توافق تجارت آزاد روسیه و ایران در آستانه امضا

به گزارش وبلاگ فروش، ایرنا نوشت: یک مقام ارشد مالی روسیه اطلاع داد که توافقنامه تجارت آزاد میان تهران و مسکو در مراحل پایانی قرار داشته و به زودی امضا می گردد.

توافق تجارت آزاد روسیه و ایران در آستانه امضا

ولادیمیر ایلیچف معاون وزیر توسعه مالی روسیه به شبکه راشا تودی گفت که مسکو و تهران در مراحل انتهای (مذاکرات) توافقنامه تجارت آزاد هستند. به گفته وی این توافق تمامی حوزه های تجارت دو کشور را در بر می گیرد و قرار است در امسال میلادی امضا گردد.

راشا تودی نوشت که انتظار می رود این توافق بسیار به سود شرکت های روس باشد، زیرا آنها از عوارض گمرکی بسیار بالای ایران معاف می شوند.

ایلیچف گفت که روسیه اکنون در حال مذاکره قراردادهای تجارت آزاد مشابه با امارات متحده عربی، مصر و اندونزی بوده و پیش بینی می گردد که تا دو سه سال آینده این قراردادها اجرایی شوند.

این مقام مالی روسیه بعلاوه گفت: پس از اعمال تحریم های آمریکایی، دلار و یورو سلطه خود را در تسویه حساب های روسیه از دست داده اند.

وی اضافه نمود که سهم دلار و یورو در تسویه حساب های روسیه از 90 درصد در اوایل سال 2022 به کمتر از 50 درصد تا انتها آن سال کاهش یافت و این روند ادامه خواهد یافت.

ایلیچف در مجمع بین المللی مالی سن پترزبورگ (SPIEF) گفت که دلار و یورو به تدریج سلطه جهانی خود را از دست می دهند زیرا سیاست تحریمی تحت رهبری واشنگتن موجب شده که کشورهای بیشتری به تسویه حساب با ارزهای ملی روی بیاورند.

وی ادامه داد: در اوایل سال 2022 سهم دلار و یورو در گردش تجاری روسیه تقریباً 90 درصد بود. تا انتها سال، سهم این ارزها به 48 درصد کاهش یافت و بیش از 50 درصد تسویه حساب ها به روبل و یوان انجام شد. همزمان با تصویب بسته های تحریمی تازه از سوی کشورهای غربی، امسال نیز این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

راشا تودی به نقل از ایلیچف نوشت که بسته به سناریوهای مختلف، وزارت دارایی روسیه انتظار دارد سهم دلار و یورو تا انتها سال 2023 به 10 تا 15 درصد کاهش یابد. وی گفت: سهم روبل در تسویه حساب بین کشورهای اتحادیه مالی اوراسیا (EEU) در سال 2023 به 75 درصد رسید. در خارج از اتحادیه و کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، چین و کشورهای عربی از جمله طرف هایی هستند که به طور فعال تر دلار را کنار می گذارند. روپیه نیز حجم قابل توجهی از تسویه حساب های مسکو را با هند تشکیل می دهد.

بر اساس آمار رسمی، تجارت دوجانبه میان چین و روسیه در سال 2022 بیش از 34 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به رکورد 190 میلیارد دلار رسید. به گفته ایلیچف، اکنون مسکو و پکن تجارت 300 میلیارد دلاری تا انتها سال 2030 را هدف گذاری نموده اند.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "توافق تجارت آزاد روسیه و ایران در آستانه امضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق تجارت آزاد روسیه و ایران در آستانه امضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید