جهش ویروس کرونا برای حفظ حیات و بقا

به گزارش وبلاگ فروش، این جهش که به دی 614 جی موسوم است عامل حدود 71 درصد عفونت ها در نخستین هفته شیوع بیماری در شهر بوستون است که این پژوهش در آن اجرا شده است.

جهش ویروس کرونا برای حفظ حیات و بقا

یک پژوهش جدید در ایالات متحده حاکی از آن است که ویروس کرونا در واکنش به دخالت های بشر از جمله حفظ فاصله اجتماعی جهش کرده و قابلیت سرایتش را افزایش داده است. اما این پژوهش نشانه ای از تشدید عوارض ویروس مشاهده نکرده است.

در این پژوهش که هنوز از طرف سایر کارشناسان تایید نشده بیش از پنج هزار نردبان ژنتیک ویروس را بررسی کرده و نتیجه گیری کرده اند که در یکی از بسیار جهش هایی که ویروس کرونا در این مدت کرده تغییر ساختار شاخک های پروتئینی سطح آن به گونه ای بوده که اکنون این نوع ویروس از سایر ویروس های کرونا جلو زده است. (توضیح: شاخک های پروتئینی سطح ویروس ابزاری هستند که با آن ها به سلول های بدن انسان می چسبد و آن را عفونی می کند).

این جهش که به دی 614 جی موسوم است عامل حدود 71 درصد عفونت ها در نخستین هفته شیوع بیماری در شهر بوستون است که این پژوهش در آن صورت گرفته است.

این جهش که تصور می شود از چین نشئت گرفته از هنگام آغاز دومین موج شیوع آن در ماه مه 99.9 درصد واگیر داشته است. همه ویروس ها جهش پیدا می کنند و اغلب این تغییرات تصادفی چندان قابل توجه نیستند. اما پژوهشگران دریافته اند که کسانی که دچار این نوع ویروس می شوند تعداد بیشتری ویروس در سیستم تنفسی خود داشته که به آسانی بیشتری منتشر می شوند.

این در تایید تحقیقات مشابهی است که در بریتانیا انجام گرفته است. کارشناسان بریتانیایی نیز کشف کرده اند که دی 614جی به سرعت گسترش یافته و در جایگاه ویروس اصلی کرونا پیش از سرایت به آمریکا و استرالیا در سراسر اروپا منتشرشده بوده است.

همانند تحقیقات بوستون، پژوهش های دانشمندان بریتانیایی نیز هیچ گونه تفاوتی در شدت عوارض ویروس پس از جهش نشان نمی دهد. از جنبه فرضی قضیه، دانشمندان معتقدند که سیر تکاملی ویروس در جهت افزایش موارد ابتلا و کاهش شدت عوارض بیماری حرکت می کند، زیرا ویروس برای ادامه حیات به میزبان زنده نیازدارد.

دیوید مورنز، متخصص ویروس شناسی در انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی (ان آی اِی آی دی) پس از بررسی این پژوهش به نشریه واشنگتن پست گفت: احتمال افزایش قابلیت سرایت ویروس پیامد هایی بر توانایی ما برای کنترل آن دارد. اما او در مورد تعبییر بیش از حد بر اساس نتیجه یک آزمایش نیز هشدار داد.

دکتر مورنز که مشاور ارشد دکتر آنتونی فاوچی است گفت: ممکن است ویروس به دخالت های انسان (در فرایند سرایتش) از جمله پوشیدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی واکنش نشان داده و قابلیتش نسبت به آغاز شیوع متحول شده باشد.

دکتر مورنز به واشنگتن پست گفت: پوشیدن ماسک، شستن دست ها و همه این ها موانعی برای سرایت ویروس یا شیوع آن هستند، اما ویروس با افزایش قابلیت سرایتش در دور زدن این موانع ماهرتر می شود.

دکتر مورنز گفت: این فرایند بر تولید واکسن کرونا تاثیر می گذارد: هرچند هنوز درست نمی دانیم، اما از احتمالات دور نیست که این ویروس کرونا با بالا رفتن سطح مصونیت ما به حد کافی راهی برای دور زدن این مصونیت پیدا کند. او گفت که اگر چنین پدیده ای رخ دهد، کارشناسان باید با آن به همان گونه ای روبه رو شوند که با ویروس آنفولاآنزا مقابله می کنند: دنبال کردن ویروس و قلع و قمع آن در حال جهش.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "جهش ویروس کرونا برای حفظ حیات و بقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش ویروس کرونا برای حفظ حیات و بقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید