طراحی سامانه ایرانی معاملات بورس به خوبی پیش می رود

به گزارش وبلاگ فروش، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طراحی سامانه ایرانی معاملات بورس پیشرفت داشته و تا به امروز نتیجه خوبی هم داشته است.

طراحی سامانه ایرانی معاملات بورس به خوبی پیش می رود

به گزارش گروه مالی وبلاگ فروش، با توجه به اقبال مردم از بورس و افزایش تعداد فعالان بازار بورس در امسال و نیز افزایش حجم معاملات و حجم مبادلات در یک روز، معمولاً سامانه موجود معاملات بورس tsetmc که توسط یک شرکت فرانسوی به نام آتوس طراحی شده، اما از حدود 10 سال پیش تا به امروز به روزرسانی نشده، دچار کندی می گردد.

همچنین به گفته بعضی کارشناسان، سامانه معاملات بورس توسط فرانسویان و سامانه پس از معاملات که توسط یک شرکت کانادایی طراحی شده، معمولاً با کندی عملکرد همراه می گردد.

در این زمینه بسیاری از کارشناسان معتقدند باید یک سامانه معاملات ایرانی و به روز طراحی گردد تا جوابگوی استقبال گسترده سهامداران از بازار سرمایه باشد.

همچنین محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران هم قبل از این به خبرنگار فارس گفت: در یک همکاری در بین دانشگاه تهران و سازمان بورس و اوراق بهادار، سامانه کاملاً بومی برای معاملات و پس از معاملات بورس طراحی می گردد و این سامانه به زودی زیر بازار عملیات آزمایشی قرار می گیرد.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار این موضوع را مطرح کرد که سامانه ایرانی برای معاملات بورس چه زمانی زیر بار عملیات می رود که وی نیز گفت: هنوز زمان دقیقی نمی توان مشخص کرد که سامانه بورس زیر بار عملیات برود، اما کار طراحی سامانه ایرانی معاملات جلو رفته است و طبق گزارشی که به ما داده اند، این سامانه نتیجه خوبی هم داشته است.

وی اضافه نمود: یک شرکت مشترک بین دانشگاه تهران و شرکت فناوری اطلاعات بورس تهران تشکیل شده و کار طراحی سامانه معاملات بومی برای بورس را دنبال می نمایند.

به گفته رئیس سازمان بورس در کوتاه مدت و میان مدت از هر سامانه ای استفاده کنیم، مجبوریم در بلندمدت یک سامانه بومی برای معاملات بورس درست کنیم که هم شامل سامانه trade یعنی معاملات و هم شامل سامانه post trade یعنی بعد از معاملات باشد. البته طراحی چنین سامانه ای در کوتاه مدت نمی گردد و حداقل 4 تا 5 سال زمان برای آن ضروری است.

قالیباف اصل در پاسخ به این پرسش که آیا سامانه بومی می تواند جایگزین سامانه های موجود معاملات بورس گردد و با توجه به اینکه تعداد تراکنش ها و معاملات به شدت افزایش یافته، آیا سامانه بومی جوابگو خواهد بود، گفت: اتفاقاً سامانه بومی معاملات برای همین مسئله طراحی شده تا جایگزین سامانه های موجود گردد و با سامانه های روز جهان رقابت کند.

وی در خصوص اینکه اسم سامانه بومی معاملات بورس چیست، گفت: هنوز نوزاد متولد نشده که برایش اسم بگذاریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "طراحی سامانه ایرانی معاملات بورس به خوبی پیش می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی سامانه ایرانی معاملات بورس به خوبی پیش می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید