که از آن با عنوان برنامه همکاری جامع یاد شده، به عنوان توافقی سیاسی، فاقد الزام حقوقی است و نیازی به تصویب مجلس ندارد.

برنامه همکاری جامع ایران و چین از تئوری تا عمل خبرنگاران

به گزارش گروه مالی وبلاگ فروش، سند همکاری ایران و چین که از آن با عنوان برنامه همکاری جامع یاد شده، به عنوان توافقی سیاسی، فاقد الزام حقوقی است و نیازی به تصویب مجلس ندارد. این سند در واقع نقشه راهی است برای انعقاد توافقات حقوقی بعدی و بدون مذاکره و انعقاد توافقات حقوقی الزام آور ثانویه، هیچ ارزشی ندارد. در عین حال تفاهم درخصوص این سند می تواند ظرفیت های تجاری و مالی زیادی برای ایران به ارمغان بیاورد که یکی از آن ها امکان حضور فعال در طرح راه ابریشم چین است.

به موجب اصل هفتاد و هفت قانون اساسی جمهوری اسلامی، عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، قرارداد ها و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. در راستای اجرای این اصل و اصل یکصد و بیست و پنجم قانون اساسی، هیئت وزیران وقت در تاریخ 13/2/1371، آیین نامه ای را در خصوص چگونگی تنظیم و انعقاد توافق های بین المللی به تصویب رساندند.

در بخشی از این آیین نامه که به تفکیک، انواع توافق های بین المللی را معرفی می نماید، توافقات به دو دسته حقوقی و نزاکتی تقسیم می شوند. بر این اساس توافق نزاکتی توافقی است ناشی از روابط بین المللی که به موجب آن، دستگاه دولتی، تصمیم خود را به تعقیب سیاست های معینی اعلام می نماید؛ بدون آنکه اثر حقوقی لازم الاجرایی داشته باشد.

برنامه همکاری جامع ایران و چین به تصویب مجلس نیاز دارد؟

با تدقیق در بیانیه مشارکت جامع راهبردی ایران و چین در سال 1394 و همچنین پیش نویس منتشر شده از طرف ایرانی در جریان مذاکرات و نیز اظهارات طرفین، باید گفت توافق اخیر دو کشور، از جنس توافقات نزاکتی است که به عنوان نقشه راه، چارچوب راستا همکاری های مشترک در آینده را مشخص می نماید.

به عبارت دیگر این توافق، سند چشم اندازی است که در آن به بیان اراده طرفین مبنی بر همکاری در زمینه های مشخصی به طور کلی بیان شده است. از این حیث هیچ گونه تعهد حقوقی لازم الاجرا بر این سند مترتب نیست و بنابراین، طبق قانون، در مرحله فعلی به تصویب مجلس شورای اسلامی نیازی ندارد.

برنامه همکاری جامع ایران و چین اولین توافق بلند مدت ایران نیست

به عنوان دو نمونه از اسناد بلند مدت دوجانبه می توان به موافقتنامه منعقده میان ایران و هند و معاهده منعقده میان ایران و روسیه اشاره کرد.

در سال 1380، موافقتنامه ای مبنی بر همکاری های تجاری و مالی میان ایران و هند به امضای مقامات دو کشور رسید که به موجب آن طرفین، مناسبات مالی و تجاری متقابل بین کشور های خود را بر اساس همکاری های پایدار و بلندمدت تنظیم کردند. این موافقتنامه، 5 ساله بود و به علت عدم کناره گیری یا اعتراض هیچ یک از طرفین، تا به امروز به صورت اتوماتیک تمدید شده است.

معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، توافق جامع بلند مدت دیگری است که در سال 1379 تنظیم شد و در سال 1380 لازم الاجرا گشت. به موجب این موافقتنامه، طرفین موافقت نمودند که شرایط مناسب حقوقی، مالی، مالی و تجاری برای فعالیت های دوجانبه و چند جانبه و نیز سرمایه گذاری های مشترک در کشور های یکدیگر و کشور های ثالث ایجاد نمایند. همچنین، به موجب مواد مختلف آن، همکاری های فرهنگی، علمی، فناوری و حتی نظامی میان طرفین توافق پیش بینی شده است.

بنابراین، امضای چنین اسنادی در جمهوری اسلامی، کاملا عادی و مسبوق به سابقه است. دولت چین هم اسناد همکاری جامع متعددی با دیگر کشور ها از جمله روسیه [1]و قزاقستان [2]به امضا رسانده است.

برنامه همکاری ایران و چین بدون وجود توافقات حقوقی ثانویه ارزشی ندارد

توافق ایران و چین که از آن با عنوان سند جامع همکاری یاد میشود، به عنوان یک توافق سیاسی که از اراده دو کشور برای افزایش همکاری های دو یا چندجانبه در زمینه های مطروحه از جمله مالی، تجاری، نظامی، سیاسی و… حکایت داشت، به امضا رسیده است. حال انتظار می رود با هموار شدن راستا توسعه همکاری ها به وسیله این نقشه راه، مذاکرات موردی و عینی برای پروژه های متعدد مورد نیاز ایران و چین میان دستگاه های اجرایی دو کشور آغاز شود.

لازم به ذکر است توافقاتی که در بستر این سند جامع به مرحله انعقاد برسد، در صورت دارا بودن تعهدات حقوقی، باید به تصویب مجلس و شورای نگهبان برسد.

بدیهی است صرف وجود برنامه همکاری جامع میان ایران و چین، منفعتی برای کشور به ارمغان نخواهد آورد؛ بلکه توافقات مشارکتی بعدی در چارچوب این سند، ارزش و عیار آن را مشخص می نماید.

مشارکت در طرح راه ابریشم جدید؛ راهی موثر برای تقویت منطقه گرایی

از جمله مواردی که توافق اخیر زمینه ساز آن بوده است، امکان حضور فعال ایران در طرح راه ابریشم جدید چین است. علاوه بر رفع نیاز های داخلی با مشارکت در این طرح، از جمله فرصت های پیش رو در راه ابریشم جدید، امکان پررنگ شدن نقش ایران در بازار دیگر کشور های منطقه از جمله پاکستان، افغانستان، کشور های آسیای مرکزی، عراق، ترکیه و حتی سوریه است؛ امری که موثرترین راه برای رفع اثر از تحریم های ثانویه ایالات متحده است؛ بنابراین باید در راستا پیش رو برای انعقاد توافقات مختلف، به سرمایه گذاری مشترک در کشور های منطقه و افزایش تبادلات تجاری به وسیله توسعه منطقه گرایی اندیشید و برای آن برنامه مدون داشت تا بیشترین نفع از فرصت پیش آمده برای افزایش تعاملات مالی با چین، نصیب کشور شود.

منبع: راستا اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برنامه همکاری جامع ایران و چین از تئوری تا عمل خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه همکاری جامع ایران و چین از تئوری تا عمل خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید