ارتباط ساعت خواب و سلامت قلب

به گزارش وبلاگ فروش، خبرگزاری خبرنگاران- مطالعه ای که به تازگی در این زمینه اجرا شده، نشان می دهد زمان بهینه ای برای خوابیدن شبانه وجود دارد که می تواند بر سلامت سیستم قلبی - عروقی تاثیرگذار باشد.

ارتباط ساعت خواب و سلامت قلب

به گزارش خبرگزاری وبلاگ فروش، نیازهای زندگی مدرن و استرس های کاری باعث شده بسیاری از ما ساعات خواب کمی داشته باشیم. با توجه به کمبود خواب میلیون ها نفر در دنیا، کارشناسان سلامت در خصوص تأثیر کمبود خواب بر سلامت ما هشدار داده اند. خواب ناکافی مداوم، یکی از عوامل موثر در کاهش سلامت قلب است و با حمله قلبی، فشار خون بالا و حتی سکته مغزی ارتباط دارد. در حالی که مدتی است ارتباط بین مدت زمان خواب و بیماری های قلبی - عروقی معین شده اما زمان بندی دقیق خواب و ارتباط آن با سلامت قلب زیاد مورد آنالیز قرار نگرفته است. با این حال مطالعه ای که به تازگی در این زمینه صورت گرفته، نشان می دهد زمان بهینه ای برای خوابیدن شبانه وجود دارد که می تواند بر سلامت سیستم قلبی - عروقی تاثیرگذار باشد. این زمان بهینه بین ساعت های 22 تا 23 است. به گفته محققان، خوابیدن زودتر یا دیرتر از این ساعت ممکن است باعث گردد بدن ما علائمی را که به تنظیم 24ساعته بدن به طور روزانه یاری می نمایند، از دست بدهد.

ساعت داخلی 24ساعته بدن

دیوید پلانز، سرپرست این تحقیق و استاد دانشگاه اکستر انگلیس، در این باره می گوید: بدن دارای یک ساعت داخلی 24ساعته به نام ریتم شبانه روزی است که به تنظیم عملکرد فیزیکی و فکری یاری می نماید. هرچند این مطالعه نمی تواند ثابت کند زمان خواب زود یا دیر در ایجاد بیماری های قلبی - عروقی نقش دارد اما یافته های به دست آمده از مطالعه نشان می دهد زودتر یا دیرتر از ساعت ذکرشده خوابیدن، به احتمال زیاد ساعت زیستی بدن را مختل می نماید و پیامدهای نامطلوبی برای سلامت قلب و عروق به همراه دارد. به گفته دیوید پلانز اگر ساعت زیستی بدن برای مدت طولانی به درستی تنظیم نگردد، ناهماهنگی ایجادشده بین رفتارها و ساعت زیستی بدن، التهاب را افزایش می دهد و می تواند تنظیم گلوکز را مختل کند که در هر دو صورت خطر ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی افزایش می یابد.

با به خواب رفتن مشکل دارید؟

اگر با مشکل بیدارماندن در رختخواب روبرو هستید توجه به نکات زیر می تواند به شما یاری کند: برای آرامش مغز و بدن قبل از رفتن به رختخواب یک فنجان شیر گرم یا چای بابونه بنوشید. کارشناسان هاروارد می گویند رختخوابتان را صرفا به خوابیدن اختصاص بدهید، نه به کارهای دیگری مثل تماشای تلویزیون. شام سبک بخورید! مصرف کافئین خود را قبل از خواب محدود کنید، زیرا کافئین می تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد. مدیتیشن و تمرکز حواس را تمرین کنید. این تکنیک های آرامش بخش می توانند به آماده سازی فکر شما برای خوابیدن یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "ارتباط ساعت خواب و سلامت قلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط ساعت خواب و سلامت قلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید