دوستانی برای تمام فصول

به گزارش وبلاگ فروش، نوار بهداشتی هایی که به شکل تامپون ساخته می شوند، راحت ترند. ولی پیش از استفاده از آن ها ببینید بر اساس مقدار خون ریزی، باید کدام یک از انواع آن را بخرید. این نوار بهداشتی انواع سبک، میانه و سنگین دارد. پیش از استفاده از آنها دست هایتان را با آب و صابون بشویید و آن را در محلی قرار دهید که به نخ آن دسترسی

دوستانی برای تمام فصول

دوستانی برای تمام فصول

نمی شود به طور دائم از وسیله ای استفاده کرد و هیچ اهمیتی به آن نداد. استفاده از نوارهای بهداشتی و دستمال کاغذی برای خانم ها احتیاج همیشگی است پس باید درباره شان دانست.

گرچه این روزها قرص هایی به بازار آمده اند که قاعدگی را در بانوان متوقف می نماید، ولی استفاده از آن ها هنوز رایج نشده است. بسیاری از بانوان هرماه با مشکل قاعدگی دست و پنجه نرم می نمایند. مسئله ای که با خرید یک بسته نوار بهداشتی حل می شود. همواره نگرانی هایی در این دوران برای ورزش، فعالیت و آلوده نشدن لباس، بعلاوه، عفونت و بوی بد بدن وجود دارد که با انتخاب برترین محصولات بهداشتی در این دوران و استفاده مناسب و بهداشتی از آن، شما می توانید احساس راحتی و اطمینان کافی داشته باشید.

تامپون

نوار بهداشتی هایی که به شکل تامپون ساخته می شوند، راحت ترند. ولی پیش از استفاده از آن ها ببینید بر اساس مقدار خون ریزی، باید کدام یک از انواع آن را بخرید. این نوار بهداشتی انواع سبک، میانه و سنگین دارد. پیش از استفاده از آنها دست هایتان را با آب و صابون بشویید و آن را در محلی قرار دهید که به نخ آن دسترسی داشته باشید تا بتوانید در هنگام لزوم آن را بیرون بیاورید. هنگام خرید این نوع نوار بهداشتی، انواعی را انتخاب کنید که بالاترین قدرت جذب مایعات را داشته باشند. در هنگام استفاده آن را به آرامی در محل قرار دهید و از چسباندن آن خود داری کنید. بهتر است در روزهایی از قاعدگی که خون ریزی بیشتری دارید، از تامپون بهره ببرید و در روزهای دیگر انواع ساده نوار بهداشتی را انتخاب کنید. اغلب در بسته بندی این محصولات، یک راهنمای مصرف هم وجود دارد. آن را حتماً مطالعه کنید. هر چهار تا هشت ساعت یک بار باید تامپون را عوض کنید تا از نشت نکردن آن مطمئن شوید. تامپون ها، لوله های استوانه ای کوچکی از جنس پنبه هستند. یکی از خطرات نادر استفاده از تامپون ها، دچار شدن به شوک سمی (toxic shocl syndrome) است. که علت آن هم ماده ای به نام دیاکسین (dioxin) است که برای آهار زدن به پنبه تامپون به کار می رود و می تواند کشنده باشد. تامپون هایی که در آن ها ابریشم هم استفاده شده است، مناسب نیست چون موجب عفونت می شود.

راهنمای خرید نوار بهداشتی مناسب

1) پیش از خرید تصمیم بگیرید چه نوع نوار بهداشتی ای می خواهید. نوارهای بهداشتی به دو صورت ساده و تامپون در بازار موجود است. بعضی ها انواع ساده را برای اطمینان، هنگام استفاده از انواع دارای تامپون به کار می برند.

2) مارک های متفاوت ایرانی و خارجی نوار بهداشتی در سوپر مارکت ها و داروخانه ها در دسترس شما است. مقدار، ضخامت و مدل های آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. اگر شما مقدار های عظیم تر را انتخاب کنید، احتمال نشت کمتر خواهد بود. نباید فراموش کنید که مقدار های عظیم تر نوار بهداشتی هم فراوری می شودکه شما می توانید آن را به نام پوشاک عظیمسالان از داروخانه بخواهید. این پوشک ها برای استفاده بیمارانی که کنترل ادرار و مدفوع خود را ندارند، فراوری می شوند.

3) بعضی از نوارهای بهداشتی بدون بال و بعضی بالدار هستند. شما اگر انواع بالدار را انتخاب کنید از چسبیدن آن به لباس تان مطمئن تر خواهید بود. نباید فراموش کنید که سطح بعضی از نوارهای بهداشتی، منحنی است و یا نقش های برجسته ای از جنس خود مواد آن دارد. این تغییرات موجب می شود که جذب آن بهتر شده و احتمال نشت کمتر شود.

4)قابلیت جذب نوارهای بهداشتی با یکدیگر فرق دارد، انواعی را بخرید که قابلیت جذب بالاتری داشته باشند، در این صورت شما احساس اطمینان و خشکی بیشتری خواهید داشت.

5) ضخیم باشند، ولی به یاد داشته باشید همواره ضخامت بیشتر علت بر جذب بهتر آن نیست. مدل هایی که در بازار وجود دارندکه ضخامت اندکی دارند ولی قابلیت جذب شان فوق العاده است و شما با آن راحت و مطمئن هستید.

6) دقت کنید که چسب نوار بهداشتی به لباس تان محکم شده باشد. نوار چسب های سطح زیرین نوار بهداشتی و بال های آن، نوار بهداشتی را به لباس تان می چسبانند و از حرکت آن هنگام فعالیت جلوگیری می نمایند. اگر نوار بهداشتی، چسب مناسبی داشته باشد، حتی پس از ورزش از جای خود حرکت نخواهد کرد.

راهنمای خرید دستمال کاغذی

دستمال کاغذی های ایرانی

در شرایطی که براساس تحقیقات بعضی کارشناسان مسایل بهداشتی، ایرانیان در مصرف دستمال های کاغذی، بالاترین رتبه را در مقایسه با کشورهای منطقه دارند، ولی به طور کلی سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی در کشورمان بسیار کمتر از کشورهای پیشرفته و پیشرفته است. درحال حاضر سرانه در کشورهای پیشرفته تا 35 کیلوگرم است. به گفته یکی از اعضای انجمن صنایع سلولزی بهداشتی، احتیاج داخل کشور به کاغذ بهداشتی، حدود 35 هزار تن است که 20 هزار تن آن از طریق دو کارخانه داخلی فراوری می شود. متأسفانه بیش از 25 درصد دستمال کاغذی های فراوری داخل، غیر بهداشتی و غیر استاندارد است که بعضی ازآن ها به علت استفاده از سفید نماینده های نوری، حامل بیماری های خطرناک پوستی هستند. امروزه در بعضی کشورهای پیشرفته دنیا، فراوری دستمال کاغذی های ضد ویروس در دستور کار کارخانجات فراوری کاغذهای بهداشتی قرار گرفته است که استفاده از آن ها موجب کاهش شیوع ویروس آنفلوآنزا و سرما خوردگی می شود.

دستمال کاغذی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از نکات پر اهمیت در استفاده از دستمال کاغذی، کیفیت آن است. دستمال کاغذی مرغوب و مناسب به دستمال کاغذی ای گفته می شود که بعد از خیس شدن، پودر و ریز ریز نشود و بعد از چند دقیقه به حالت اولیه خود باز شود. بعلاوه دستمال کاغذی هایی که بوی نامطبوعی دارند و روی آن ها لکه مشاهده می شود مرغوب نیستند. دستمال کاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی و به رنگ سفید یا رنگی باشد. ویژگی مهم دیگر کرپ شدن آن است. منظور از کرپ، چین خوردگی های سطح دستمال کاغذی است که هنگام فراوری آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن مقدار سرعت جذب آب ایجاد می شود، به طوری که هنگام تماس با آب و مایعات باید بعد از حداکثر نیم ساعت حالت اولیه را به دست آورد. از طرف دیگر دستمال کاغذی استاندارد سالم، فاقد پرز، الیاف خرد شده، سوراخ و اجسام خارجی است و هنگامی که یک برگ آن را مقابل نور قرار می دهید باید پراکندگی الیاف به طور یکنواخت دیده شود. رنگ به کار رفته در ساخت دستمال های کاغذی هم باید از رنگ های مجاز و ثابت و با رنگ بسته بندی تقریباً هم رنگ یا متناسب باشد. گاهی دیده می شودکه در صورت کشیدن یک برگ دستمال کاغذی همه ورق های دستمال بیرون می ریزند، اما هنگام خرید باید به این نکته دقت کنید که دستمال کاغذی استاندارد باید به طور تا خورده و به نحوی بسته بندی شود که به راحتی و تک تک بتوان آن ها را از بسته خارج کرد.

هنگام خرید باید به نکات زیر توجه کنید:

*نام کارخانه فراوری نماینده دستمال کاغذی و آدرس محل فراوری باید روی جعبه درج شده باشد.

* تعیینات محتوای داخل جعبه شامل تعداد و ابعاد برگ ها (مثلاً 20*20/5 سانتی متر) ، جنس دستمال (مثلاً عبارت 100 درصد کاغذ تیشو درجه یک) و یک علامت استاندارد باید روی جعبه کاملاً واضح دیده شود و تمام موارد ذکر شده روی جعبه باید با محتویات داخل آن مطابقت داشته باشد.

* دستمال کاغذی های فله ای(چه به صورت کیلویی و چه در تعداد زیاد با قیمت های پایین) از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و به همین علت خانواده ها باید برای خرید این محصولات بهداشتی هزینه مناسبی را اختصاص دهند تا به همان نسبت سلامت خود را تضمین نمایند.

* اگر از کیفیت محصولات خارجی مطمئن نیستید از فراوریات داخلی با نشان استاندارد بهره ببرید.

*نوع دستمال کاغذی را بر اساس احتیاج خود انتخاب کنید. دستمال های مرطوب پاک نماینده آرایش صرفاً برای همین منظور فراوری می شوند و استفاده دیگری ندارند. دستمال های مرطوب کودک، استاندارد های خاص خود را دارند و نباید از دستمالهای دیگری برای بچه ها استفاده کرد. دستمال های آشپزخانه و توالت، نسبت به دستمال کاغذی های معمولی، جنس محکم و استحکام بیشتری دارند و در موارد دیگر نباید مورد استفاده قرار گیرند. به اسم مثال در صورت بروز آب ریزش بینی ،زبری این دستمال ها بر اثر استفاده مکرر باعث ایجاد خراش و قرمزی و سوزش پوست بینی می شود.

اول بهداشت

گر چه نام این محصولات نوار بهداشتی است، ولی رعایت بهداشت آن اهمیت زیادی در سلامت شما دارد. هر چهار تا شش ساعت یک بار، باید نوار بهداشتی را عوض کنید. رعایت نکردن بهداشت در دوران قاعدگی و تعویض نکردن به موقع نوار بهداشتی می تواند مسائل زیادی برای سلامت تان به همراه داشته باشد. از مهمترین آسیب های تعویض نکردن به موقع نوار بهداشتی حساسیت های پوستی به مواد نوار بهداشتی گرفته تا عفونت های ادراری است. اگر شما هنگام قاعدگی از خارش پوست گلایه دارید، این موضوع می تواند نشانه حساسیت به نوار بهداشتی تان باشد. در عین حال، محیط مرطوب می تواند زمینه خارش و تحریک پوست را فراهم کند. برای اینکه دچار حساسیت به این محصولات نشوید، ببینید از چه موادی ساخته شده اند و انواع معتبر و استاندارد را مورد استفاده قرار دهید. معمولی ترین نوع نوار بهداشتی، همین انواع چند لایه هستند که از طریق یک چسب به لباس متصل می شوند. این لایه ها از منسوج نبافته، کاغذ سیلیکون، لایه پلی اتیلن و دستمال کاغذی و فلاف پالپ تشکیل شده است.

نکته:

* تاریخ فراوری و انقضا و شماره سری پروانه ساخت روی جعبه حک شده باشد.

* برگ های دستمال کاغذی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و طی مراحل حمل و نقل، شکل ظاهری خود را از دست ندهد.

* برگ های دستمال باید در یک بسته و با ابعاد یکسان بسته بندی شوند و تعداد ورق ها نباید کمتر از تعداد تعیین شده روی بسته باشد.

منبع: نشریه زندگی ایده آل شماره 45

منبع: راسخون

به "دوستانی برای تمام فصول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوستانی برای تمام فصول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید