اقامت پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟

به گزارش وبلاگ فروش، چگونگیِ اقامت پس از تحصیل در کانادا از مهم ترین سوالاتی ست که در فکر متقاضیان مهاجرت تحصیلی نقش می بندد؛ همان طور که اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا دو مرحله بسیار مهم و سرنوشت ساز در فرایند مهاجرت تحصیلی است، اطلاع از قوانین و شرایط اقامت دائم کانادا پس از تحصیل نیز از اقدامات مهم برای اقامت در این سرزمین است. برای یافتن پاسخی درست برای سوال خود، تا خاتمه این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی با ما همراه باشید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟

اقامت پس از تحصیل در کانادا

کشور کانادا یکی از پیشرفته ترین کشورهای مهاجرپذیر دنیا است که شاخص های کیفیت زندگی بسیار بالایی دارد؛ از آمار جرم وجنایت و امنیت گرفته تا آب وهوای پاک و آمار بیکاری به نسبت پایین، این سرزمین یکی از برترین کشورهای دنیا برای زندگی بوده است. برای مطالعه دقیق شاخص های کیفیت زندگی در کانادا کلیک کنید.

افزون بر رفاه اجتماعی، بسیاری از دانشگاه های کانادا در رتبه بندی های برترین دانشگاه های دنیا دیده می شوند. دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل در مونترال و دانشگاه بریتیش کلمبیا در فهرست سالانه 50 دانشگاه برتر دنیا جایگاه ثابت و ویژه ای دارند.

با نگاهی به گزارش ها و آمار سالانه رتبه بندی های شاخصِ کیفیت زندگی در کشورهای مختلف دنیا، نام کشور کانادا را همیشه در رده های نخست این فهرست می توان یافت. از این رو، بسیاری از دانشجویان بعد از مهاجرت تحصیلی در این سرزمین، در پی استمرار و تمدید مجوز زندگی در این کشور هستند.

از سویی دیگر، به علت افزایش تقاضای نیروی کار متخصص و ماهر، دولت کانادا نیز برنامه های مهاجرتی متنوعی را برای جذب مهاجران در حیطه احتیاج بازار کار کشور طراحی نموده است. یکی از این برنامه ها اشتغال زایی برای فارغ التحصیلانی ست که از موسسات آموزش عالی این سرزمین مدرک خود را دریافت نموده اند.

باید توجه داشت که دریافت مجوز اقامت دائم کانادا تنها با ویزای تحصیلی امکان پذیر نیست؛ ویزای تحصیلی کانادا مجوز اقامت کوتاه مدت را برای متقاضی صادر می نماید؛ به عبارتی دیگر، دانشجو با ویزای تحصیلی کانادا فقط تا سرانجام دوره تحصیلیِ خود می تواند در این کشور به تحصیل بپردازد و در مدت کوتاهی اشتغال به کار پاره وقت دانشجویی داشته باشد.

اما مهاجرت تحصیلی می تواند جهت دریافت مجوز اقامت دائم را برای جوانان آسان تر کند، دانشجو می تواند بعد از سرانجام دوره تحصیلی و دریافت مدرک فارغ التحصیلی شغل مورد نظر خود را پیدا و در پیِ آن مدت زمان اقامت خود را با دریافت ویزای کاری تمدید کند. اما چگونه؟

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

بر اساس قوانین مهاجرتی آن دانشجویانی که مدرک فارغ التحصیلی خود را از کالج ها یا دانشگاه های کانادا دریافت نموده اند، می توانند با مجوز PGWP به مدت محدودتی در خاک آن کشور اقامت داشته باشند. مجوز Post-Graduation Work Permit یا به طور اختصار PGWP به متقاضیانی اعطا می گردد که قصد دارند ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم تبدیل نمایند.

مجوز PGWP اجازه می دهد فارغ التحصیل با دریافت مدرک فارغ التحصیلی شغل مورد نظر را پیدا کند و قرارداد کاری بندد. بعد از یک سال اشتغال به کار، فارغ التحصیلان بین المللی می توانند واجد شرایط درخواست ویزای کاری یا حتی مجوز اقامت دائم باشند. از این رو، مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از روش های مهاجرت به کانادا منجر به دریافت اقامت می گردد اما به تنهایی مجوز اقامتی محدودی برشمرده می گردد.

یک شهروند خارجی زمانی می تواند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهد که حداقل 18 سال سن داشته باشد و در برنامه ای حداقل 8 ماهه به صورت تمام وقت در کالج ها یا دانشگاه های کانادا تحصیل نموده باشد.

برنامه تحصیلی باید در یک موسسه آموزشی معتبر و تایید شده (DLI) ارائه گردد. در سرانجام دوره تحصیل دانشجویان بین المللی باید ظرف 180 روز بعد از اتمام برنامه تحصیلی خود درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را به ثبت برساند.

بعد از اتمام دوره تحصیل دانشجوی جویای کار احتیاجی به ترک خاک کشور ندارند؛ اما در زمان ثبت درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باید ویزای معتبری داشته باشد. به عبارتی دیگر، دانشجو پیش از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی کانادا باید برای مجوز PGWP درخواست دهد.

اگر ویزای تحصیلی دانشجو به سرانجام رسیده یا منقضی گردد، می تواند با اخذ ویزای توریستی مجوز اقامت خود را تمدید کند، سپس برای مجوز کار اقدام کند. با این حال متقاضیانی که قبل از انقضای مجوز تحصیل خود برای PGWP درخواست می نمایند، درخواست آن ها بلافاصله پردازش می گردد و بدون وقفه می توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی به کار تمام وقت اشتغال داشته باشند.

قوانین مهاجرتی این سرزمین به متقاضیان این اجازه را می دهد که درخواست مجوز PGWP را از خارج از کشور به ثبت برسانند. برای درخواست این مجوز کافی ست از موسسات آموزشی دولتی دوره بعد از دبیرستان مانند کالج، استیتو یا دانشگاه های کانادا، CEGEP در کبک؛ یا موسسات آموزشی خصوصی که تحت قوانین مشابه موسسات دولتی عمل می نماید (فقط در خصوص موسسات خاصی در کبک صدق می نماید) فارغ التحصیل شد.

بنابراین، پیش از اقدام برای پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا باید به نوع موسسه کانادایی توجه کرد. تمامی موسساتی که می توانند به طور قانونی مدارک فارغ التحصیلی آکادمیک را برای هر سه مقطع طبق قوانین استانی اعطا نمایند، از نظر سازمان مهاجرت معتبر شمرده می شوند.

از زمان ثبت درخواست مجوز کار پس از تحصیل تا دریافت آن حداقل سه ماه زمان احتیاج است. پردازش PGWP می تواند بین 80 تا 180 روز طول بکشد؛ در این فاصله زمانی که منتظر PGWP خود هستید، می توانید آزادانه در این کشور کار کنید، البته به شرط اینکه قبل از تاریخ انقضای مجوز دانشجویی خود درخواست داده باشید.

با اتمام تحصیلات خود و ثبت درخواست مجوز کار می توانید موقتا خاک را ترک کنید. قوانین اداره مهاجرت با سفارتِ مستقر در بعضی کشورها فرق دارد؛ اگر یک درخواست PGWP خارج از مرزهای کانادا ارسال گردد، بسته به دفتر کارگزاری که به درخواست رسیدگی می نماید، ممکن است مستندات بیشتری درخواست گردد.

با دریافت مجوز PGWP متقاضی محدودیتی برای درخواست مجوزهای اقامتیِ دیگری ندارد. بنابراین با اشتغال به کار و پرداخت مالیات به آسانی می توان برای دریافت ویزای کاری اقدام کرد. علاوه بر این، در دیگر برنامه های مهاجرتی نیز می توان شرکت کرد.

برنامه کار پس از تحصیل در کانادا به گونه ای طراحی شده است که راهی کارآمد را برای به دست آوردن مجوز اقامت فراهم کند. با ادامه تحصیل در موسسات آموزشی و کسب تجربه کاری تمام وقت می توان با رتبه جامع (CRS) بهتری در برنامه مهاجرتی Express Entry اقدام کرد.

جهت سهولت یافتن پیشنهاد کاری بعد از دوران مهاجرت تحصیلی می توان حوزه مشاغل مورد تقاضا انتخاب رشته کرد. کسب تجربه کار دانشجویی همراه با مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا در حوزه احتیاج بازار کار آن، جهت را برای رسیدن به مجوز اقامت دائم کانادا هموار می نماید.

مشاغل مورد تقاضای کانادا

دولت کانادا هر ساله فهرستی از مشاغل مورد احتیاج بازار کار خود را در سطح فدرال و به تفکیک استان ها منتشر می نماید. در سیستم طبقه بندی مشاغل، هر شغل بر اساس معیارهای مشخصی کدگذاری می گردد و از این طریق احتیاج به آن در بازار کار فدرال یا استانی سیستم برنامه های مهاجرتی مختلف قابل پیگیری است. جهت مطالعه شغل های مورد احتیاج کانادا در آخرین گزارش های منتشرشده کلیک کنید.

انتخاب رشته هوشمندانه برای تحصیل در کانادا و دریافت تخصص از دانشگاه های کانادا دانشجو را به بازار کار سوق می دهد. بنابراین اگر قصد دریافت اقامت دائم کانادا را دارید، باید از همان ابتدا انتخابی دقیق و حساب شده داشته باشید.

ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا

مجوز کار بعد از تحصیل PGWP اجازه کار در مدت زمان مشخصی را به دانشجوی فارغ التحصیل می دهد؛ اگر دوره تحصیلی کمتر از 8 ماه باشد، مجوز کار پس از تحصیل صادر نمی گردد، اگر دوره تحصیلی 8 ماه تا دو سال باشد (مانند دوره کارشناسی ارشد)، مجوز کارِ دو ساله ارائه می گردد و اگر طول دوره تحصیل بیش از دو سال باشد (مانند دوره دکتری و کارشناسی)، مجوز کار سه ساله خواهد بود.

در طول این مدت متقاضی می تواند در برنامه های مهاجرتی شرکت کند و با کسب امتیاز لازم ویزای کار یا حتی اقامت دائم را به دست آورد. اگر متقاضی 5 سال مستمر در خاک این کشور حضور داشته باشد، می تواند ویزای تحصیلی یا مجوز کار پس از تحصیل خود را مستقیم به اقامت دائم کانادا تبدیل کند.

باید توجه داشت که بعضی از فارغ التحصیلانی که اشتغال به تحصیل در کانادا داشتند، نمی توانند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را به دست آورند؛

افرادی که صرفا در دوره های آموزش زبان (انگلیسی یا فرانسه) شرکت نموده باشند،

افرادی که در دوره های غیر آکادمیک و عمومی برای افزایش مهارت شرکت نموده باشند،

افرادی که از بعضی برنامه های یاری هزینه تحصیلی مانند GAC شرکت نموده باشند،

افرادی که دوره تحصیلی آن ها از راه دور باشد و در طول دوره حضور فیزیکی نداشته باشند، و...

علاوه بر یافتن پیشنهاد شغلی و عقد قرارداد با کارفرما، راه های دیگری نیز وجود دارد که به طور مستقیم متقاضی را به مجوز اقامت دائم کانادا رهنمون می نمایند. برنامه اکسپرس اینتری یا تجربه کانادایی از جمله برنامه های مهاجرتی هستند که از همان ابتدا به متقاضی واجد شرایط و حتی خانواده او مجوز اقامت اعطا می گردد.

برنامه اکسپرس اینتری کانادا

یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا که جامعه هدف آن نیروی کار ماهر و متخصص است، برنامه اکسپرس اینتری یا اکسپرس انتری نام دارد که به واجدین شرایط از همان ابتدا مجوز اقامت دائم اعطا می گردد. شرایط تحصیلی و سابقه شغلی مرتبط با رشته تحصیلی متقاضی از جمله موارد مهم در سیستم ارزیابی این برنامه مهاجرتی برشمرده می گردد.

این برنامه که از سال 2015 اجرایی شده، سالانه به طور میانه 25 هزار مهاجر می پذیرد. سنین 22 تا 35 سال، دارندگان مدرک زبان انگلیسی با نمره 6 به بالا و مدرک فارغ التحصیلی از مقاطع عالی و دارندگان سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی شرایط مناسبی برای شرکت در این برنامه مهاجرتی دارند.

برنامه تجربه کانادایی

دانشجویان فارغ التحصیلی که با دریافت مجوز کار بعد از دریافت مدرک تحصیلی، یک سال تجربه کار در این کشور را داشته باشند، می توانند در برنامه تجربه کانادایی شرکت نمایند. در واقع جامعه هدف این برنامه کارگرانی ست که به مدت حداقل یک سال تمام وقت به کار اشتغال داشته اند.

داشتن مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا در برنامه تجربه کانادایی امتیاز محسوب می گردد؛ اما شرایط سنی، مدرک تحصیلی، مهارت زبان های انگلیسی یا فرانسوی، مقدار عایدی در طول تجربه کار در این کشور از الزامات شرکت در این برنامه به حساب می آیند.

اقامت بعد از تحصیل در کبک کانادا

همان طور که می دانید بعضی از قوانین مهاجرتی در استان کبک با قوانین فدرال کمی فرق دارد. برای مثال متقاضیان تحصیل در کانادا در این استان باید ابتدا در دوره پیش احتیاج سِژپ CEGEP شرکت نمایند. قوانین اقامت دائم بعد از تحصیل در کبک نیز کمی متفاوت و آسان تر است.

اگر متقاضی تحصیل در کانادا به مدت 1800 ساعت یا بیشتر (معادل دو سال دوره تمام وقت) تحصیل کند و مدرک حرفه ای (DEP) یا گواهینامه تخصصی (ASP) دریافت کند، واجد شرایط اقامت دائم کانادا می گردد!

با شرکت در برنامه تجربه کبکی (PEQ)، دانشجویانی که قصد زندگی و کار در استان کبک دارند، می توانند با ارائه مدرک فارغ التحصیلی و بعلاوه مدرک زبان فرانسوی با مهارت پیشرفته در این استان آزادانه مشغول به کار شوند. این برنامه اجازه ارتقا مهارت زبان فرانسوی را به متقاضی می دهد. باید توجه داشت که ادامه تحصیل دوباره این مجوز را باطل می نماید.

برای کسب اطلاعات دقیق تر، آنالیز رشته تحصیلی خود بر اساس معیارهای بازار کار و اعتبار موسسه آموزش عالی مورد نظر خود می توانید از مشاوره کارشناسان مجرب و کارآزموده ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی بهره ببرید. جهت رزرو آنلاین وقت مشاوره کلیک کنید.

منبع: لتس گو یونی

به "اقامت پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقامت پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید