شیوع کرونا در ایران به مرحله خطرناک رسیده است

به گزارش وبلاگ فروش، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که شیوع کرونا در ایران به مرحله خطرناکی رسیده است، به مردم هشدار داد: این بیماری در کشور وارد پیک سوم شده، شرایطی که تا به امروز هیچ کشوری در جهان به این شرایط نرسیده است.

شیوع کرونا در ایران به مرحله خطرناک رسیده است

به گزارش وبلاگ فروش، دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی با تاکید بر این که میانگین مرگ ناشی از کرونا در کشور حدود 2.5 برابر میانگین جهانی به ازای یک میلیون نفر جمعیت است، گفت: ایران یکی از 10 کشوری است که هفته هاست رتبه های بالای مرگ و میر را ثبت می نماید.

وی، فقدان تعادل منطقی بین بیم و امید در پاندمی ها را مهم ترین عامل شعله ور تر شدن آتش اپیدمی دانست و خواهان ارایه راهکارهای موثر برای مهار ویروس کرونا را از سوی سیاست گذاران و متولیان بهداشت و درمان کشور شد.

سوری با یادآوری این که شرایط شیوع کرونا، به چالش پیچیده ای در جهان مبدل شده است، گفت: بعضی کشورها با تدابیری که اتخاذ نموده در مهار این اپیدمی پیروز بوده اند.

شیوع کرونا در کشور بحرانی است

این اپیدمیولوژیست با بیان این که شرایط کشور به لحاظ گسترش اپیدمی، در شرایط بحرانی است، شرح داد: این نگرانی وجود دارد که تغییرات آماری همچنان ادامه داشته باشد، چرا که در اپیدمی ها تغییرات حتی اگر هیچ اقدام مداخله ای انجام نگردد به صورت طبیعی ایجاد می گردد.

سوری یادآور شد: اپیدمی ها در طول تاریخ همیشه دستخوش نوساناتی بوده اند، به این شکل که در گذشته ها و زمانی هم که بشر توانایی مداخلات جدی را در اپیدمی ها نداشت همچنان و به صورت طبیعی با نوساناتی کنترل یا بیشتر می شدند.

وی اضافه نمود: بخشی از این تغییرات به طبیعت بیولوژیک بیماری و بخش دیگری به رفتارهای مردم وابسته است.

سوری، ترس از سرعت انتشار بیماری در اپیدمی ها را یکی از مهم ترین عوامل رفتارهای بازدارند مردم دانست و اعلام نمود: زمانی که آمار مبتلایان و مرگ و میرها بالامی فرایند ترس افراد بیشتر می گردد و مردم بیشتر ملاحظات بهداشتی را رعایت می نمایند و متاسفانه به محض کاهش آمارها مردم دچار خوش خیالی کاذب می شوند و رفتارهای پرخطر انجام می دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد خوش خیالی در پاندمی ها به مراتب شرایط را در خطرناک ترین حالت موجود قرار خواهد داد.

ترس بی اندازه و خوش خیالی کاذب در اپیدمی ها دو روی یک سکه

این اپیدمیولوژیست ترس و اضطراب بی اندازه و در عین حال خوش خیالی کاذب را در پاندمی ها دو روی یک سکه توصیف کرد و گفت: هرکدام از این رفتارها درصورتی که باعث وسواس، اضطراب و یا خوش خیالی کاذب و در نهایت انجام رفتارهای پرخطر باشد آسیب زننده و مشکل آفرین است.ایجاد تعادل منطقی بین بیم و امید در پاندمی ها را مهمترین عامل شعله ور تر شدن آتش اپیدمی ذکرکرد و ارایه راهکارهای موثر تر برای مهار بیماری را از سوی سیاستگذاران و متولیان این حوزه خواهان شد.

وی با بیان این که کشور ما همچنان در موج اول اپیدمی کووید 19 قرار داد، اضافه نمود: ایران در موج اول کرونا و وارد پیک سوم بیماری شده است.

تفاوت بین موج و پیک چیست؟

این استاد دانشگاه با یادآوری این که واژه های موج و پیک، دو معنای کاملا متفاوت دارند گفت: زمانی که اعلام می گردد به موج دوم یا سوم بیماری رسیده ایم، یعنی این که که توانسته ایم اپیدمی را در مرحله ای خاموش و یا به مهار کامل بیماری برسانیم و در بازه زمانی دیگری دوباره شاهد پیدایش نمونه های دیگر بیماری باشیم ولی از زمان شیوع کرونا تا به امروز چنین تجربه ای نداشته ایم که بیماری به مرحله خاموشی برسد بنابراین ایران همچنان در موج اول بیماری کرونا واقع شده است.

سوری ادامه داد: نوسانات کاهش و یا افزایش موارد بیماری نیز پیک نامیده می گردد، در ماههایی که گذشت دو مرتبه شاهد طغیان بیماری بوده ایم و طبق شواهد و مطالعات در حال حاضر پیک سوم کرونا هم در کشور شکل گرفته است، برای مثال در آنفلوآنزا فصلی هر ساله موج های مکرری بدنبال هم ایجاد می شوند به این شکل که یک یا دوهفته موارد حاد بیماری را شاهد هستیم و پس از رسیدن بیماری به قله یا پیک، نهایتا بیماری کنترل شده و در ادامه ممکن است یک یا دوماه بعد مجددا موج های دیگری بیماری را داشته باشیم.

ایران با موج اول کرونا دست و پنجه نرم می نماید

وی گفت: کشورهایی همانند استرالیا، نیوزلند، ایسلند و هنگ کنگ وارد پبک دوم شده اند ولی ایران و آمریکا با توجه به آمار همچنان درگیر پبک اول هستند.

سوری ادامه داد: در اپیدمی ها کلماتی همانند مهار، موج، پیک، کنترل و یا خاموشی هر کدام معنایی خاص خود را دارند، بنابراین صرفا نمی توان با کلمات بازی کرد چرا که برای هر مرحله ای از اپیدمی باید اقدمات خاصی صورت گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین درباره کاربرد رنگ هایی که در توصیف شرایط کرونا در مناطق مختلف کشور استفاده می گردد، شرح داد: در خصوص شرایط شهرها هم همین موضوع است به این شکل که ما شهرها را با عناوین مختلف رنگبندی می کنیم همانند قرمز، نارنجی، زرد، سبز و غیره، این موارد تعاریف استانداردی دارند و به این شکل نیست که هر مسئول محلی و یا استانداری برای نشان دادن حاد بودن شرایط ادعا کند قرمز تیره هستیم یا به سیاهی می رویم.

همه نقاط کشور قرمز است

سوری با یادآوری این که در حال حاضر هیچ منطقه سبزی در کشور وجود ندارد، گفت: اگر چنانچه دو هفته از دوره بیماری بگذرد و هیچ مورد جدیدی مشاهده و یا گزارش نشده باشد اصطلاحا به این منطقه، منطقه سبز می گوییم، ضمن اینکه این منطقه می تواند در حد یک روستا، شهر، استان و یا کل کشور باشد.

وی با تاکید براین که از شروع اپیدمی تا به امروز هیچ استانی و یا منطقه سبزی در کشور نداشته ایم اعلام نمود: مجامع بین المللی با اهدف و مزامین خاصی مناطق را رنگ بندی می نمایند و این شاخص های عمومی با رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز تفکیک می شوند.

سوری ضمن تشریح شرایط کشور به لحاظ شیوع گفت: زمانی که بیش از 25 مورد بیمار جدیدی طی دوهفته تایید گردد در تعاریف قرمز نامگذاری می گردد بنابراین در حال حاضر تمامی نقاط کشور قرمز است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بپزشکی شهید بهشتی در ادامه در خصوص زمان توزیع واکسن کرونا نیز شرح داد: سازمان ها و موسسات علمی معتبر در جهان در حال اجرا کارآزمایی های علمی برای فراوری واکسن هستند ولی تا به امروز واکسنی که برای استفاده عمومی عرضه شده باشد، در شلف داروخانه ها قرار نگرفته است.

سوری اعلام نمود: به طور معمول و در شریط عادی فراوری واکسن موثر و جدید از زمان تحقیقات تا عرضه بین 10 تا 15 سال زمان می برد ولی امید داریم با توجه به شرایط اورژانسی و بحرانی ویروس کووید 19 این تحقیقات با کوشش شبانه روزی شرکت های دارویی در سطح جهان به حداقل زمان ممکن تقلیل یابد.

ایمنی و اثربخشی مهمترین فاکتور فراوری واکسن

وی ایمنی و اثربخشی واکسن کرونا را از جمله مهم ترین نکات اساسی در فراوری واکسن ذکر کرد و اضافه نمود: ممکن است واکسنی که در اختیار عموم قرار می گیرد اثر بخشی لازم را داشته باشد ولی به میزان کافی ایمن نداشته باشد، به این معنی که افراد را در مقابل کرونا ایمن کند ولی عوارض دیگری را برای افراد ایجاد کند بنابراین باید تمامی جوانب با دربالاترین سطح ایمنی و اثربخشی اعمال گردد.

سوری تایید سازمان بهداشت جهانی را برای استفاده عموم از واکسن کرونا ضروری ذکر کرد و گفت: زمانی که واکسن و یا دارویی به تایید سازمان بهداشت جهانی می رسد به این معنی است که از فیلترهای جهانی عبور نموده و اثر بخشی و ایمنی لازم را دارد. تنها در این مورد است که بازار های جهانی و مصرف نمایندگان اطمینان بیشتری نسبت به این داروها و یا واکسن ها پیدا می نمایند.

این استاد دانشگاه در ادامه در باره ضرورت استفاده از واکسن آنفلوآنزا نیز شرح داد: اولویت استفاده از واکسن آنفولانزا صرفا برای افراد و گروه های آسیب پذیر است و هرگز نباید تقاضای کاذب برای تزریق واکسن بصورت عمومی ایجاد گردد.

به گفته سوری سلاح های قدرتمند، مانند ماسک و فاصله اجتماعی می توانند به کاهش بار بیماری ها و در عین حال فشار کاری سیستم بهداشت و درمان یاری نمایند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: پیغام قطعی و درست برای تزریق یا تزریق نکردن واکسن این است که گروههای پرخطر مثل بیماران کلیوی مبتلایان به فشار خون و افرادی که دارای بیماری دیابت و افراد بالای 60 سال از واکسن آنفلوآنزا استفاده نمایند.

سوری درباره ضرورت استفاده از واکسن آنفلوآنزا در زنان باردار نیز شرح داد: تزریق این واکسن در زنان باردار نیزصرفا بسته به ماه بارداری و شرایط به نظر پزشک متخصص وابسته است.

وی در ادامه توصیه کرد: اگر چنانچه کسی احتیاج به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند، نباید خودخواهانه این امکان را از فرد احتیاجمند دیگری بگیرد چرا که با اینکار به سایرگروه ها ظلم نموده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "شیوع کرونا در ایران به مرحله خطرناک رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع کرونا در ایران به مرحله خطرناک رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید