تکه سنگ مفقود شده استون هنج

به گزارش وبلاگ فروش، موسسه میراث انگلستان در رابطه با بازگشت تکه سنگی از سازه استون هنج واقع در جنوب انگلستان اظهار کرد: این تکه سنگ که در جریان کاوش باستان شناسان از این مکان جابه جا شده بود پس از 60 سال به بریتانیا بازگردانده شده است.

تکه سنگ مفقود شده استون هنج

به نقل از رویترز، این استوانه سنگی که 1.08 متر طول دارد، سال 1958 از تخته سنگی که به وسیله داربست های فلزی حفاظت می شد، جدا شده است.

به گفته مؤسسه میراث انگلستان، رابرت فیلیپ کسی بود که این تکه سنگ را از تخته سنگی بزرگ جدا کرد و بعدها آن را با خود به ایالات متحده جایی که به آن مهاجرت کرد، برد.

سال گذشته این فرد در جریان تولد نود سالگی اش تصمیم گرفت این تکه سنگ به به مؤسسه میراث انگلستان که یک مؤسسه خیریه برای حفاظت از آثار باستانی انگلستان از جمله سازه استون هنج است، بازگردانده شود.

مدیر مؤسسه میراث انگلستان اعلام کرد: به هیچ وجه انتظار نداشتیم با تماس تلفنی یک فرد آمریکایی روبرو شویم که مدعی است تکه سنگی از استون هنج را در اختیار دارد.

مدیر مؤسسه میراث انگلستان اعلام کرد: کشف این تکه سنگ مفقود شده که از مرکز تخته سنگ بزرگ استون هنج جدا شده، می تواند ما را در پیدا کردن منشأ اصلی این تخته سنگ یاری کند.

آنالیز صورت گرفته با یاری روش تاریخ گذاری کربنی، برای تعیین قدمت این حلقه تشکیل شده از تخته سنگ های 4 متری ویلتشر نشان می دهد که قدمت این سازه بعه 4000 الی 5000 سال پیش باز می شود.

هیچ پاسخ قاطعی برای دلیل ساخت این سازه وجود ندارد، با این حال فرضیه هایی مبنی بر ساخته شدن این سازه به عنوان مکانی برای انجام اعمال مذهبی و یا مکانی برای آنالیز پدیده های نجومی مطرح شده است.

سنگ های آبی رنگ کوچک تر موجود در استون هنج از تپه های پرسلی واقع در جنوب غربی ولز به این مکان منتقل شده، اما منشأ اصلی تخته سنگ های بزرگتر هنوز تعیین نیست.

به گفته مدیر مؤسسه میراث انگلستان، یک آموزشگاه تحقیقاتی بریتانیایی با همکاری پروفسور دیوید ناش، استاد دانشگاه برایتون مطالعاتی را در مورد ساختار شیمیایی تخته سنگ های استون هنج برای آنالیز منشأ آن ها شروع نموده اند.

آن ها معتقدند تکه سنگ کشف شده از مرکز یکی از تخته سنگ های بزرگ این سازه، می تواند فرصت منحصر به فردی در اختیار این مطالعات قرار دهد.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "تکه سنگ مفقود شده استون هنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکه سنگ مفقود شده استون هنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید