چرا هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین خلاقیت انسان ها گردد؟

به گزارش وبلاگ فروش، ابزارهای هوش مصنوعی مانند DALL-E 2 خلق آثار هنری فقط با یک کلیک را برای تمام کاربران امکان پذیر نموده اند. اگرچه بعضی کاربران نگران پیشرفت حیرت انگیز هوش مصنوعی هستند، ولی به نظر می رسد در این میان خلاقیت انسان ها در برابر ماشین ها مصون است.

چرا هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین خلاقیت انسان ها گردد؟

الگوریتم ها از همه نظر قدرتمند هستند. این ابزارهای هوش مصنوعی که آثار هنری را خلق می نمایند، با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشینی پیروز شده اند آثار هنری را تجزیه و تحلیل نمایند و بر اساس همین آثار، می توانند تصاویر جذابی خلق نمایند. اما اگر هنرمند هستید، لازم نیست نگران این سیستم ها باشید. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

هنرمندان بزرگ در برابر هوش مصنوعی

هنر از زمان پیدایش انسان ها وجود داشته است. انسان ها برای هزاران سال از هنر برای بیان داستان زندگی و حفظ و به تصویر کشیدن تاریخ استفاده نموده اند. مانند تکنولوژی، هنر هم تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته و از غارنگاره ها به پیکسل ها رسیده ایم. وجه اشتراک انواع هنر هم چیزی نیست جز منحصر به فرد بودن آن. هیچ هنرمندی مانند دیگری نقاشی نمی کشد و مجسمه نمی سازد و متنی نمی نویسد. همین منحصر به فرد بودن چیزی است که هوش مصنوعی به این سادگی ها نمی تواند ارائه کند.

در همین زمینه بهتر است یکی از برجسته ترین هنرمندان و نقاشان تاریخ یعنی کولد مونه را در نظر بگیریم. کلود مونه یکی از بنیان گذاران جنبش امپرسیونیسم شناخته می گردد که در اواسط تا اواخر قرن نوزدهم میلادی در فرانسه جریان داشت. امپرسیونیست ها از استفاده از قلم موهای به ظاهر ناتمام نمی ترسیدند. در واقع، نقاشی های آنها شورشی علیه هنر سنتی و بسیار واقع گرایانه زمان خود بود.

قبل از این هنرمندان، هیچ نقاشی به سبک امپرسیونیستی نقاشی ننموده بود. به همین دلیل نام این افراد در تاریخ هنر ماندگار شد. و حالا حتی ابزارهای هوش مصنوعی هم نام کلود مونه و این سبک را به خوبی تشخیص می دهند. حالا برای اینکه این موضوع را به خوبی نشان دهیم، از ابزار DALL-E 2 برای خلق نقاشی مشابه با اثر نیلوفرهای آبی کلود مونه استفاده می کنیم.

در ابتدا بدون اینکه از نام کلود مونه یا سبک امپرسیونیسم استفاده کنیم، متن نقاشی رنگ روغن از نیلوفرهای آبی بر روی برکه نوشتیم که با 4 تصویر مشابه تصویر زیر روبرو شدیم.

این نقاشی بدی نیست ولی طبیعتا در سبک کارهای کلود مونه محسوب نمی گردد. اما در ادامه همین متن را با کلیدواژه های کلود مونه و امپرسیونیسم استفاده کردیم که 4 تصویر مشابه تصویر زیر ارائه شده است.

حالا دقیقا با یک نقاشی مشابه کارهای کلود مونه سروکار داریم. بنابراین بدون استفاده از خلاقیت کلود مونه، هوش مصنوعی نمی تواند چنین اثری را در اختیار ما قرار دهد. همین موضوع برای انواع و اقسام تصاویر به دست آمده از ابزارهای هوش مصنوعی صدق می نماید. به عبارت دیگر، این ابزارهای هوش مصنوعی متکی به خلاقیت انسان ها هستند.

الگوریتم نمی تواند جای خلاقیت را پر کند

مغز انسان و هوش مصنوعی به طور یکسان کار نمی نمایند. انسان ها توانایی تفکر دارند ولی ماشین ها حداقل هنوز به چنین قابلیتی دست پیدا ننموده اند. بنابراین اگرچه انسان ها از توانایی خلق و تخیل بهره می برند، ولی ماشین ها صرفا می توانند از داده ها و اطلاعات که دسترسی قرار دارند، یاد بگیرند.

الگوریتم ها فعلا تا سال ها نمی توانند جایگزین فکر انسان ها شوند. این سیستم ها در زمینه احساسات، تجربیات و افکار انسان ها حرفی برای گفتن ندارند.

استقبال از نوآوری های تکنولوژی نه ترس از آن

در حال حاضر بسیاری از هنرمندان نگران از دست دادن موقعیت خود به علت همه گیری ابزارهای هوش مصنوعی هستند. اما واقعیت این است که هیچ کسی نمی تواند جلوی نوآوری های تکنولوژی های مختلف را بگیرد. بنابراین هنرمندان هم به جای ترس از تکنولوژی های تازه، می توانند به استفاده از آن ها روی بیاورند.

به عنوان مثال هنرمندانی که می خواهند یک نقاشی بکشند، می توانند با استفاده از این ابزارها تعداد زیادی تصویر ایجاد نمایند و در نهایت با ایده برداری از همین تصویر ها، قادر به خلق آثار منحصر به فرد و جذابی خواهند بود.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین خلاقیت انسان ها گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین خلاقیت انسان ها گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید