فراوری بتن با استفاده از لاستیک بازیافتی!

به گزارش وبلاگ فروش، محققان دانشگاه RMIT به تازگی به راهی برای جایگزینی سنگدانه های معمولی به کار رفته در بتن مانند شن و سنگ خرد شده با لاستیک های دور ریختنی دست پیدا نموده اند.

فراوری بتن با استفاده از لاستیک بازیافتی!

به گزارش وبلاگ فروش، این کار نوید بخش اقتصاد دورانی با هدف کمینه کردن ضایعات و استفاده بیشتر از منابع خواهد بود. آن ها می گویند بتن نو سبزتر و سبک تر خواهد بود و هزینه های ساخت و حمل و نقل را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

پیشتر نیز محققین توانسته بودند میزان کمی از ذرات لاستیک را در بتن به کار ببرند. اما کوشش ها برای جایگزینی همه سنگدانه ها با لاستیک، سبب فراوری بتن های ضعیفی شده بود که قادر به برآورده کردن استاندارد های لازم نبود. مقاله ارائه شده در این خصوص، فرآیند فراوری بتن سبک با ساختاری را نشان می دهد که در آن سنگدانه های درشت سنتی این مخلوط به طور کامل با لاستیک های مستعمل خودرو جایگزین شده اند.

نویسنده اصلی این مقاله، دکتر محمد مومن الاسلام، محقق دانشکده مهندسی دانشگاه RMIT می گوید: ما با روش ریخته گری دقیق خود نشان داده ایم که می توان بر محدودیت استفاده از مقادیر زیادی ذرات درشت لاستیک در بتن غلبه کرد. این تکنیک شامل استفاده از قالب های ریخته گری نو طراحی شده برای فشرده سازی سنگدانه های لاستیکی درشت در بتن می باشد. پروفسور جی لی رهبر تیم و یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: ز آنجایی که بخش عمده بتن معمولی از سنگدانه های درشت تشکیل شده است، جایگزینی همه آن ها با لاستیک استفاده شده می تواند به طور قابل توجهی مصرف منابع طبیعی را کاهش دهد و چالش های اصلی زیست محیطی را رفع کند.

تایر های مستعمل در استرالیا را نمی توان صادر کرد. همین امر باعث می گردد روش های نو برای بازیافت و پردازش مجدد آن ها اهمیت زیادی پیدا نمایند. تا سال 2030 سالانه حدود 1.2 میلیارد لاستیک زباله در سراسر دنیا فراوری خواهد شد. لی گفت: بتن سبز و سبک می تواند هزینه های ساخت و حمل و نقل را تا حد زیادی کاهش دهد. این موضوع به پیشرفت پروژه های مسکن مقرون به صرفه قیمت در منطقه ها روستایی و دورافتاده استرالیا و سایر کشور های دنیا یاری شایانی خواهد نمود.

منبع: techxplore

منبع: فرارو

به "فراوری بتن با استفاده از لاستیک بازیافتی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری بتن با استفاده از لاستیک بازیافتی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید