بازخوانی و تاویل آثار جلال ستاری

به گزارش وبلاگ فروش، تهران (پانا) - حمیدرضا اردلان از تاویل و بازخوانی آثار جلال ستاری در این دوره از سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اطلاع داد.

بازخوانی و تاویل آثار جلال ستاری

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، حمیدرضا اردلان، دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، از نامگذاری این بخش به نام استاد جلال ستاری اطلاع داد و در این باره گفت: جلال ستارى از جمله چهره هایی است که جامعه روشنفکرى ایران را با جریان هاى اندیشگى معاصر آشنا کرد. با عنایت به آثار گسترده و موثر این چهره به ویژه در حوزه آکادمى، جایزه جلال ستارى حدود 12 سال پیش طراحى شد و اکنون هر دو سال یک بار به صاحبان آثار داخلى و خارجى با اسم هاى اسطوره، آئین، نمایش هاى سنتى و موضوعات میان رشته اى اهدا مى گردد.

او اضافه نمود: این جایزه یک رویداد مستقل است که تا به امروز در جوار سمینارهاى بین المللى نمایش هاى آیینى و سنتى وابسته به جشنواره آیینى و سنتی کشور، اهدا مى گردد.

دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، درباره اقدامات اجرا شده در این دوره، بیان نمود: در هشتمین سمینار بین المللى نمایش هاى آیینى و سنتى که آذر ماه سال جاری برگزار مى گردد، یک روز به بازخوانى و تاویل آثار استاد ستارى و نام ایشان اختصاص یافته است. در این روز متخصصان حوزه هاى اسطوره، زبان شناسى، پدیدار شناسى و آیین هاى نمایشى درباره تاثیر آثار ایشان بر ایده هاى نوین در نگاه به موضوعات هنر، علوم انسانى و میان رشته اى سخنرانى خواهند کرد.

اردلان ادامه داد: در ادامه برنامه ها، میزگردى هم به همین مناسبت برگزار خواهد شد. برای این میز گرد، با دکتر ناصر فکوهى که سال ها بصورت حضورى با استاد ستارى هم سخنى داشت و کتاب پر محتوایی هم چاپ کرد، به همراه استاد محمدرضا اصلانى که در یک دوره به موازات فعالیت هاى جلال ستارى در حوزه شعر، سینما و مبانى فلسفه و هنر کار مى کرد و با او ارتباط نزدیک داشت، مذاکره داشتیم. بعلاوه در حوزه اسطوره، اساتیدی چون رقیقه بهزادى و سودابه فضائلى، و در گرایش هاى زبان شناسى، پدیدار شناسى و نشانه شناسى با متخصصان دیگر داخلى و خارجى براى حضورشان در حال مذاکره هستیم.

او درباره محورهای اصلی سمینارهای این دوره، گفت: ما در دو بخش عناوینى را پیشنهاد نموده ایم. در بخش نخست؛ مباحثی چون اصول و قواعد نمایش های سنتی و آیینی، نمایش سنتی و آیینی در سرزمین های همجوار، ناشناخته های نقل و روایتگری در ایران فرهنگی، ارتباط های میان رشته ای نمایش های سنتی و آیینی ایرانی با سایر هنرها، معرفی نمایش های آیینی و سنتی و شیوه های اجرا در میان اقوام ایرانی، ریشه های اساطیری، عرفانی و فلسفی نمایش آیینی و سنتی ایرانی و هـمچنین ارائه مقاله براساس سرانجام نامه های دانشجویی در نسبت با نمایش های آیینی وسنتی موضوعات کلى مدنظر قرار گرفته است و پژوهشگران با ادراک مطالعه و تجربه خود مقالاتى را در این زمینه ها ارائه مى نمایند.

دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اضافه نمود: در بخش دوم اولیت های سمینار در اسم کلى آینده سنت مطرح است و مشروح سرفصل ها عبارتند از آینده پژوهی با موضوع نمایش های آیینی و سنتی؛ محدوده های تغییر و زیست طبیعی، کارنمودهای نوستالژی، نسبت های فرا زمانی، آسیب شناسی فراگیری تکنولوژی، مفاهیم باز جستی و رجعت است. بعلاوه موضوع دیگر؛ روش های پژوهش و اندیشه نوین در حوزه نمایش های آیینی و سنتی با نگاه هاى زیبایی شناسانه، نشانه شناسانه، پدیدارشناسانه و پست متافیزیکی خواهد بود. در سر فصل دیگرى؛ کارکرد سوبژکتیویستی و ابژکتیویستی نمایش های آیینی و سنتی در تئاتر معاصر و آوانگارد به همراه نقش تغییرات زبانی در تحول نمایش های آیینی و سنتی مبتنی بر تئوری های نوین مطرح است. در نهایت پیوند یا تباین نظریه های متافیزیکی و غیرمتافیزیکی در تاویل و تفسیر نمایش های آیینی و سنتی موردنظر قرار خواهد گرفت.

بیستمین جشنواره نمایش های آئینی و سنتی از 9 آذر ماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بازخوانی و تاویل آثار جلال ستاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی و تاویل آثار جلال ستاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید