تاثیر دوره دهم و یازدهم بر رشته تحصیلی و آینده شغلی

به گزارش وبلاگ فروش، بدون شک متوسطه دوم یکی از مقاطع تحصیلی سرنوشت ساز در آینده شغلی و تحصیلی افراد است. هر چه از اهمیت انتخاب رشته بر آینده فرد بگوییم بازهم کم است. یک انتخاب رشته مناسب می تواند بر عایدی و آینده دوردست دانش آموز هم تأثیر داشته باشد.

تاثیر دوره دهم و یازدهم بر رشته تحصیلی و آینده شغلی

در دوره نهم دانش آموز به یکی از رشته های علوم پایه یعنی علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی و فیزیک و یا فنی و حرفه ای، کاردانش و یا علوم و معارف وارد می گردد که تأثیر علاقه و استعداد را در انتخاب رشته تحصیل نباید نادیده گرفت!

درست است پایه نهم سالی بسیار مهم و سرنوشت ساز است اما باید بگوییم دو سال بعدی یعنی دهم و یازدهم هم به همین میزان پراهمیت هستند.

تأثیر دوره دهم و یازدهم بر رشته و آینده شغلی دانش آموز

دوره متوسطه آخرین دوره تحصیلات اجباری در کشور است که به دو بخش دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه تقسیم می گردد. دوره اول شامل پایه هفتم، هشتم و نهم است و دوره دوم پایه دهم، پایه یازدهم و دوازدهم را شامل می گردد.

دانش آموزان در سال نهم انتخاب رشته نموده و بعدازآن و با توجه به رشته تحصیلی خود سال های بعد و پیش از دانشگاه را سپری می کنند. پایه دهم و یازدهم بر آینده دانش آموز تأثیر بسیاری دارد و بیشترین تأثیر آن هم ناشی از معدل است.

بر اساس آخرین مصوبات، نمره معدل دانش آموزان و درواقع سوابق تحصیل آن ها در پذیرش در آزمون سراسری تأثیر زیادی دارد.

در کنکور سال 1402 معدل تأثیر 40 درصدی بر نتیجه کنکور دارد. به نظر می رسد که عملکرد دانش آموزان در سال های پایه های دهم و یازدهم در کنکور سال های آینده بی تأثیر نخواهد بود.

به همین جهت دانش آموزان باید از همان سال های اول دوره متوسطه سعی در جمع آوری سابقه تحصیلی مثبت کنند و با دوراندیشی و بالا بردن معدل، رتبه و رشته خوبی را در کنکور کسب کنند.

دوره دهم و یازدهم، پایه ای مهم پیش از کنکور

هر چه به پایه های آخر متوسطه دوم و به کنکور نزدیک می شویم دروس اهمیت بیش تری پیدا می کنند. در این میان پایه دهم و یازدهم از اهمیت بیش تری برخوردار هستند. به نظر می رسد دروس این پایه ها در کنکور سؤالات بیش تری را به خود اختصاص می دهند.

بنابراین اهمیت این دوپایه بیشتر خودشان را نشان می دهند و دانش آموزان تا جایی که می توانند باید کوشش و پشتکار خود را به کارگیرند.

امتحانات آخر ترم فرصت مناسبی برای محک زدن سطح علمی دانش آموزان است. نکاتی که در زیر اشاره می کنیم می تواند در موفقیت آزمون های خاتمه ترم کارساز باشد:

  • درس های خود را به صورت مرتب و منظم و در طول ترم مرور کنید تا از فراموشی جلوگیری گردد.
  • نکات کلیدی و مهم هر درس را یادداشت کنید و به صورت خلاصه و جمع بندی شده بخوانید.
  • تمرینات کتاب درسی و یاری درسی را در نظر بگیرید.
  • نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و برای بهبود آن ها کوشش کنید.
  • با دوستان و همکلاسی های خود در خصوص درس ها بحث و تبادل نظر کنید و سؤالات خود را از آن ها بپرسید.
  • از استادان و مشاوران آموزشی در صورت احتیاج هدایت بخواهید و نکات مفید آن ها را یادداشت کنید.
  • به سلامتی خود توجه کنید و از استرس، خستگی، بی خوابی و بی انگیزگی پرهیز کنید.

اهمیت پایه دهم و یازدهم

همانطور که از ابتدای این نوشته گفتیم دوره دهم و یازدهم مقطعی بسیارمهم است به طوری که در بر انتخاب رشته دانشگاهی می تواند تاثیر داشته باشد. دانش آموزان باید از ابتدای سال تحصیلی با برنامه ریزی صحیح و آینده نگری سعی در کسب برترین نتایج به خصوص در امتحانات خاتمه ترم داشته باشند.

بعلاوه در ایام امتحانات خاتمه ترم ممکن است دانش آموزان زمان کافی برای شرکت در کلاس های یاری درسی و حضوری را نداشته باشند به همین جهت استفاده از پکیج های آموزشی یا کلاس های آنلاین برترین پیشنهاد است.

تام لند باسابقه ای درخشان در برگزاری کلاس های یاری آموزشی در کنار شماست. استفاده از پکیج های درسی مخصوص دوره دهم و یازدهم و شرکت در کلاس های آموزشی تام لند می تواند آمادگی شما برای شرکت در امتحانات خاتمه ترم را دو چندان کند.

فرقی نمی کند در چه رشته ای تحصیل می کنید. تام لند بسته های اختصاصی هر رشته را برای دانش آموزان به طور ویژه و کاملا اصولی در نظر گرفته است.

منبع: فرارو

به "تاثیر دوره دهم و یازدهم بر رشته تحصیلی و آینده شغلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر دوره دهم و یازدهم بر رشته تحصیلی و آینده شغلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید