جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 10 فروردین 1400

به گزارش وبلاگ فروش، بورس دوباره با فرایند نزولی به استقبال سهامداران آمد و شاخص کل در اولین دقایق معاملات امروز تا چهار هزار واحد کاهش پیدا کرد. البته بعد از گذشت چند دقیقه شاخص شرایط بهتری پیدا کرد و تا حدودی فرایند صعودی به خود گرفت. این موضوع باعث شد بعد از گذشت 30 دقیقه از شروع بازار، کاهش شاخص به حدود سه هزار واحد محدود شود. در لحظه نگارش این متن شاخص کل روی رقم یک میلیون و 304 هزار واحد قرار گرفته است. فملی، فارس، شپنا، شبندر و شستا به ترتیب بیشترین تاثیر منفی و فولاد و اپال بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص کل گذاشته اند. با وجود کاهش 22 صدم درصدی شاخص کل، امروز شاخص هم وزن سبزرنگ است و در حد پنج صدم درصد رشد کرده.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 10 فروردین 1400

رنگ قرمز روی تابلو بورس ماندگار شد

به گزارش وبلاگ فروش در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه شنبه 10 فروردین ماه از بین 301 نماد معامله شده در بورس، 227 نماد فرایند نزولی به خود گرفته و تنها 74 نماد با رنگ سبز به تابلو بورس آمده اند. همچنین در بازار فرابورس از بین 197 نماد معامله شده در ساعات اولیه، شاهد کاهش قیمت سهام در 136 نماد هستیم و 61 نماد با فرایند نزولی به استقبال سهامدارانشان آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 10 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

حجم صف های فروش به اندازه روز کاری گذشته بورس زیاد نیست، اما اینطور که پیداست، اغلب نماد ها فرایند نزولی دارند و نقشه بازار را به رنگ قرمز درآورده اند. بیشترین آماد معاملات مربوط به شرکت های پالایشگاهی است که در بینشان شپنا دچار صف فروش شده، شتران نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شود و شبندر و شبریز بیش از یک درصد ارزش سهام خود را از دست داده اند. در بین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، پالایش و دارا یکم با نوسان کم ظاهر شده، اما به هر صورت در مدار نزولی حرکت می کنند. دیگر صندوق های سرمایه گذاری سهامی نیز شرایط مشابهی دارند و به رنگ قرمز تیره درآمده اند. در گروه خودرو و ساخت قطعات، خساپا 1.6 درصد کاهش قیمت پیدا کرده، خگستر دچار صف فروش شده و خپارس نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شود. در این گروه خرینگ تنها نمادی است که صف خرید دارد. گروه فلزات اساسی شرایط بهتری نسبت به روز کاری قبل دارد. هرچند فملی بیش از یک درصد کاهش قیمت پیدا کرده، اما فایرا، فولاد، فسپا، فخوز، فوکی و چند نماد دیگر با رنگ سبز به نقشه بازار آمده اند. محصولات شیمیایی هم شرایط مشابهی را تجربه می کنند و با وجود کاهش قیمت زاگرس، بوعلی، پترول، فارس و ...، شاهد افزایش قیمت سهام شگویا، شپترو، کلر، شجم، شپارس، شاروم و جم هستیم. هلدینگ ها، بزرگان گروه غذایی، ماشین آلات برقی، استخراج کانه های فلزی، هتل و رستوران و کاشی و سرامیک از جمله گروه های سبزرنگ هستند و در آن سو نماد های بانکی، دارویی، سرمایه گذاری ها، سیمانی ها، رایانه، حمل و نقل، بیمه، نهاد های مالی، محصولات کاغذی و مخابرات گروه های قرمزرنگ بازار هستند.

صف فروش دست از سر نصف نماد ها بر نمی دارد

با وجود بهبود نسبی فرایند معاملات بعد از گذشت چند دقیقه از آغاز ساعت کاری بورس، همچنان شاهد تشکیل صف فروش برای نیمی از نماد های بازار سرمایه هستیم که تا ساعات سرانجامی محکم سر جایشان ایستاده اند. ارزش کل صف های فروش در ساعات سرانجامی معاملات امروز به حدود سه هزار و 400 میلیارد تومان می رسد. در آن سو حدود 50 نماد یعنی هشت درصد بازار صف خرید دارند و ارزش این صف ها سر جمع حدود 316 میلیارد تومان است.

برکت؛ سنگین ترین صف فروش بازار

امروز حدود شش هزار سهامدار گروه دارویی برکت، 35 میلیون سهام خود را به ارزش 114 میلیارد تومان به فروش گذاشته و تا ساعات سرانجامی معاملات خریداری برای آن پیدا نشده است. موردی که باعث شده برکت عنوان سنگین ترین صف فروش بازار امروز را از آن خود کند. کاذر با صف فروش 65 میلیاردی در رتبه دوم ایستاده و سنیر با صف فروش 59 میلیاردی در مقام سوم واقع شده است. غصینو، سدور، خزر، تاصیکو، کلوند، کویر، ثنوسا، گدنا، غدام، کمرجان، خساپا، سبهان، خودرو، خنصیر و وامید از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

ثرود؛ سنگین ترین صف خرید بازار

نماد شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود در صدر فهرست نه چندان طولانی سنگین ترین صف های خرید ایستاده است. ارزش صف خرید ثرود در ساعات سرانجامی معاملات حدود 18 میلیارد تومان است که در مقایسه صف های فروش چندان قابل توجه نیست. شاروم با صف خرید 17 میلیاردی در رتبه دوم و رافزا با صف خرید 16 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. وپست، شگویا، خرینگ، دلقما، بکام، نطرین و کماسه از دیگر نماد های دارای صف خرید در بازار نسبتا قرمزرنگ امروز هستند.

ادامه فرایند نزولی بورس با کاهش 3.8 هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز سه شنبه 10 فروردین 1400 با کاهش سه هزار و 799 واحدی به رقم یک میلیون و 303 هزار و 88 واحد رسید. در این روز اغلب نماد ها فرایند نزولی داشتند و برای بیش از نصف بازار صف فروش تشکیل شد. هرچند شاخص کل کاهش 29 صدم درصدی را پشت سر گذاشت، اما شاخص هم وزن با کمترین نوسان همراه بود و در حد شش صدم درصد رشد کرد. نماد های فارس، فملی، تاپیکو و خودرو امروز بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشتند و اثر مثبت فولاد، شتران و اپال را خنثی کردند.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز سه شنبه 10 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ قرمز نقشه بورس همچنان خودنمایی می کند. امروز برای دقایق کوتاهی در نیمه معاملات شاهد بهبود فرایند قیمت سهام شرکت ها بودیم، اما آن دقایق خوب در بورس ماندگار نبودند و نهایتا نقشه بازار با رنگ قرمز به کار خود سرانجام داد. صندوق های سرمایه گذاری بیشترین سهم را از معاملات امروز داشتند. در بین آنها پالایش نزدیک به قیمت روز گذشته و دارا یکم با کاهش یک درصدی به کار خود سرانجام داد. دیگر صندوق های سهامی هم نهایتا یک درصد تغییر قیمت را پشت سر گذاشتند. در گروه فرآورده های نفتی شپنا فرایند نزولی داشت، شبندر و شبریز و دیگر نمادهای گروه صف فروش داشتند اما شتران پیروز شد رشد سه درصدی را در کارنامه خود ثبت کند. محصولات شیمیایی فرایند ثابتی نداشتند. شگویا، کلر و شاروم به صف خرید رسیدند، شپارس، آریا، شجم و بوعلی سود کردند و پترول و فارس با صف فروش به کار خود سرانجام دادند. فلزات اساسی امروز تقریبا سبزرنگ بودند و شاهد افزایش نسبی قیمت سهام فولاد، فایرا، فخوز، فسپا، فوکا و کاوه بودیم. فملی در این فرایند صعودی همراهی نمی کرد. خودرویی ها امروز اغلب به رنگ قرمز درآمدند. خساپا، خگستر و خودرو به عنوان لیدرها در کنار نمادهای کوچک گروه همگی صف فروش داشتند. خرینگ و خزامیا از این فرایند جدا شده و امروز دل سهامدارانشان را شاد کردند. بانک ها، انبوه سازی ها، سرمایه گذاری ها، استخراج کانه های فلزی، حمل و نقل، لیزینگ، بیمه، نیروگاه ها، نهادهای مالی، استخراج زغالسنگ و قند و شکر از جمله گروه های عمدتا قرمزرنگ بازار بودند و در طرف مقابل دارویی ها، بعضی نمادهای سیمانی و زراعت، ماشین آلات برقی و کاشی و سرامیک روز خوبی را پشت سر گذاشتند.

کاهش چشمگیر آمار معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود 35 میلیارد سهام و اوراق مالی را در قالب 510 هزار معامله به ارزش 21 هزار میلیارد تومان دادوستد کردند که البته بخش بزرگ این رقم یعنی حدود 18 هزار میلیارد تومان به معاملات عمده در نماد های خودرو، شپنا، شبندر، شبریز، شتران، ونیکی و البرز اختصاص داشت. احتمالا این معاملات مربوط به انتقال سهام دولت به بانک ها باشد. به هر صورت آمار معاملات در بازار امروز کاهش قابل توجهی داشت و تنها سه هزار میلیارد تومان سهام خرد در بازار جابه جا شد. شپنا، شستا، شتران، اپال، فملی، فولاد و بترانس پرتراکنش ترین نماد های بورس و زملارد، شاروم، رافزا، شگویا، کزغال، ذوب و زنگان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 265 میلیارد تومان پول از بورس

سهامداران حقیقی بورس امروز رقمی حدود 265 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی فروخته و پولشان را از بازار خارج کردند. بیشترین آمار خروج پول امروز مربوط به نماد های وملل، کیسون، فملی، شپنا، فایرا، فارس، پترول، ونوین، وپارس و شبندر است. در طرف مقابل امروز شاهد ورود پول حقیقی به نماد های شگویا، واتی، وپست، شستا، فولاد، لابسا، نطرین، کلر و غبشهر بودیم.

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 10 فروردین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 10 فروردین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید