واردات افغانستان از ایران به 2 میلیارد دلار رسید

به گزارش وبلاگ فروش، پیمان سخی رئیس انجمن صنایع افغانستان در خصوص آخرین فرایند تبادلات اقتصادی ایران و افغانستان گفت: روابط تجاری دو کشور مانند قبل است و خوشبختانه عوامل خارجی نتوانسته تاثیری بر روی آن بگذارد هرچند میزان تبادلات در نوسان است. اطلاعات و آمار گمرک افغانستان با گمرک ایران متفاوت است اما به طور قطع می توان گفت که افغانستان نزدیک به 2 میلیارد دلار در سال از ایران واردات دارد.

واردات افغانستان از ایران به 2 میلیارد دلار رسید

وی در خصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر درخواست کابل برای حذف تعرفه برخی کالاها گفت: ما به تهران پیشنهاد دادیم که با توجه به اینکه محصول اول صادراتی افغانستان فرآورده های کشاورزی است تعرفه برخی محصولات حذف شود تا آنجا که ما اطلاع داریم این مسئله در حال بررسی است اما امیدی برای تصویب آن نداریم.

سخی در خصوص تاسیس بانک مشترک و یا افتتاح شعبه ای از بانک های افغانی به خصوص آریا بانک در ایران گفت: در خصوص تاسیس شعبه آریا بانک هنوز اتفاق خاصی صورت نگرفته است زیرا این کار پیچیدگی خاص خودش را دارد در حال حاضر تاجران افغانی از طریق صرافی پول را به فروشندگان ایرانی می رسانند و هیچ تبادل بانکی بین دو کشور وجود ندارد.

وی در خصوص هزینه نقل و انتقال خارج از سیستم بانکی برای تاجران گفت: هزینه های انتقال آن چنان نیست که بر قیمت تمام شده تاثیر زیادی بگذارد در خصوص مسائل تحریم و هزینه های بین المللی آن معمولا مبالغ کلان از طریق دبی و چین منتقل می شود. گردش پول از چند کشور باعث می شود که مبدا پول مشخص نشود و تحریم ها دور زده شود ضمن آنکه افرادی وجود دارند که در ایران سرمایه خوبی دارند و می توان گفت نقش صراف را بازی می کنند بدین صورت که به حساب فروشنده ایرانی در ایران ریال واریز می کنند و این طرف ما به حساب آنها در افغانستان یا هر کشور دیگری که بخواهند دلار واریز می کنیم که اخیرا درخواست ها برای واریز به چین افزایش پیدا کرده است

وی در خصوص فعالیت تاجران افغانی در چابهار و جهت ترانزیت آن گفت: برای اینکه تبادلات از این بندر صورت بگیرد و جهت ترانزیت آن فعال شود باید تلاش زیادی کرد این بندر برای ایران افغانستان و هند اهمیت استراتژیک دارد مخصوصا پس از معاف شدن از تحریم های آمریکا، با تحریم بندر عباس فرایند صادرات هند به افغانستان مختل شد و مسائلی برای تاجران افغانی به وجود آورد.

سخی اضافه کرد: در هفته های اخیر تاجرانی که از طریق بانک به صورت رسمی پول به چین یا هند می فرستند و کالا خریداری می کنند به علت اینکه تخلیه بار در بندرعباس است و از آن جهت ترانزیت می شود دچار مشکل شده اند. از سوی دیگر جهت ترانزیتی بندر کراچی پاکستان مسائل زیادی دارد و کسی تمایل به ترانزیت کالای خود از این بندر را ندارد.

وی با اشاره به معافیت بندر چابهار از تحریم های آمریکا گفت: در قراردادهایی که ما با اروپا و چین داریم اگر ذکر شده باشد که کالا از جهت بندرعباس ترانزیت شود و یا به هر علتی در قراردادها اسمی از ایران باشد هیچ پولی انتقال داده نخواهد شد.

رئیس انجمن صنایع اضافه کرد: اما اگر چابهار محل تخلیه باشد مسئله ای به وجود نخواهد آمد این درحالیست که هنوز امکانات تخلیه و حمل و نقل کالا در این بندر مانند بندر امام نیست برای همین فقط چند مورد خاص از این بندر ترانزیت اجرا شده است اما در نهایت می توان گفت تبادل کالا از این منطقه بسیار برای ما خوب است و می توانیم علاوه بر هند کالاهای سایر کشورها را از این جهت ترانزیتی وارد کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "واردات افغانستان از ایران به 2 میلیارد دلار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات افغانستان از ایران به 2 میلیارد دلار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید