عروسک ها؛ سفیران فرهنگی سرزمین من!

به گزارش وبلاگ فروش، یکی از نزدیک ترین یاران و همراهان بچه ها هر کشوری، عروسک هایش هستند؛ عروسک هایی که بچه ها آن ها را در آغوش می گیرند و حتی گاهی تا بزرگ سالی، در قلبشان جای دارد. یکی از آن عروسک ها، میراثک است؛ عروسکی که امروز، هجدهم مهر، روز تولد چهار سالگی اش است.

عروسک ها؛ سفیران فرهنگی سرزمین من!

میراثک عروسکی است که کوشش می نماید با بچه ها همراه گردد و میراث فرهنگی و طبیعی ایران را به بچه ها نشان دهد. میراثک، 18 مهر 1397 به بچه ها معرفی گردید. او سری شبیه یک دست با انگشت های رنگارنگ دارد. هر کدام از این رنگ ها نشانه یکی از قاره های جهان است؛ رنگ زرد، نشان از قاره آسیا، نارنجی نماد آفریقا، قرمز نشانه آمریکا، آبی نماد اقیانوسیه و سبز هم اروپا.

قلب کوچکی هم در صورت میراثک دیده می گردد؛ این یعنی میراثک برای همه بچه های جهان، پیغام صلح و دوستی دارد. او آمده تا با بچه ها همراه گردد و آن ها را با میراث فرهنگی و طبیعی ایران آشنا کند.

در توصیف این شخصیت چند ویژگی بامزه دیگر هم خواندنی است. میراثک، عاشق رنگ گنبدهای فیروزه ای مساجد است. او هر روز طلوع خورشید را از شهر سراوان و غروب خورشید را در روستای جنگ تپه دیدن می نماید. او از بین غذاها فسنجان و قورمه سبزی را خیلی دوست دارد. میراثک بیش تر از هر چیزی از دیو اَپوش (دیو خشکسالی) می ترسد. او عاشق حیوانات است و دلش برای سنجاب ها غنج می رود؛ به خصوص سنجاب هایی که در جنگل های زاگرس زندگی می نمایند.

به غیر از این، میراثک یک کیف و کتابخانه سیار هم دارد. کیف میراثک یک جورهایی جادویی است؛ چون توی کیف او هرچیزی که مربوط به ایران باشد پیدا می گردد. از دستور پخت یک غذا گرفته تا تصویر بناهای تاریخی و یا عکس یوزپلنگ و سنجاب ایرانی.

  • فعالیت های میراثک

در این چهار سال که از تولد میراثک می گذرد، فعالیت های متنوعی در قالب این عروسک دوست داشتنی اجرا شده که به اختصار به آن اشاره می کنیم:

برگزاری کارگاه میراثک

این کارگاه در فضای مجازی شکل گرفت. در این دوره ها، بچه ها با آثار ایران در لیست میراث جهانی یونسکو آشنا می شدند و پس از آن خوانش قصه های میراثک و انجام فعالیت های مربوط به آن، موضوع محوری این کارگاه شد. هم اکنون مربیانی از سراسر ایران در مدارس و کتاب خانه ها با الهام از قصه های میراثک، میراث فرهنگی و طبیعی ایران را به بچه ها معرفی می نمایند.

تألیف و انتشار قصه های میراثک

قصه های میراثک با هدف آشنایی بچه ها با میراث فرهنگی و طبیعی ایران به موضوعات مختلفی در حوزه میراث فرهنگی و طبیعی ایران می پردازد. این قصه ها به وسیله خانم سمانه آقائی آبچوئیه (ایده پرداز شخصیت میراثک) نوشته شده و با حمایت وجیهه تیموری به عنوان دبیر کودک ضمیمه آفتاب مهتاب روزنامه اطلاعات تألیف و به شکل ماهانه در این ضمیمه منتشر می گردد.

اولین قصه میراثک با نام موجود عجیب و غریبی به نام میراثک در پنجشنبه، اول آبان 1399 منتشر شد و تا الآن، بیست و چهار قصه از این مجموعه چاپ شده که آخرین آن با نام چمروش، در دهم شهریور 1401 به دست بچه ها رسید.

نامه های میراثک

میراثک برای دوستانش نامه هم می فرستاد؛ آن هم با تمبری اختصاصی! این نامه ها برای هر مخاطب، با متنی منحصر به فرد و به خط بچه هاه، همراه با یک تا پنج فرفرک کاغذی فرستاده می شد. البته این فعالیت با دستور توقف چاپ تمبر اختصاصی این عروسک از سوی اداره پست فعلاً متوقف شده است.

سفرهای میراثک / از گنبد قابوس تا بقعه شیح صفی الدین اردبیلی / اثر فاطمه عموزاد مهدیرجی

آرزوهای میراثک

در کنار قصه ها، میراثک آرزوهایی هم دارد. او دلش می خواهد به مسائل و چالش های حوزه میراث فرهنگی و طبیعی ایران که به بچه ها مربوط است، بپردازد؛ ولی این بار از دریچه ای دیگر. این آرزوها مستقیماً از سوی میراثک و با زبانی بچه هاه ارائه شده اند. آرزوهای میراثک به شکل هفتگی در ضمیمه آفتاب مهتاب روزنامه اطلاعات منتشر می شوند.

میراثک و آناهیتا (فرشته نگهبان آب) / اثر نیلا همایونفر

منبع: همشهری آنلاین

به "عروسک ها؛ سفیران فرهنگی سرزمین من!" امتیاز دهید

2 کاربر به "عروسک ها؛ سفیران فرهنگی سرزمین من!" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عروسک ها؛ سفیران فرهنگی سرزمین من!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید