نخست وزیر جدید لبنان کیست؟

به گزارش وبلاگ فروش، رسانه ها نوشتند که نخست وزیر جدید لبنان فردی آکادمیک، آرام، متخصص و نزدیک به حزب الله لبنان است.

نخست وزیر جدید لبنان کیست؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فروش، حسّان دیّاب، نخست وزیر جدید لبنان عصر امروز پنجشنبه (28 آذر) بعد از رایزنی های فراکسیون های مجلسی با میشل عون، رئیس جمهور لبنان جهت انجام نخست وزیر جدید، مأمور به تشکیل کابینه شد.

دیاب از مجموع 128 رأی نمایندگان مجلس لبنان، 69 رأی به دست آورد و رسماً از سوی میشل عون مأمور شد تا دولت جدید را تشکیل دهد. پیش از حسان دیاب، سعد الحریری، رئیس جریان المستقبل لبنان نخست وزیر این کشور بود که بعد از اعتراض های مردمی، کناره گیری کرد.

حزب الله لبنان، جنبش امل، جریان ملی آزاد (به رهبری جبران باسیل)، جریان المرده و التکتل الوطنی، الحزب القومی و اللقاء التشاوری از نخست وزیری حسان دیاب حمایت کردند.

حسان دیاب کیست؟

دیاب سال 1959 در بیروت، پایتخت لبنان به جهان آمد. وی استاد دانشگاه است و بین سال های 2011 تا 2014 در دولت نجیب میقاتی، نخست وزیر اسبق لبنان وزیر سابق آموزش عالی و تربیت لبنان بود.

نخست وزیر جدید لبنان فارغ التحصیل دکتری مهندسی کامپیوتر از دانشگاه بث انگلیس است. او لیسانس مهندسی ارتباط را از دانشگاه لیدز متروپولیتن انگلیس (سال 1981) و مدرک مهندسی سیستم ها را از دانشگاه ساری انگلیس (سال 1982) اخذ نموده است.

حسان دیاب مواضع سیاسی آشکاری ندارد ولی بعضی رسانه ها مدعی هستند که او با حزب الله روابط خوبی دارد. او پیشتر هنگامی که وزیر آموزش عالی و تربیت در لبنان بود، تجربه آموزشی ایران را ستوده و خواهان امضای تفاهم نامه ای برای استفاده از تجربیات ایران در این زمینه شده بود.

روزنامه العربی الجدید او را فردی آکادمیک و آرام می داند که زیاد اهل سخن گفتن نیست و کوشش می نماید دیدگاه ها را با روش های عملگرایانه، به هم نزدیک کند. بر اساس گزارش این روزنامه، حسان دیاب سیاست بدون اختلاف را دنبال می نماید.

نعمه افرام، از نمایندگاه مجلس لبنان که همکار دیاب در دانشگاه آمریکایی بیروت است، در خصوص شخصیت نخست وزیر لبنان گفت: او فرد مورد اعتماد، مستقل، متخصص، با کفایت و پاک دست است و این ویژگی های جامع و مورد احتیاج برای لحظات سرنوشت ساز و مهم است. افرام با این حال، از رأی دادن به حسان دیاب امتناع کرد و رأی ممتنع داد.

سمر حمدان، یکی از همسایه های نخست وزیر جدید لبنان که بیش از یک دهه با او همسایه است در خصوص او به خبرگزاری فرانسه گفت: او شخصیت خیلی خوبی است و هر چه از او دیدم خوبی بود.

دیاب در یکی از سایت هایی که به نام خودش است، خود را یکی از وزیران متخصص نادر از زمان استقلال لبنان دانسته است و نوشته است: من مطمئن هستم که راهکار همه چالش های اقتصادی، اجتماعی و اقتصادی ما حتی چالش های سیاسی و چالش بیکاری، در آموزش است.

نبیل نقولا از نمایندگان سابق مجلس لبنان نیز در خصوص نخست وزیری حسان دیاب گفت: او حلقه نجات غریق، برای لبنان است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "نخست وزیر جدید لبنان کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر جدید لبنان کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید