شب ادراری، شرمندگی ندارد، راه درمان دارد

به گزارش وبلاگ فروش، وب سایت زوم لایف - مجید حسین زاده: شب ادراری بچه ها مسئله ای شایع است، اما شب ادراری از یک طرف باعث ناراحتی و آزار کودک می گردد و از طرف دیگر موجب شرمندگی او خواهد شد. خوشبختانه این مشکل با افزایش سن کودک مرتفع می گردد. اما به هر حال در این فاصله و تا زمانیکه فرزندتان بزرگ گردد، باید برای شب ادراری کاری کرد. در ادامه درباره علت، علائم و راه های درمان شب ادراری بچه ها توضیح داده ایم.

شب ادراری، شرمندگی ندارد، راه درمان دارد

شب ادراری معمولا در خانواده ها ارثی است. والدین بسکمک از بچه های که شب ادراری دارند، نیز در کودکی به این مشکل دچار بوده اند و در بسکمک از موارد بچه ها در همان سنی که شب ادراری والدین شان متوقف شده، با این مشکل خداحافظی می کنند.

علت شب ادراری بچه ها چیست؟

شب ادراری در برخی مواقع می تواند به دلیل یک بیماری پنهان باشد، اما بسکمک از بچه ها بدون ابتلا به هیچ گونه بیماری خاصی صرفا دچار مشکل شب ادراری هستند. به همین دلیل، تنها در بخش کمی از بچه ها علت اساسی و حقیقی خیس کردن رختخواب قابل شناسایی است. با این وجود نمی توان تشخیص داد که بی اختکمک ادرار در افراد ناخودآگاه صورت می گیرد یا با کنترل و بنا به علتی تعیین به وقوع می پیوندد.

به طور کلی بی اختکمک ادراری اولیه نشان دهنده ضعف و نابالغ بودن سیستم عصبی است. کودکی که شب ها بی اراده ادرار می کند، قدرت تشخیص احساس پربودن مثانه در حین خواب را ندارد، بنابراین برای تخلیه مثانه خود در طول شب بیدار نمی گردد.

دلایل شب ادراری می تواند یکی از موارد زیر و یا تلفیقی از آن ها باشد:

 • کودک هنوز قادر به نگه داشتن ادرار در تمام طول شب نیست.
 • وقتی مثانه پر است، کودک نمی تواند برای تخلیه بیدار بگردد. برخی از بچه ها نیز مثانه ای کوچک تر از هم سنین خود دارند.
 • کودک حجم زیادی از ادرار را در غروب و طول شب تولید می کند.
 • در طول روز کودک عادت رفتن به دستشویی ندارد. بسکمک از بچه ها از روی عادت نیاز به تخلیه مثانه در طول روز را نادیده می گیرند و به دستشویی نمی فرایند و تا جایی که ممکن است، ادرارشان را نگه می دارند.

عوامل خطرساز در ایجاد شب ادراری بچه ها عبارتند از:

جنس مذکر بیشتر به شب ادراری دچار می گردد، عوامل وراثتی نیز در بروز این مشکل بی تأثیر نیست.

برخی مسائل و اختلالات تشریحی بدن و بیماری های مانند بیماری های: کلیوی، مثانه یا سیستم عصبی می تواند منجر به بی اختکمک ادراری بگردد.

 • آپنه خواب
 • یبوست مزمن
 • سوءاستفاده جنسی
 • مصرف بیش از حد مایعات قبل از رفتن به رختخواب
 • عفونت مجاری ادراری
 • برخی مواد و دارو ها مانند کافئین

درمان شب ادراری بچه ها

در ادامه بهترین روش های درمان شب ادراری بچه ها را توضیح داده ایم که می توانید از آن ها برای درمان و جلوگیری از شب اداری کودکتان، کمک بگیرید.

1. واقع بین باشید

کودک را نه تشویق کنید و نه تنبیه. تنها جای او را بدون این که حرفی بزنید تعویض کنید. چرا که این مشکل به خودی خود برطرف خواهد شد. بچه ها به طور ارادی این کار را انجام نمی دهند؛ بنابراین نه آن ها را در صورت خشک بودن جا تشویق نمایید و نه به علت تر بودن آن تنبیه کنید.

2. بهبود بخشیدن شرایط

به منظور رساندن فشار روحی به حداقل، اتاق خواب کودک را طوری بچینید که او خود قادر به تعویض ملافه باشد. یک تکه مشمع را با پارچه ای کنار تخت کودک قرار دهید تا در صورت لزوم بتواند آن را روی قسمت خیس کند. در ضمنً یک شلوار خواب اضافه هم در اتاق برای او بگذارید تا در صورت نیاز شلوار خود را تعویض نماید. به این ترتیب فرزند شما حداقل احساس بچه بودن نمی کند.

3. عدم استفاده از تشک هشدار دهنده

اخطار دهنده های حساس به رطوبت رختخواب می توانند مفید واقع شوند، اما بهتر است که از این اخطار دهنده ها استفاده نکرده، مدتی این مسأله را تحمل کنید. از آنجا که صدای این اخطار دهنده ها بلند است احتمال بیدار شدن سایر افراد خانواده زیاد است. صدای اخطار دهنده ها به صورت زنگ یا آژیر است که در صورت خیس شدن جای کودک فعال می گردد. به صدا در آمدن اخطار دهنده باعث شرطی شدن کودک می گردد تا بتواند در صورت نیاز به تخلیه ادرار، از خواب بیدار گردد.

پس از مدتی استفاده از اخطار دهنده بالاخره این مشکل برطرف می گردد و کشیدگی مثانه در اثر تجمع ادرار موجب بیدار شدن کودک می گردد. اغلب بچه ها ظرف 60 روز به این نوع شرطی شدن پاسخ مثبت می دهند. زمانی می توان گفت شب ادراری درمان شده که کودک 21 شب متوالی جای خود را خیس نکرده باشد.

4. تقویت ماهیچه های مثانه

اگر کودک در طول روز نسبتا زیاد به دستشویی می رود ممکن است تقویت مثانه از طریق انجام یک سری تمرین ها مؤثر واقع گردد. به کود در طول روز مایعات زیادی بخورانید و سپس از او بخواهید تا جایی که ممکن است ادرار را نگه دارد و سپس مثانه را تخلیه کند.

5. یک برنامه تشویقی داشته باشید

سیستم تشویق بچه ها نیز در برخی موارد مفید واقع می گردد. برای مثال فهرستی از ایام هفته تدارک ببینید و به ازای هر شب ادرارنکردن یک برچسب به کودک بدهید. وقتی تعداد برچسب ها به مقداری توافق شده رسید، به کودک جایزه بدهید. این سیستم انگیزه بخش است و تا 14 هفته پیاپی نتایج خوبی به شما نشان خواهد داد. در بیشتر بچه ها با نرخ عود پایین شب ادراری، شاید در طول این 14 هفته، 2 بار شب ادراری دیده بگردد. در کل این روش بسیار موفقیت آمیز است و نتایج خوبی دارد.

6. صبر داشتن و عشق ورزیدن

فراموش نکنید که در همه بچه ها مشکل شب ادراری سالانه 15% بهبود یافته و کاهش می یابد. بدین معنی که تنها یک تا دو درصد از آنان در سنین بلوغ نیز دچار شب ادراری اند؛ بنابراین صبور باشید و حامی کودک. زیرا هیچ کودکی دوست ندارد جای خود را خیس کند. این مسأله ناخوشایند و آزار دهنده است. به علاوه فقط مختص بچه ها است. به خاطر داشته باشید که هیچ کودکی مایل نیست کودک باشد. پس در یک کلام می گوییم: صبور باشید و کودک را سرزنش نکنید.

جلوگیری از شب ادراری بچه ها

برای جلوگیری از شب ادراری فرزندتان به نکات زیر توجه کنید:

 • مصرف غذا ها و نوشیدنی های حاوی کافئین، میان وعده های پر نمک و نوشیدنی های حاوی قند زیاد را خصوصاً در هنگام غروب کاهش دهید.
 • هر دو یا سه ساعت یکبار در روز و قبل از رفتن به رختخواب از کودک بخواهید که به سرویس بهداشتی برود.
 • در صورت نیاز، یکبار در طول شب کودک را از خواب بیدار کنید که به دستشویی برود. اگر بیش تر از یکبار کودک را از خواب بیدار کنید، ممکن است الگوی خواب کودک مختل گردد و به این ترتیب صبح روز بعد به سختی برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار گردد.
 • اگر کودک شب را بیرون از خانه سپری می کند، لباس زیر اضافه در وسایلش قرار دهید. از کودک بخواهید که از میزبان برای رفتن به سرویس بهداشتی و یا تعویض لباس هایش کمک بخواهد.

مراجعه به پزشک برای درمان شب ادراری بچه ها

زمان مراجعه به پزشک برای درمان شب ادراری بچه ها بسته به شیوه اثرگذاری این مشکل بر کودک و والدین متغیر است. اگر کودک علائم خاصی بروز نمی دهد و فقط شب ها دچار بی اختکمک ادراری می گردد، لزومی به مراجعه به پزشک وجود ندارد و این مراجعه وابسته به تصمیم والدین است.

سن 5 تا 7 سالگی، زمان مناسبی برای پیگیری درمان شب ادراری بچه ها است.

اگر کودک علائم و مسائل خاصی بروز نمی دهد، لزومی به مراجعه به کلینیک تخصصی شب ادراری نیست و معاینه پزشک اطفال کفایت می کند.

در صورتی که نشانه های جسمی و رفتاری خاصی در کنار شب ادراری بروز پیدا می کند، باید سریعا به پزشک مراجعه و مشکل به طور جدی پیگیری بگردد.

سخن پایانی

شب ادراری در بچه ها اثرات منفی زیادی از نظر روانی و احساسی زیادی دارد و ممکن است باعث ایجاد حس شرمندگی، کاهش اعتماد به نفس و اضطراب در بچه ها گردد. باید بدانید بچه ها هیچ کنترلی روی شب ادراری ندارند و اعضای خانواده نباید کودک را شرمنده و یا تنبیه کند. توصیه می گردد برای درمان شب ادراری کودکتان، با پزشک مشورت کنید تا برای جلوگیری از این مشکل راهکاری به شما پیشنهاد دهد.

منبع: برترین ها

به "شب ادراری، شرمندگی ندارد، راه درمان دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب ادراری، شرمندگی ندارد، راه درمان دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید