من و مامان و دوچرخه بابام نقد و رونمایی شد

به گزارش وبلاگ فروش، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، آیین رونمایی و نقد کتاب من و مامان و دوچرخه بابام با حضور زهرا فردشاد نویسنده اثر و سعید حسام پور منتقد و عضو هیات علمی بخش زبان و ادبیات فارسی و رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شیراز، مهدی ظهرابی معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، در سالن کتابدار کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز به صورت مجازی برگزار شد.

من و مامان و دوچرخه بابام نقد و رونمایی شد

در ابتدای این نشست، سعید حسام پور ضمن ابراز خرسندی از اینکه کتابی در حوزه کودک و نوجوان نقد و رونمایی می شود، بیان کرد: جنگ و همه سختی ها و بلایایی که با خود به همراه دارد همواره بشر را آزار داده است و این کتاب در لحظه هایی شروع می شود که صدام جنگ را شروع می کند و ایران وارد 8 سال جنگ تحمیلی می شود.

به گفته حسام پور، نویسنده در این داستان تلاش می کند به مخاطب بگوید جنگ به هیچ کس رحم نمی کند و همه را آزار می دهد. نویسنده به خوبی توانسته جنگ را به تصویر بکشد و پیام خود را به شایستگی منتقل می کند و مخاطب را با داستان ها، ماجراها، مجذوب کنندهیت ها و شیطنت هایش همراه می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، جملات کوتاه و سرعت روایت مناسب را از نکات مثبت این داستان برشمرد و گفت: این عوامل مخاطب را آزار نمی دهد و مخاطب هنگام خواندن کتاب با آن ارتباط خوبی برقرار می کند.

رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شیراز با اشاره به دو زبانه بودن مادر داستان بیان کرد: فارسی و عربی صحبت کردن نقش مادر داستان به مجذوب کنندهیت بیشتر کتاب کمک می کند، البته گاهی باعث دست انداز می شود. نویسنده از این ظرفیت بهتر و بیشتر می توانست استفاده کند.

حسام پور با اشاره به نقش طنز در ادبیات داستانی بیان نمود: ما فکر می کنیم وقتی موضوع جنگ است باید جدی بنویسیم در حالی که می توان از ظرفیت طنز زبان فارسی استفاده کنیم تا این موضوع برای بچه ها و نوجوانان مجذوب کننده تر شود.

منتقد اثر با اشاره به تقابل عجیب نقش مادر بیان کرد: مادر شخصیت اصلی داستان در یک تضاد بسیار بزرگ گرفتار شده است. برادرش در میان نظامیانی است که علیه ایران می جنگند و شوهرش در دفاع از ایران در حال جنگ است. به تصویرکشیدن این تقابل از جنبه های مثبت و بحران ساز این کتاب است. هم چنین تقابل دنیای بچه هاه و دنیای بزرگسالان به مجذوب کنندهیت داستان کمک کرده است.

حسام پور ادامه داد: در بخشی از کتاب اتفاقات و و تصادفاتی رخ می دهد که خوب نقش نبسته اند و در کنار آن تصویر خوبی از ارتباط کودک با فرمانده پاسگاه شکل می گیرد که از نقاط قوت داستان است.

زهرا فردشاد نویسنده کتاب نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت زبانی و طنز، بیان کرد: در جامعه ما مرسوم است که لهجه های اقوام مختلف گاهی مورد تمسخر قرار گیرد، از این جهت بود که این موضوع را دست مایه طنز داستان قرار ندادم.

فردشاد در خصوص زود بزرگ شدن شخصیت اصلی داستان بیان کرد: بچه ها زمان جنگ زود بزرگ شدند زیرا جنگ را تجربه کردند و در آن سختی ها و مشقت ها خیلی زودتر از سن شان رشد کردند و هم چنان آن سختی ها را همراه خود دارند.

یادآور می شود: در سرانجام این نشست از کتاب من و مامان و دوچرخه بابام رونمایی شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "من و مامان و دوچرخه بابام نقد و رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "من و مامان و دوچرخه بابام نقد و رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید