حکاکی نام داریوش بزرگ روی یک تکه سفال کشف شده در سرزمینهای اشغالی فاقد اصالت است

به گزارش وبلاگ فروش، ایسنا/ براساس خبرهای واصله، حکاکی نام داریوش بزرگ روی یک تکه سفال کشف شده در سرزمینهای اشغالی فاقد اصالت است.

حکاکی نام داریوش بزرگ روی یک تکه سفال کشف شده در سرزمینهای اشغالی فاقد اصالت است

مسئولان اداره آثار باستان شناسی در سرزمینهای اشغالی اعلام کردند اصالت حکاکی نام داریوش یکم پادشاه هخامنشی روی تکه سفالی که اخیرا کشف شده را تایید نمی نمایند.

این تکه سفال در ماه دسامبر 2022 به وسیله مردی کشف شد که مشغول قدم زدن در جنوب مرکزی سرزمینهای اشغالی بود و بخاطر کشف شی به نام داریوش یکم در سرزمینهای اشغالی خبرساز شد. بر همین اساس هم قدمت این تکه سفال به 2500 سال پیش نسبت داده شده بود.

پس از انتشار خبر کشف این سفال، یک کارشناس حکاکی های زبان آرامی به مقام های حوزه باستان شناسی خبر داد که خودش این کلمات را روی این شی باستانی حکاکی نموده است.

این کارشناس که نام او اعلام نشده است، به مقامات باستان شناسی سرزمینهای اشغالی گفت که خودش این کلمات را در جریان یک سفر آموزشی در تابستان سال گذشته در محوطه باستان شناسی تل لاچیش روی سفال حک نموده تا به دانشجویان چگونگی حک کلمات در عصر قدیم را شرح دهد.

او گفت که پس از این کار این تکه سفال را در همان مکان رها نموده است.

مقامات اداره آثار باستانی سرزمینهای اشغالی اعلام کردند که اشتباه در آنالیز این اثر ناخواسته و بدون سوء نیت انجام شده است اما تصمیم کارشناس برای رها کردن قطعه سفال حک شده سهل انگاری بوده است. این قطعه سفال در آزمایشگاه آنالیز شده و با توجه به اینکه تعیین شده بود یک شی تاریخی است، سردرگمی بوجود آورد و به گمراهی محققان و برهم زدن حقیقت علمی منجر شده است.

منبع: همگردی

به "حکاکی نام داریوش بزرگ روی یک تکه سفال کشف شده در سرزمینهای اشغالی فاقد اصالت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکاکی نام داریوش بزرگ روی یک تکه سفال کشف شده در سرزمینهای اشغالی فاقد اصالت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید