محمودیان: دیده شدن هنرمندان مهم ترین ارمغان ثبت جهانی شهرها و روستاهاست، یکه تازی ایران در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی

به گزارش وبلاگ فروش، نشست خبری ثبت جهانی سه شهر و یک روستای ایران، 14 بهمن 98 در محل سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گشت.

محمودیان: دیده شدن هنرمندان مهم ترین ارمغان ثبت جهانی شهرها و روستاهاست، یکه تازی ایران در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی

به گزارش خبرنگار وبلاگ فروش، در این نشست که با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور، عنایت الله رحیمی استاندار فارس، سعید شاهرخی استاندار همدان، مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان های فارس، همدان، زنجان و گیلان برگزار شد، ضمن تشریح فرایند اقدامات اجرا شده برای ثبت شیراز به عنوان شهر دنیای صنایع دستی، زنجان شهر دنیای ملیله، ملایر شهر دنیای مبل و منبت و روستای قاسم آباد گیلان به عنوان روستای دنیای چادرشب بافی، به سؤالات وبلاگ فروش پاسخ داده شد.

معاون صنایع دستی کشور در این نشست خبری گفت: خبر ثبت دنیای سه شهر و یک روستا موجی از شادی را برای همه مردم ایران و خصوصاً مردمان چهار استان به وجود آورد.

پویا محمودیان با اشاره به انتخاب شیراز به عنوان شهر دنیای صنایع دستی، زنجان شهر دنیای ملیله، ملایر شهر دنیای مبل و منبت و روستای قاسم آباد به عنوان روستای دنیای چادرشب بافی پس از ثبت سه شهر و یک روستا در سال جاری، افزود: توانستیم باز هم گوی رقابت را از کشورهای دیگر برباییم و از چین، هند، شیلی و... در ثبت شهرها و روستاهای دنیای جلوتر هستیم.

او ادامه داد: 16 شهر و هفت روستای ما شهرها و روستاهایی هستند که ثبت ملی شده اند و از میان این شهرها و روستاها آن هایی که قابلیت ثبت دنیای دارند انتخاب می شوند و فرآیند ثبت دنیای آن ها بر اساس هماهنگی ها با استانداران، فرمانداران، شهرداران و ... شروع می شود.

معاون صنایع دستی کشور خاطر نشان کرد: برای ثبت این سه شهر و یک روستا نیز تلاش های زیادی صورت گرفت که این شهرها و روستا ثبت دنیای شوند و مسئولان استانی تلاش زیادی برای این موضوع داشتند.

او در ادامه به ثبت ملی این سه شهر و یک روستا اشاره کرد و با تشریح اقدامات قبل از ثبت دنیای افزود: به عنوان مثال شهر شیراز بعد از ثبت ملی شدن درصدد برآمد که مجتمع دنیای صنایع دستی را ایجاد کند و ملایر نیز بعد از ثبت ملی بر آن شد تا مهندسی چوب در این شهر به صورت جدی پیگیری شود. در زنجان نیز خانه حکیمیان به عنوان خانه ملیله نام گذاری شد و در روستای قاسم آباد نیز تورهای گردشگری با هدف آشنایی با چادرشب بافی به مقصد این روستا راه اندازی شد.

محمودیان افزود: پفراینده ها در فرآیند رفت وبرگشت به شورای دنیای صنایع دستی چندین بار اصلاح و درنهایت این سه شهر و یک روستا با موافقت شورای دنیای صنایع دستی درنهایت با اکثریت آرا این سه شهر و روستای قاسم آباد ثبت دنیای شدند که این ثبت با تلاش اتحادیه ها، انجمن ها و مسئولان محلی رخ داد.

هویت بخشی و دیده شدن هنرمندان، ارمغان ثبت دنیای است

او در ادامه گفت: یکی از مهم ترین ارمغان های دنیای شدن هویت بخشی است. بعد از ایجاد تفاوت حس تعلقی را ایجاد می کند. مهاجرت معکوس را در روستاهای ثبت دنیای رقم می زند و موجب پاسداشت شهرها و روستاها می شوند. اتفاق خوب بعدی دیده شدن است به گونه ای که اگر قبل از این هنرمندان در سکوت فعالیت می کردند اما بعد از ثبت دنیای شهرها و روستاها هنرمندان دیده می شوند.

معاون صنایع دستی کشور اظهار کرد: این درحالی است که یکی دیگر از نتایج خوب ثبت دنیای شهرها و روستاها، توسعه آن مناطق است به گونه ای که در روستای کلپورگان در استان سیستان و بلوچستان باعث شده است تا بعد از ثبت دنیای شاهد افزایش میزان فروش سفال باشیم و از محل فروش آن ها مدرسه نیز ساخته می شود.

تقویت هم افزایی با شهرهای مختلف دنیا بعد از ثبت دنیای

او همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه هلال ترکیه در خصوص تعامل هرچه بیشتر در حوزه صنایع دستی با کشورهای مختلف نیز خاطرنشان کرد: در ماه آذر سال جاری جلسه هم نشینی شهرداران شهرهای دنیای در چین برگزار شد و به دنبال این هستیم که چنین نشستی به میزبانی ایران برگزار شود. استفاده از فضای مجازی، حضور در نمایشگاه های خارج از کشور و.. نیز از اقداماتی است که از طریق آن ها به دنبال تقویت هم افزایی با کشورهای مختلف هستیم.

محمودیان همچنین در پاسخ به سؤال یکی دیگر از وبلاگ فروش در خصوص پیشرفت شهرها و روستاها بعد از ثبت دنیای نیز گفت: در همه شهرها و روستاها بعد از ثبت دنیای شاهد رشد شاخص ها بودیم که این شاخص ها موضوعات مهمی است که در برنامه ششم توسعه به آن توجه ویژه ای شده است.

او با بیان این که افزایش برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، برگزاری جشنواره ها، افزایش تعداد سامانه های فروش صنایع دستی، افزایش سایت های معرفی، بالا رفتن آمار تجهیز کارگاه ها، افزایش میزان فروش و ... از مهم ترین اقداماتی است که بعد از ثبت دنیای شهرها و روستاها اتفاق می افتد. افزود: تا قبل از این هشت شهر و دو روستای ایران که ثبت دنیای شده بودند، قبل از بعد از ثبت دنیای موردبررسی و راستی آزمایی قرارگرفته اند.

پیگیری برگزاری نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع دستی ایرانی در عراق

معاون صنایع دستی کشور در پاسخ به سؤال یکی دیگر از وبلاگ فروش از کشور عراق درباره تقویت همکاری های ایران و عراق در حوزه صنایع دستی نیز شرح داد: کشور عراق یکی از کشورهای مهم در حوزه صادرات صنایع دستی است و ارتباط بسیار خوبی با این کشور داریم و به دنبال افزایش رقم و حجم میزان صادرات به این کشور هستیم، درباره سوغات زیارت نیز طرحی را در مشهد مقدس شروع کردیم که زائرانی که به مشهد مشرف می شوند بتوانند کالاهای ایرانی و صنایع دستی را به عنوان سوغات با خود ببرند. در همین ارتباط به دنبال توسعه این طرح در عتبات عالیات هستیم.

او ادامه داد: ضمن این که در حال رایزنی با افرادی برای برگزاری نمایشگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی در عراق هستیم.

محمودیان در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص راه اندازی غرفه تولید زنده صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی شهرها و روستاهای دنیای گفت: به طور حتم در نمایشگاه سال جاری نیز این اتفاق خواهد افتاد، نمایشگاه ها چه داخلی و خارجی یک ویترین خوب برای معرفی و بازاریابی صنایع دستی است و از این فرصت به نحو مطلوب در نمایشگاه ها استفاده خواهیم کرد.

اختصاص ردیف اعتباری بیمه هنرمندان صنایع دستی برای اولین بار

او در پاسخ به سؤال یکی دیگر از وبلاگ فروش درباره بیمه هنرمندان صنایع دستی گفت: فرایند بیمه هنرمندان صنایع دستی سال گذشته با توجه به بودجه ای که به ما اختصاص داده شد پیروز به بیمه 812 هنرمند شدیم اما از طریق صندوق بیمه روستاییان و عشایری پیروز به بیمه 4 هزار هنرمند شدیم. بیمه روستاییان و عشایر برای شهرهای زیر 10 هزار نفر است اما پیگیری کردیم که این بیمه برای شهرهای بالای 10 هزار نفر نیز در نظر گرفته خواهد شد و با تلاش های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای اولین بار پیروز به دریافت ردیف اعتباری برای بیمه هنرمندان صنایع دستی شدیم.

معاون صنایع دستی کشور در پاسخ به سؤال یکی دیگر از وبلاگ فروش در خصوص اتفاقات مثبت بعد از ثبت دنیای شهرها و روستاهای دنیای اظهار کرد: یکی از مهم ترین نتایج افزایش میزان اشتغال و افزایش میزان فروش است.

او در ادامه با اشاره به اقدامات ارزشمند برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی تأکید کرد: با تعاملی که با نمایندگان مجلس داشتیم پیروز شدیم صنایع دستی را از مالیات بر ارزش اضافه کرده معاف کنیم که این موضوع یکی از مهم ترین دغدغه های هنرمندان صنایع دستی بود و با پیگیری های دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این مهم رخ داد.

منبع: میراث آریا

به "محمودیان: دیده شدن هنرمندان مهم ترین ارمغان ثبت جهانی شهرها و روستاهاست، یکه تازی ایران در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمودیان: دیده شدن هنرمندان مهم ترین ارمغان ثبت جهانی شهرها و روستاهاست، یکه تازی ایران در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید