مُردن برای کولر؛ چند هشدار جدی درباره نصب کولر

به گزارش وبلاگ فروش، با شروع فصل گرما یکی از خطراتی که افراد با آن روبرو می شوند، آسیب دیدگی در حین نصب و سرویس کولر های آبی و گازی است، خطراتی نظیر سقوط از ارتفاع، برق گرفتگی و ... که سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره آن هشدار داده است.

مُردن برای کولر؛ چند هشدار جدی درباره نصب کولر

به گزارش ایسنا، سید جلال ملکی درباره خطرات راه اندازی کولر های آبی و گازی، اظهارکرد: روز های گرم سال فرارسیده و در این ایام هموطنان اقدام به راه اندازی وسایل خنک نماینده منازل و محل کار خود می نمایند که انواع وسایل از جمله کولر های آبی، گازی و ... را شامل می گردد.

وی با بیان اینکه بعضی از ساختمان های نو مجهز به سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی هستند که تنظیم دما در تمام ساختمان به وسیله همان سیستم انجام می گردد گفت: در چنین مواردی حتما باید هرگونه عملی بر روی این سیستم ها به وسیله نمایندگان مجاز انجام گردد. البته بعضی هموطنان نیز در واحد های خود از کولر های گازی استفاده می نمایند که توجه به چند نکته دراین رابطه اهمیت دارد.

کولر استاندارد خریداری کنید

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در خصوص نکاتی که باید برای نگهداری و خرید کولر ها به آن توجه گردد گفت: این دستگاه ها را باید از انواع استاندارد و دارای خدمات پس از فروش تهیه نموده و بعلاوه در موعد مقرر امکان بازدید نمایندگان مجاز از آن ها را فراهم کرد تا سرویس لازم بر روی آن انجام گردد. البته در مواردی تنها درحد باز کردن قاب و بدنه برای شستشوی آن می توان اقداماتی را انجام داد که آن هم باید پس از قطع کامل برق صورت گیرد. در هر شرایطی دست بردن در سیستم برق و کمپرسور این دستگاه ها کاری خطرناک و کاملاً تخصصی است.

وی با تاکید بر اینکه اغلب هموطنان سراسر کشور هنوز از کولر های آبی استفاده می نمایند و بسیاری از آنان نیز با گرم شدن هوا شخصاً اقدام به راه اندازی و سرویس این وسایل می نمایند گفت: کمی بی احتیاطی در این کار می تواند حوادث ناگواری به بار آورد. همه ساله با آغاز فصل گرما حوادث مربوط به کولر ها افزایش می یابد و این افزایش به این خاطر است که عمده کسانی که اقدام به راه اندازی کولر های خود می نمایند از تخصص لازم برخوردار نیستند. در این حوادث تعدادی مصدوم شده یا حتی جان خود را از دست می دهند.

مورد عجیب کولر های آتشین

ملکی گفت: اغلب حوادث مربوط به کولر ها به دو دسته برق گرفتگی و آتش سوزی تقسیم می گردد که عمده آن ها پایه برقی دارد. یعنی غالب این حوادث یا مستقیماً ناشی از برق کولر بوده یا منشاء برقی دارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه برای راه اندازی کولر ها حتما باید از افراد متخصص یاری گرفت گفت: راه اندازی کولر ها از سوی افراد متخصص نه تنها ممکن است خطراتی را در لحظه ایجاد کند که با توجه به اشتباهاتی که ممکن است در راه اندازی صورت گیرد می تواند خطرات جانبی نیز داشته باشد و موجب وقوع حوادث بعدی گردد.

وی ادامه داد: پیش از راه اندازی مجدد کولر شرایط ظاهری کولر باید آنالیز گردد. اگر بیش از حد فرسوده و پوسیده شده و توانایی کارکرد بیشتر را ندارد باید نسبت به تعویض آن اقدام گردد. بدنه پوسیده، خرد وشکسته شده می تواند باعث زخمی شدن روکش سیم ها و درنهایت ایجاد اتصالی گردد. بعلاوه بهتر است بخش های مصرفی کولر مانند پوشال و تسمه که دیگر کیفیت لازم را ندارند در ابتدای هر دوره تعویض شوند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اشاره به خطراتی که کولر ها برای بچه ها ایجاد می نمایند گفت: به هیچ عنوان اجازه ندهید بچه ها به لوازم کولر دست بزنند چرا که علاوه بر اینکه ممکن است این قطعات دارای برق باشند ممکن است موجب بریدگی دست بچه ها و وارد شدن آسیب به آن ها نیز بشوند.

ملکی با تاکید بر اینکه باید حتما زمانی که کولر خاموش است، نسبت به سرویس و راه اندازی آن اقدام کرد گفت: با توجه به اینکه فردی برای سرویس کولر به سطح پشت بام می رود و کلید های روشن و خاموش کولر داخل واحد است، باید تاکید نمود که کسی بدون هماهنگی کولر را روشن نکند و هماهنگی های لازم در این خصوص صورت گیرد. حتی توصیه می گردد که در هنگام سرویس کولر کنتور برق قطع گردد.

مراقب تسمه کولر باشید

به گفته وی حتما باید تسمه کولر را از فولی خارج نموده و پس از آن نسبت به راه اندازی اقدام کرد، در مواردی مشاهده شده که روشن شدن موتور کولر موجب آسیب به دست ها و انگشتان دست شده است.

ملکی با بیان اینکه خطرناک ترین بخش کار، برق کولر است گفت: در وصل سیم فاز و نول باید دقت بسیاری گردد. به این منظور باید از فازمتر استفاده کرد و هرگز نباید از دست یا بدن برای تست فاز و نول استفاده کرد. موارد زیادی وجود داشته که به علت عدم تشخیص صحیح فاز و نول، آب داخل تشتک و بدنه کولر برق دار شده و به محض دست زدن به کولر، افراد دچار برق گرفتگی شده اند.

وی اظهار کرد: حتما باید از سیم های برق سالم، استاندارد و متناسب با مصرف کولر استفاده کرد. گاهی برای یک کولر کوچک، از سیم ضعیف استفاده می گردد و بعد از مدتی تصمیم به تعویض کولر ضعیف با کولر قوی تر گرفته می گردد. در این شرایط حتماً باید کابل برق کولر نیز تعویض شده و کابلی نو، متناسب با کولر قوی جایگزین گردد. بعلاوه از دستکاری در سیم کشی برق، استفاده از سیم های چند تکه سری شده و استفاده از نوارچسب حتما خودداری گردد. مورد دیگری که باید به آن توجه گردد این است که بهتر است روی سوکت های جعبه برق، پوشش لاستیکی برای جلوگیری از برق گرفتگی وجود داشته باشد. این پایه ها هرگز نباید زنگ زده و فرسوده باشند.

ملکی ادامه داد: هرگونه اتصالی در برق کولر می تواند باعث بروز آتش سوزی شده و وجود مواد قابل اشتعال داخل کولر مانند پوشال، تسمه، سیم های برق، روغن و پوشش های پلاستیکی می تواند باعث رشد سریع آتش گردد. در مواردی هم آتش، دود و حرارت به وسیله کانال کولر به داخل واحد سرایت نموده و اگر مواد قابل اشتعالی مانند پرده، کمد یا وسایل دیگر در نزدیکی باشد احتمال سرایت آتش به داخل واحد وجود دارد. در موارد بسیاری، نواقص و ایرادات برقی باعث بروز آتش سوزی پوشال ها و سیم های برق شده و دود و حرارت به وسیله کانال کولر، به داخل واحد نفوذ می نماید. هر زمانی که بوی سوختگی از کولر استشمام شد باید بلافاصله دستگاه را خاموش و آن را بازبینی کرد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه پمپ آب و دینام نیز دو وسیله برقی و خطرناک کولر هستند که به هنگام کار با آن ها باید بسیار دقت کرد گفت: پوشش پلاستیکی که روی پمپ آب، جعبه تقسیم برق و انتهای دینام وجود دارد برای جلوگیری از ریزش آب و اتصالی برق است. اگر این پوشش ها از بین رفته و معیوب است باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. بعلاوه باید از ریختن آب و شستشوی قطعات برقی مانند دینام، پمپ آب و جعبه تقسیم برق خودداری کرد.

وی درباره ایمنی تسمه کولر گفت: تسمه کولر باید کاملاً تنظیم باشد. اگر بیش از حد سفت شده باشد فشاری به دینام وارد می نماید که می تواند باعث اتصالی و آتش سوزی دینام گردد. بعلاوه باید پیش از راه اندازی کولر، قطعات متحرک مثل یاتاقان ها را روغن کاری و روان کاری، اما از ریختن روغن روی دینام و پمپ آب خودداری کرد.

ملکی با بیان اینکه پارچه برزنتی کولر پس از مدتی به علت آفتاب و باران، پوسیده شده و سوراخ می گردد و احتمال ورود پرندگان و حیوانات به داخل کانال کولر، در ایامی که کولر استفاده نمی گردد وجود دارد گفت: سالم بودن پارچه برزنتی کولر نکته ای است که اغلب به آن توجه نمی نمایند در صورتی که پیش از راه اندازی کولر باید از سلامت پارچه برزنتی و خالی بودن محفظه آن اطمینان حاصل کرد.

وی با تاکید بر لزوم آنالیز سالم بودن شیلنگ آب و سیستم قطع کن آب کولر یا همان شناور نیز گفت: باید حتما شیلنگ آب را آنالیز کرد که نشتی نداشته باشد. وجود رطوبت در اطراف کولر به ویژه اگر اتصالی برق داشته باشد خطر برق گرفتگی را تا چند متر توسعه می دهد.

وی با اشاره به فشار مضاعفی که در ساعات پیک مصرف برق به کنتور وارد می گردد گفت: استفاده از کولر به همراه چند وسیله برقی دیگر به ویژه در ساعات پیک مصرف، می تواند فشار مضاعفی را به کنتور برق منزل وارد نموده و خسارات و حوادثی را به بار آورد. توان کنتور و اندازه مصرف دستگاه ها را باید حتما مدنظر قرار داد تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری گردد.

کولر و خطر سقوط

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره دیگر خطرات سرویس کولر ها که حتی افراد متخصص را نیز تهدید می نماید گفت: گاهی خطرات، مربوط به موارد برقی نمی گردد. در مواردی کولر ها در نقاط مرتفعی مانند دیوار ساختمان، بالکن و لبه پنجره ها قرار گرفته و افراد برای سرویس کولر باید در نقاط خطرناکی که احتمال سقوط وجود دارد قرار بگیرند. در چنین مواقعی باید به جای ایستادن در لبه بالکن و پنجره ها از نردبان یا چهارپایه استفاده کرد و حتماً فرد باید با طناب و ریسمان به نقطه ای بسته گردد.

ملکی اضافه نمود: بعلاوه سقوط کولر نیز یکی از مواردی است که می تواند موجب وقوع حادثه گردد، به همین علت باید از قرار دادن کولر در مکانی که احتمال سقوط دارد خودداری کرد و در صورت اجبار باید آن را مهار کرد.

به گفته وی بهتر است که پس از سرانجام فصل گرما و استفاده از کولر آب داخل آن تخلیه گردد چرا که وجود آب داخل کولر باعث پوسیدگی بدنه و سولفاته شدن پمپ آب شده و می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. کولر و سایر وسایل موجود، برای تامین آسایش و آرامش ما هستند و باید با مصرف بهینه و مناسب، عمر این دستگاه ها و بعلاوه ایمنی و سلامت خود را تضمین کنیم.

وی درباره کولر های گازی نیز اظهارکرد: به طور کلی توصیه می گردد که برای سرویس و نصب کولر های گازی حتما از سرویسکار و کارشناسان متخصص استفاده گردد، بسیاری از موارد نظیر مهار کولر؛ خطرات برق گرفتگی و ... که در خصوص کولر های آبی وجود دارد، در خصوص کولر های گازی نیز صادق است و شهروندان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

منبع: فرارو

به "مُردن برای کولر؛ چند هشدار جدی درباره نصب کولر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مُردن برای کولر؛ چند هشدار جدی درباره نصب کولر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید