الیمستان جنگلی از طایفه هیرکانی؛ قدم در بهشت مازندران

به گزارش وبلاگ فروش، الیمستان با تمام منظره ها بکر و نابش که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید، برای طبیعت دوست ها و کوهنوردان، یک مقصد مجذوب کننده و بی نظیر است. جنگل الیمستان در استان مازندران، در شهر آمل، جایی نه چندان دور از تهران واقع شده است. بعضی از بومیان منطقه معتقدند که نام صحیح این جنگل، علیمستان است.

الیمستان جنگلی از طایفه هیرکانی؛ قدم در بهشت مازندران

در دل جنگل الیمستان با درختانی از طایفه هیرکانی چشمه سارهای بسیار و آبشارهای کوچک و بزرگ با آب زلال روان است. در میان جنگلی با درختان انبوه، دشت هایی گسترده شده اند که با ابرهای پرتلاطم و اسب های وحشی، تصویری رویایی در مقابل چشم ها ایجاد می نماید.

گذر فصل ها در الیمستان

طبیعت منطقه جنگلی الیمستان در تمام فصل ها زیبایی و شکوه مختص خود را دارد. بهار و تابستان برترین فصل های این جنگل هستند چرا که بسیاری از درختان و گیاهان بومی منطقه در این فصول جوانه می زنند و رنگی از تازگی و طراوت بی مانند به منطقه می دهند. این دو فصل به خصوص از اوایل اردیبهشت تا انتها تابستان، برترین زمان برای غرق شدن در جنگلی مه آلود و لمس شبنم و نم باران بر صورت است. خنکی و سردی جنگل حتی در فصل گرم تابستان نیز حس می گردد.

پاییز در الیمستان، دنیای رنگ و زیبایی است. درختان طیفی از زرد، نارنجی و قرمز به خود می گیرند و جنگل را یک سره غرق رنگ می نمایند. در این فصل پیاده روی در جنگل اگرچه ممکن است به خاطر سرما کمی سخت باشد اما برای عاشقان پاییز، بهشت روی زمین است. زمستان اما سردتر از آن است که هر کسی بتواند قدم در راه بگذارد. باید کمی صبر کرد تا اردیبهشت زیبا دوباره از راه برسد.

در این زمینه بخوانید:

دره نی گا، پنهان شده در دل طبیعت ایران

قله ای در میان جنگل

زیبایی ها و دیدنی های این منطقه تمامی ندارد. جنگل نوردی تنها انتخاب برای قدم گذاشتن بر این پهنه بیکران نیست. دوستداران کوه و کوهنوردان حرفه ای می توانند جهت قله الیمستان را برگزینند و با گام نهادن بر این کوه، جهت حدود دو هزار و 500 متری آن تا رسیدن به قله را طی نمایند. در تمام جهت دامنه شرقی، قله دماوند پیداست و هر لحظه با شما حرکت می نماید.

برای رسیدن به بهشت مستان باید قدم در این راه گذاشت

راه رسیدن به جنگل الیمستان از جاده هزار می گذرد. برای حرکت از تهران، باید جهت دماوند را طی کرد و بعد از گذر از پنجاب، بلده و در نهایت زردبند از جاده هزار بیرون رفت و وارد جاده الیمستان شد. بعد از حدود نیم ساعت رانندگی در جاده خاکی الیمستان، نخستین ایستگاه جنگل پیمایی در الیمستان دیده می گردد. کوهنوردانی که علاقه به پیاده روی از ابتدای راه را دارند، در نخستین ایستگاه از خودروها پیاده می شوند و راه را شروع می نمایند. در طول جهت دو دشت با مناظری عجیب و باورنکردنی انتظار گردشگران را می کشد. دشت اول الیمستان فاصله کمتری با ایستگاه نخست پیاده روی دارد.

پیش از رسیدن به دشت اول، بقعه متبرکی به نام امامزاده حسن واقع شده است که می توان در آنجا استراحتی کوتاه داشت و وسایل مورد احتیاج را از مغازه های اطراف امامزاده تهیه کرد. بعد از نیم ساعت پیاده روی در دل جنگل، دشت اول از میان انبوه درختان جنگل بیرون می آید. دشت دوم جایی دورتر در دل جنگل بکر پوشیده از درختان و گیاهان سرسبز و باطراوت واقع شده است. رسیدن به دومین دشت این جنگل احتیاج به 45 دقیقه پیاده روی دیگر دارد. جنگل ابر و مه آلود این دشت دیدنی ترین و رویایی ترین جنگل در مازندران است.

منبع: ایرنا زندگی

به "الیمستان جنگلی از طایفه هیرکانی؛ قدم در بهشت مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الیمستان جنگلی از طایفه هیرکانی؛ قدم در بهشت مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید