خبرنگاران نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی روز سه شنبه اعلام شد

به گزارش وبلاگ فروش، تهران- خبرنگاران- بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ سه شنبه 18 شهریور ماه 1399، به آگاهی می رساند که فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید (مورخ 25 شهریور ماه امسال) در اطلاعیه ای جداگانه اطلاع رسانی می گردد.

خبرنگاران نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی روز سه شنبه اعلام شد

به گزارش سه شنبه شب وبلاگ فروش از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز چهارشنبه 12 شهریورماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری پانزدهمین مرحله از این حراج، تعداد 5 بانک سفارش های خود را در مجموع به ارزش 44.5 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 6.7 هزار میلیارد ریال اوراق اراد45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 7.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد47 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد و 11 هزار میلیارد اوراق اراد48 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد (در مجموع به ارزش 25.6 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای اقتصادی برنده در روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 3.2 هزار میلیارد ریال اوراق اراد45 و 5.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 8.5 میلیارد ریال) را خریداری کردند.

همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی روز یکشنبه 16 شهریورماه 1399 با فروش 20 هزار میلیارد ریال اوراق اراد50 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد در فرآیند پذیره نویسی به نهادهای اقتصادی موافقت کرد. در مجموع، 54.2 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریورماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله شانزدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 25 شهریورماه 1399 اجرا می نماید. فهرست اوراق عرضه شده در این حراج، در اطلاعیه ای جداگانه اطلاع رسانی خواهد شد.

بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 23 شهریورماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 23 شهریورماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 25 شهریورماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی روز سه شنبه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی روز سه شنبه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید