ساخت وساز بدون پروانه 60 تا 70 درصدی ساختمان ها در یزد خطرناک است

به گزارش وبلاگ فروش، خبرنگاران/یزد نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس با اشاره به اینکه فرایند فعلی کمیسیون ماده 100 درحقیقت پذیرش انجام تخلف است گفت: ساخت وساز بدون پروانه 60 تا 70 درصدی ساختمان ها در یزد خطرناک است.

ساخت وساز بدون پروانه 60 تا 70 درصدی ساختمان ها در یزد خطرناک است

محمدصالح جوکار در ملاقات با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اشاره به اینکه قوانین چهارچوب را تعیین می نمایند اظهار کرد: قانون بستر را برای اینکه هر کسی هر کاری که دلش خواست انجام دهد فراهم نمی کند به همین علت قوانین ما قوانین بازدارنده هستند.

وی با بیان اینکه علاوه بر اینکه ممکن است قوانین تسهیل امور برای دستگاه های دولتی، اجرایی و مردم می نمایند گفت: در بعضی موارد ما با خلاء قانونی روبرو هستیم و باید نسبت به اصلاح و برطرف آن اقدام کنیم.

نماینده مردم یزد و اشکذر اضافه کرد: به عنوان مثال ما در حوزه ساخت وساز برای اینکه مشکل تخلفات را حل کنیم و جلوی گره خوردن در کار مردم را بگیریم؛ اقدام به ایجاد کمیسیون ماده 100 می کنیم که در واقع راه اندازی این کمیسیون به معنی پذیرفتن انجام تخلف است.

جوکار اعلام نمود: در این کمیسیون مواردی از جمله جریمه، حکم تخریب و تخفیف صادر می گردد و بیشتر کوشش بر این است که حفظ رضایت مردم را در این کمیسیون داشته باشند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: خیلی از کشورها به وسیله اعمال قانون به یک فرهنگ خاص رسیده اند و رعایت قوانین را نهادینه کردند ولی ما در کشورمان هنوز نتوانستیم رعایت قانون ساخت و ساز را به یک فرهنگ تبدیل کنیم.

وی به فرایند اصلاح رویکرد کمیسیون ماده 100 در مجلس شورای اسلامی اشاره نمود و گفت: پیش نویس این طرح آماده شده و جمع بندی های خوبی تا به امروز اجرا شده و همچنان آنالیز برای رسیدن به یک جمع بندی مناسب در حال اجرا است.

نماینده مردم یزد اضافه کرد: یک سری اقداماتی باید انجام گردد تا قبل از تخلف جلوی آن گرفته گردد نه اینکه وقتی شخص اقدام به ساخت کرد و کارش به خاتمه رسید حکم تخریب بدهیم و به این صورت خسارت سنگینی به شخص وارد کنیم و از طرف دیگر ناراحتی هم به وجود آید.

جوکار ساخت و ساز 60 تا 70 درصد ساختمان های یزد بدون پروانه ساخت و عدم نظارت فنی را نادرست دانست و گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی بسیار خطرناک هستند و در کوچکترین حادثه ای می تواند خسارت زیادی در پی داشته باشد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه علاوه بر تخلفات ساختمانی، ما در یزد در حوزه نمای شهری و سایر عرصه ها هم شرایط مناسبی نداریم گفت: در حوزه نظارت هم باید با جدیت بیشتری وارد شد و نظارت بر فعالیت مهندسان ناظر هم مورد توجه نظام مهندسی قرار گیرد.

مجتبی فرهمند رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد هم در این ملاقات با اشاره به اینکه در گذشته مسئله ای در ارتباط با فعالیت مهندسان ناظر وجود داشت اظهار کرد: مسئله ای که در این زمینه وجود داشت این بود که بعضی از مهندسان کارهای زیادی داشتند و به بعضی دیگر کار ارجاع نمی شد.

وی با اشاره به اینکه رابطه و رانت در این فرایند تاثیر خاصی داشت، اعلام نمود: از زمانی که ارجاع نظارت رندوم را راه اندازی کردیم الان به صورت میانه به تمام مهندسان ما دو یا سه کار رسیده و حتی کسانی که در طول 10 سال گذشته هیچ پروژه ای نداشتند الان مشغول به کار هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد اضافه کرد: این یکی از کارهای مهمی است که در سازمان نظام مهندسی استان یزد رخ داد و به این صورت جلوی رانت را گرفتیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساخت وساز بدون پروانه 60 تا 70 درصدی ساختمان ها در یزد خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت وساز بدون پروانه 60 تا 70 درصدی ساختمان ها در یزد خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید