دوربین دیجیتال چیست ، سرعت شاتر و اهمیت آن در عکاسی

به گزارش وبلاگ فروش، در این مطلب از سرعت شاتر دوربین عکاسی و اهمیت آن در عکاسی برایتان گفته ایم تا با دوربین دیجیتال، بیشتر و حرفه ای تر آشنا بشوید. یکی از هنرهایی که مخصوصاً در سال های اخیر با توسعه روزافزون لوازم و وسایلی دیجیتالی روز به روز پیشرفت بیشتری داشته است ،هنر عکاسی است. در واقع عکاسی همیشه با علم و پیشرفت آن رابطه مستقیم داشته است چراکه دوربین دیجیتال عکاسی و سایر ادوات به کار رفته در این هنر با توجه به روز شدن آن ها می تواند بر کیفیت عالی محصول ایجاد شده مؤثر باشد. اگر شما عکاس باشید و از علم و راهکارهای به کار رفته در تجهیزات این هنر سررشته کافی نداشته باشید، نمی توانید به برترین و عالی ترین نتیجه دست یابید. پس آشنایی با فناوری های نو در این حرفه و دوربین دیجیتال، روزبه روز بیشتر حس می گردد و این امر از زمانی رجحان یافته است که دوربین دیجیتال و کار عکاسی مورد هجمه های فناوری و مشتقات آن نهاده شد. ما در این متن کوشش بر این داریم که شمارا با مسائل اساسی و اولیه این هنر و ابزارهای هنری دوربین دیجیتال در این حرفه بیشتر آشنا کنیم. ما در این مقاله سعی می کنیم که شما را با چگونگی با دوربین دیجیتال و مسائل ابتدایی آن به خوبی آشنا نماییم.

دوربین دیجیتال چیست ، سرعت شاتر و اهمیت آن در عکاسی

توضیح سرعت شاتر

همانطور که احتمالاً از آن آگاهید و جزو اطلاعات هر عکاس می باشد، دیافراگم یکی از راه های آسانی است که می توان از آن برای ایجاد تغییرات در نوردهی کلی در عکس ها نیست ،سرعت شاتر هم همین طور می باشد یعنی شما با تنظیم دقیق این مورد می توانید در عکس های خود متوجه تغییراتی اساسی شوید که می توان به مقدار زیادی به حرفه ای شدن عکس های شما هم کمک نماید. یکی از موارد استفاده و کارای این گزینه را می توان در عکاسی از مورد هایی مشاهده کنید که در حال حرکت هستند چه حرکت های زیاد و چه حرکت های کوچک. سرعت شاتر می تواند بالا باشد که با استفاده از خصوصیت به نوعی سوژه های در حال حرکت را منجمد می نمایید این در حالی است که مورد عکاسی شما حرکت های سریع و زیاد داشته باشد و یا شما در موقعیتی باشید که نمی توانید تعادل خود را به خوبی حفظ کنید با توجه به این نکته می توانید عکس های را داشته باشید که از کیفیت خیلی خوبی برخوردار هستند و سوژه شما را به وضوح به نمایش در می آوردند. حال اگر سرعت شاتر دوربین دیجیتال شما کم باشد چیزی که در نهایت اتفاق می افتد محو شدن سوژه هایی است که در حال حرکت هستند یعنی برای مثال اگر شما در حال عکاسی از یک شخص هستید که ثابت ایستاده است و در پس زمینه کار شما برای مثال یک اتوبان با ماشین هایی در حال حرکت و یا یک مسیر مترو با قطار های در حال حرکت هست؛ اگر سرعت شاتر را پایین بیاورید تصویر پس زمینه شما که متحرک است به نوعی محو به نمایش در می آید و همین امر شاید باعث خلق یک اثر بدیع و با نو آوری بالا از شما شود. در واقع سرعت شاتر پایین را می توان این گونه تفسیر کرد که هر چه آن را کمتر بگیرید با توجه به جلوه ویژه motion blur این حس حرکت کردن سوژه ها بیشتر به نمایش در خواهد آمد و با اینکه عکس تنها یک صحنه را ثبت می کند ولی شما می توانید این حرکت را به خوبی لمس نمایید. از نظر علمی می توان گفت سرعت شاتر دوربین دیجیتال، برابر با مدت زمانی می باشدکه شاتر به صورت باز است. برای این که شما بتوانید به آسانی نظام نوردهی را متوجه شوید از مقیاس هایی استفاده می شود که ساده شده اند این کار یک علت دارد و آن این است که بازه های که برای زمان باز بودن شاتر در نظر گرفته می شودبه صورت کسر هایی از زمان در نظر گرفته می شوند و با ساده کرده آن ها تا حدودی درک را آسان تر خواهد شد. به همین دلیل مشاهده می نمایید که برای نمایش 125/1 ثانیه عدد 125 را نشان می دهند و یا 15/1 را به صورت عدد 15 نمایش می دهند،بقیه موارد هم به همین شکل می باشد.اگر سرعت شاتر از 1 ثانیه بالاتر باشد آن را به صورت 1،10 نشان می دهند و باقی اعداد هم به همین گونه دیده خواهد شد.

کارکردن با نظام stop (توقف ها)

یکی از اصولی که باید در زمینه عکاسی به آن وارد باشید این است که برای متعادل کردن مقدار نوردهی در عکس ها باید سرعت شاتر دوربین عکاسی را با دیافراگم در کنار یکدیگر تنظیم نمایید و این امر به این معنا خواهد بود که هیچ گاه نمی توان یک بازه بدون تغییر از ترکیب این دو را نام برد که در همه شرایط برای شما نوردهی خوبی را فراهم آورد. برای مثال شما اگر در یک محیط برای عکس گرفتن سرعت شاتر دوربین دیجیتال خود را کم کنید و دیافراگم را ببینید و عکاسی کنید می توانید نتیجه دریافت نور یکسانی را داشته باشید با هنگامی که در همان شرایط محیطی هستید و سرعت شاتر خود را زیاد کرده اید و دیافراگم را هم باز کرده اید. حال می خواهیم با یک مثال عددی این موضوع را برای شما بازهم شفاف تر کنیم تا شما به یک درک درست در این زمینه برسید چرا که این مسئله می تواند یکی از مهمترین نکات در داشتن یک عکس حرفه و تبدیل شدن به یک عکاس درجه یک باشد.پس به این مثال دقت کافی را داشته باشید.در یک صحنه مشخص اگر سرعت 1/125 ثانیه باشد و دیافراگم دوربین 5.6 مقدار دریافت نور برابر است با زمانی که سرعت شاتر 1.60 و دیافراگم 8/f و یا هنگامی که سرعت شاتر 1/30 ثانیه و در کنار دیافراگم11/f است حال این نکته به خوبی بیان شد که هیچ نسبت مساوی برای سرعت شاتر و دیافراگم نمی توان مشخص نمود. در هر کدام از ایست های که دیافراگم دوربین عکاسی دارد و یا f stop ها در واقع می توان گفت که به مقدار نصف توقف قبلی است و به همین دلیل می توان گفت که نصف حالت پیشین نور را دریافت می کند.پس ما می توانیم stop هایی را که دیافراگم به صورت پشت سر هم انجام می دهد و عدد f را با واژه stop نام گذاری نماییم.حال در این جا به بیان یک مسئله ساده به همین دلیل می پردازیم ، اگر دیافراگم دوربین عکاسی به مقدار یک stop بسته شود همانطور که اشاره نمودیم این امر باعث می شود که نور کمتری وارد شود و شما ضروری است که برای اینکه این موضوع را خنثی نماییدسرعت شاتر خود را به مقدار یک stopکمتر کنید این کار شما سبب می شود تا مقدار نوری که از محیط به حسگر دوربین وارد میشود و برابر حالت پیشین باشد.اگر دوربین شما روی حالت تنظیمات دستی نباشد دوربین عکاسی شما این عمل را به صورت کاملا اتوماتیک انجام خواهد داد و احتیاج نیست که شما کار خاصی را انجام دهید.پس دقت کنید که اگر تنظیمات دستی است باید مورد ذکر شده را رعایت نمایید. خیلی مواقع در بین عموم عکاسان به stop گام هم گفته می شود درست است که این واژه درست نیست ولی در بین اکثریت رواج دارد.

حواستان به شاتر دوربین عکاسی باشد

یکی از مواردی که شاتر دوربین عکاسی در آن به خوبی نمایان می شود هنگامی است که شما در حال عکاسی بدون سه پایه هستید در این هنگام ممکن است دست شما لرزش داشته باشد و این امر به عکس شما آسیب وارد کند پس احتیاجمند این هستید که سرعت شاتر را آن قدر بالا ببرید که لرزش دست شما خنثی شود و عکسی که در نهایت حاصل می شود مشکل تاری نداشته باشد. یک قانون را می توانیم با شما در میان بگذاریم که ممکن است خیلی از نظر تئوری درست نباشد و به اثبات نرسیده باشد ولی بسیار کاربردی است،فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی خود را در نظر داشته باشید حال از سرعت شاتری استفاده نمایید که از این مقدار بیشتر باشد. اگر بخواهیم با یک مثال این موضوع را بازتر کنیم این گونه می گوییم:اگر در عکسی که می خواهید بگیرید فاصله کانونی لنز شما برابر است با 200 میلی متر ،شما احتیاج به سرعت شاتری برابر با 1/250 ثانیه و یا حتی بیشتر دارید.بر اساس همین حساب کتاب ساده در می یابیم که هنگامی که شما در عکاسی عمل زوم را انجام می دهید به علت زیاد تر شدن فاصله کانونی برای اینکه در عکس تاری نداشته باشید و لرزش ها را خنثی نمایید احتیاجمند استفاده از سرعت شاتر بالاتری خواهید بود.یکی از نکاتی که می تواند به خوبی شما را کمک نماید ،دقت کردن در چشمی است ،شما با توجه به آن می توانید هر زمانی که خواستید سرعت شاتر را تنظیم کنید.زمان هایی وجود دارد که اوضاع نور دهی مناسب نیست و کم می باشددر این مواقع شما می توانید ایزو را افزایش دهید و یا با به کار بردن سه پایه در عکس گرفتن شرایط را به گونه ای فراهم نمایید که با سرعت شاتر پایین هم بتوانید عکاسی کنید.درآخر باید عنوان نماییم که یکی از مواردی که می تواند باعث خلاقیت هایی بسکمک در حرفه عکاسی شما شود همین تنظیمات لازم برای سرعت شاتر است ،پس این نکته را به خوبی تمرین کنید و با تمرین و تکرار کافی به مهارت عالی برسید امیدوار هستیم که بتوانید از اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده ایم به خوبی استفاده نمایید.

منبع: همگردی

به "دوربین دیجیتال چیست ، سرعت شاتر و اهمیت آن در عکاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین دیجیتال چیست ، سرعت شاتر و اهمیت آن در عکاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید