اتمام عمیات زیرسازی منطقه ویژه مالی سبزوار

به گزارش وبلاگ فروش، مدیر اجرایی طرح منطقه ویژه مالی سبزوار گفت: عملیات زیرسازی این منطقه به وسعت 51 هکتار با صرف اعتباری افزون بر 2 هزار میلیارد ریال به اتمام رسید.

اتمام عمیات زیرسازی منطقه ویژه مالی سبزوار

محمد صفایی بخش مدیر اجرایی طرح منطقه ویژه مالی سبزوار گفت: زیرساخت ها شامل ایجاد خیابان های داخلی، حصارکشی، تامین برق، آب و ایجاد فضای سبز است.

او با اشاره به ترانزیتی بودن معابر منطقه ویژه مالی با کاربری بار اندازی اضافه کرد: عملیات عمرانی ساخت خیابان های داخلی مرحله نخست این منطقه حدود 100 هزار متر مربع زیرسازی شده که در بعضی قسمت ها بین 70 تا 100 سانتیمتر خاکبرداری، مصالح ریزی، کوبش و تراکم صورت گرفته است.

مدیر اجرایی طرح منطقه ویژه مالی سبزوار ادامه داد: برای تامین آب پایدار در منطقه، برای مصارف شرب، صنعتی، فضای سبز و آتش نشانی، حدود 2 میلیون متر مکعب معادل 100 لیتر بر ثانیه آب پیش بینی شده است که این مهم با خرید سه حلقه چاه و خط انتقال هشت کیلومتری و ساخت 2 مخزن در مجموع به ظرفیت یک میلیون لیتر محقق شد.

صفایی بیان نمود: ساخت فضای سبز منطقه یاد شده به وسعت سه هکتار و با شبکه آبیاری قطره ای به طول 10 کیلومتری عملیاتی شده است.

او توضیح داد: با این حال صنایعی که برای این منطقه پیش بینی شده، صنایع آب بر نیست و بیشتر به سرمایه، نیروی کار و انرژی احتیاج دارد.

مدیر اجرایی طرح منطقه ویژه مالی سبزوار تاکید نمود: عمیات ساخت شبکه انتقال و توزیع برق 20 کیلوولت به صورت 2 مداره و به طول هفت کیلومتر نیز در این منطقه شروع شد شده است.

صفایی اظهار کرد: حصار اطراف بخش نخست این طرح به طول سه کیلومتر اجرا شده که به صورت متحرک است و در طراحی این شبکه پیش بینی شده است که اگر دیوارها برداشته گردد، شبکه توزیع آب و برق با احتساب محیط پیرامونی 150 هکتار را پوشش دهد.

او اضافه کرد: منطقه ویژه مالی هزار و 200 هکتار وسعت دارد و مهمترین مزیت رقابتی آن، موقعیت جغرافیایی و ژئوپولیتیکی سبزوار است که در تقاطع دالان راه ابریشم از شرق به غرب و شمال جنوب قرار گرفته است.

مدیر اجرایی طرح منطقه ویژه مالی سبزوار ادامه داد: مدیریت اجرایی این طرح به طور کامل، علمی و اصولی صورت گرفته است، به طوری که به تناسب آب و خاک، 17 پوشش گیاهی انتخاب شد که شامل کاج، ابریشم مصری، سنجد، عناب، درختان مثمر و پنج گونه مختلف توت است.

صفایی بیان نمود: با توجه به این که بارش باران در این منطقه 180 میلیمتر در سال است که در دفعات بسیار کم اما با حجم زیاد رخ می دهد و باعث سیلاب می گردد، بندی برای مهار سیلاب ها به طول یک کیلومتر با قاعده 14 و ارتفاع چهار متر برای مهار سیلاب ها و تامین امنیت این منطقه و زیرساخت ها ساخته شده است.

او توضیح داد: 9 دسته از صنایعی که در دسته بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است از جمله صنایع چرم، پتروشیمی، کانی های غیر فلزی، صنایع ماشین سازی، فلزی و الکترونیکی، صنایع نساجی، کشاورزی، غذایی و دارویی در این منطقه پیش بینی شده است.

وبلاگ فروش خراسان رضوی مشهد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اتمام عمیات زیرسازی منطقه ویژه مالی سبزوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام عمیات زیرسازی منطقه ویژه مالی سبزوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید