در مصرف این خوراک خون ساز دقت کنید

به گزارش وبلاگ فروش، نان هزاران سال است غذای اصلی انسان هاست و در طول زمان اشکال بسیار گوناگونی پیدا نموده است، اما نان خوب ویژگی های مشخصی دارد که به خون سازی و سیستم گوارشی یاری می نماید و بهتر است آن ها را در نظر بگیریم.

در مصرف این خوراک خون ساز دقت کنید

نان انواع مختلفی دارد؛ از غلات گوناگونی که با آن نان تهیه می گردد مانند گندم، جو، ذرت و ... گرفته تا انواع پخت های سنتی و نو، اما برترین و خوش هضم ترین نان، از گندم سالم بدون آفت، کامل و تازه که در همان سال کشت شده و با خمیر ترش عمل آمده است در تنور تهیه می گردد.

دکتر الهام اختری، متخصص طب سنتی در این رابطه گفت: از گندم در کتاب های معتبر و در دسترس طب سنتی، به عنوان مولد خون صالح نام برده شده است؛ خونی که از نظر کمیت و کیفیت مناسب حال تمامی اعضای بدن است؛ بنابراین نان گرم و تازه خون ساز و اشتهاآور است. آرد گندم کامل، مزاج و طبیعتی گرم و تر دارد و غذایی پرطرفدار است به شکلی که سرانه مصرف گندم برای هر ایرانی حدود 160 کیلوگرم در سال، دو و نیم برابر میانه جهانی، است.

اما گندم کامل باید همراه پوست داخلی اش که به سبوس مشهور است آسیاب گردد و فقط پوست رویی آن جدا گردد. چنین آرد یا بلغوری رنگی تیره خواهد داشت. (آرد آسیاب کامل است و بلغور شکل خرد شده و ریزی دارد.) نان های تهیه شده از آرد سفید یا نان هایی که با جوش شیرین عمل آورده شده اند در تغذیه سالم جایی ندارند و بهتر است مصرف نشوند.

دکتر اختری تاکید نمود که اگر سبوس به شکل جداگانه به آرد سفید اضافه نموده گردد هم مشکل آفرین است، زیرا سبوس باید همراه آرد روند تخمیر را طی کند. نان فطیر، یکی از نان های محلی که اقوام مختلف آن را به اشکال مختلف تهیه می نمایند، نانی است که خوب تخمیر نشده و معمولا با آرد سفید پخته می گردد. دیرهضم و نفاخ است به خصوص اگر با شیر و روغن و شکر خمیر شده باشد. بعلاوه، خمیر نان باید اندکی نمک داشته باشد، خمیر بدون نمک بدهضم است و خمیر شور سبب خشکی معده و تشنگی می گردد، پس نه نان بی نمک و نه نان شور!

نان خوب نانی است که با آرد کامل و به شکل کاملا پخته تهیه گردد

این استاد دانشگاه اضافه نمود: مصرف نان خشک به خصوص نان جو، در رژیم های لاغری و در افراد مبتلا به دیابت انتخاب خوبی است. اگر دیابت دارید یا به گلوتن حساس هستید یا در رژیم لاغری به سر می برید، نان جوی دو سر انتخاب بهتری است. مقدار سبوس در نان جو بسیار بیشتر است و به این ترتیب فراوری قند آن کاهش می یابد و البته آزاد شدن قند آن نیز تدریجی است.

امروزه و با توجه به نوع زندگی شهری، فریز کردن نان یکی از راه چاره های رایج است پس بهتر است، نان قبل از مصرف گرم گردد. نان سرد امکان چاق شدن فرد را افزایش می دهد؛ نان گرم هضم بهتری دارد، ولی در هر حال افراد دچار اضافه وزن باید در مصرف این ماده غذایی دقت نمایند.

دکتر مژده پورحسینی، متخصص طب سنتی، نیز شرح داد که در طب سنتی ایرانی، مصرف نان یا برنج به عنوان مکمل در کنار یک نوع ماده غذایی دیگر مجاز است، اما باید از مصرف نان سفت و خشن و یا نپخته پرهیز کرد.

وی اضافه نمود: خمیر ماندن لایه داخلی نان ضخیم، مثل سنگک و ببری، برای معده مضر و حتی بدتر از نان سفید است. از طرف دیگر باید از خوردن بخش های سوخته نان هم خودداری کرد چرا که مواد غذایی سوخته حاوی مواد سرطان زا هستند و برای سیستم گوارش قابل هضم نیستند.

حتما شما هم بار ها شنیده اید که پزشکان متخصص طب سنتی از مصرف لبنیات و میوه جات به همراه غذا پرهیز داده اند، اما دکتر پورحسینی شرح داد که مصرف لبنیاتی مانند شیر، ماست و یا دوغ به همراه نان و به عنوان یک وعده غذایی، تداخل هضم ندارد. بعلاوه نان و خرما، نان و انجیر و یا نان و انگور هم که به عنوان غذا مصرف می گردد بدون اشکال اند و آنچه در این روش طبی از آن حذر شده درهم خوری و مصرف میوه و لبنیات با غذای اصلی است.

منبع : همشهری آنلاین

بیشتر بخوانید

وبلاگ فروش وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "در مصرف این خوراک خون ساز دقت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مصرف این خوراک خون ساز دقت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید