ضمانت اجرایی برای توافق هسته ای احتمالی با ایران وجود ندارد

به گزارش وبلاگ فروش، رابرت اسمیت معتقد است که تحریم ها و اقدامات نظامی آمریکا برای ایجاد ناآرامی های مردمی، وادار کردن قیامهای مردمی و تغییر نظام در ایران طراحی شده است.

ضمانت اجرایی برای توافق هسته ای احتمالی با ایران وجود ندارد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ فروش، روز سه شنبه 24 دی ماه کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه ای در بروکسل فعال شدن مکانیسم ماشه را تأیید کردند. در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتاقتصادی اروپایی ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم های سازمان ملل بازخواهد گشت.

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در خصوص قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران رأی گیری می نماید. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو و طی 30 روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل اتوماتیک، تمامی تحریم ها علیه ایران به کار می افتد.

لازم به ذکر است که کشورهای اروپایی در تمام عمر برجام هیچیک از تعهدات خود را اجرایی نکردند و از زمان خروج آمریکا از برجام نیز کوشش نموده اند جمهوری اسلامی ایران را در ریل تن دادن به شروط دوازده گانه دولت دونالد ترامپ قرار دهند.

پس از خروج آمریکا از برجام بعضی کارشناسان اعلام کردند که این اقدام فرصتی مناسب برای اروپا بوجود آورده تا استقلال خود را از آمریکا کسب و به نمایش بگذارند اما نحوه عملکرد این به اصطلاح سه قدرت اروپایی در طول یک و سال و نیم گذشته نشان داد که آنها نه توان، نه اراده و نه امکانات کسب استقلال از آمریکا دارند و در اغلب مواقع نقش جاده صاف کن را برای واشنگتن ایفا می نمایند.

در این راستا گفتگویی با پروفسور رابرت اسمیت استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم شده که در ادامه می آید.

دلایل فعال کردن مکانیسم ماشه از سوی اروپایی ها چیست و آیا اروپا میخواهد پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد یا اختلافات پیش از بردن پرونده به شورای امنیت حل و فصل می گردد؟

اروپا ادعا می نماید هدف از فعال شدن مکانیسم ماشه بازگرداندن ایران به تعهدات خود در برجام است اما باید گفت دلایل آن نامشخص است. از یک طرف می توان فعال شدن مکانیسم ماشه را به عنوان کوششی برای انطباق ایران با برجام و وادار کردن ایالات متحده آمریکا جهت اصلاح تحریم ها و آغاز دیپلماسی دانست.

از طرف دیگر می توان آن را اولین قدم شورای امنیت برای اعمال تحریم ها علیه ایران دانست. من اقدامات شورای امنیت علیه ایران را پیش بینی نمی کنم.

اروپایی ها هم صحبت از توافق جدید هسته ای با ایران نموده اند. انگلیس صراحتاً این موضوع را عنوان نموده و فرانسه هم به طور ضمنی این موضوع را طرح نموده است. به نظر شما چرا اروپا در این زمینه همراهی محض با امریکا کرد در صورتی که اوایل که آمریکا از برجام خارج شده بود به طور محکم سخن از حفظ برجام می کردند؟

کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافق نامه جدیدی را می خواهند، اما شرکت های اروپایی از تأثیر تحریم ها و تهدیدهای اقتصادی ایالات متحده آمریکا بیم دارند. به طور فزاینده ای به این باور رسیده ام که تحریم ها و اقدامات نظامی آمریکا برای ایجاد ناآرامی های مردمی، وادار کردن قیام های مردمی و تغییر نظام در ایران طراحی شده است.

آمریکا اعلام نموده توافق جدید را به برای تصویب به سنا خواهد برد. حتی توافقاتی که مورد تأیید کنگره امریکا بوده را هم ترامپ نقض نموده است. چه تضمینی وجود دارد دولت ترامپ که در نقض توافقات دوجانبه و توافقات بین المللی مشهور است توافق جدید هسته ای با ایران را نقض نکند؟

مطالبی که عنوان کردید درست است. ترامپ یا هر رئیس جمهور دیگری که تمایل داشته باشد، می تواند پیمان مصوب سنا را پس بگیرد و نقض کند.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ضمانت اجرایی برای توافق هسته ای احتمالی با ایران وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضمانت اجرایی برای توافق هسته ای احتمالی با ایران وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید