آخرین شرایط قارچ سیاه در کرونایی ها، فرایند تامین دارو و راهکارهای پیشگیری

به گزارش وبلاگ فروش، عضو کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با ویروس کووید19، با اشاره به علل بروز قارچ سیاه در مبتلایان به کرونا، گفت: در افراد مبتلا به کرونا، بروز قارچ سیاه می تواند اوضاع را وخیم تر کند. بنابراین برای پیشگیری از بروز آن باید نکاتی را مورد توجه قرار داد.

آخرین شرایط قارچ سیاه در کرونایی ها، فرایند تامین دارو و راهکارهای پیشگیری

دکتر محمدرضا صالحی در گفت وگو با وبلاگ فروش، درباره شرایط بیماری قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا، گفت: در زمینه قارچ سیاه افزایش مجددی نداشته ایم و همان فرایند ابتلایی که وجود داشت، همچنان ادامه دارد.

علل بروز قارچ سیاه

وی درباره دلیل بروز قارچ سیاه، گفت: در این باره چند تئوری وجود دارد؛ اول اینکه بسیاری معتقدند سویه یا واریانت دلتا سطوحی از نقص ایمنی و تغییراتی در ایمنی بدن ایجاد می نماید که ممکن است افراد را نسبت به ابتلا به این قارچ مستعد کند. به هر حال پیک آخر ما هم با واریانت دلتا بود و در کشورهایی مانند هندوستان و ایران که واریانت دلتا غالب شد، شاهد بروز قارچ سیاه هم بودیم.

وی ادامه داد: مورد دیگر، بروز قارچ سیاه در افراد دیابتی است. در هندوستان و ایران هم دیابت به اندازه زیادی وجود دارد. به ویژه اگر دیابت به خوبی کنترل نگردد، مشکل ساز است که متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان ما به دیابت مبتلا هستند که این دیابت هم به خوبی کنترل نشده است که ممکن است منجر به بروز قارچ سیاه گردد. در عین حال ممکن است بروز قارچ سیاه ناشی از عدم رعایت رژیم غذایی مناسب از سوی بیماران در زمانی باشد که به کرونا مبتلا می شوند که ممکن است از غذاهای شیرین استفاده نمایند.

وی ادامه داد: دلیل دیگری که بعضاً برای بروز قارچ سیاه اعلام می گردد، این است که ممکن است این بیماری ناشی از اکسیژن درمانی بروز پیدا کند. این اکسیژن درمانی حتی می تواند منجر به تخریب سیستم مخاطی بیماران گردد و حتی سویه دلتا هم این کار را می نماید. در نهایت هم دلیل دیگر استفاده از داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه واریانت دلتا این قدرت را داشت که اندازه زیادی از بیماران را دچار درگیری ریوی و وخامت حال کند و با این وخامت بیماری، پزشکان مجبورند که از داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی از جمله کورتون استفاده نمایند و این نکته هم می تواند باعث گردد که فرد مبتلا به کرونا، با این داروها هم به بیماری قارچ سیاه مبتلا گردد.

عامل بیماری زای قارچ سیاه در کجا وجود دارد؟

قارچ سیاه مسری نیست

صالحی با بیان اینکه این قارچ همه جا وجود دارد و در خاک، کود، مواد گندیدنی و مواد کپک زده منتقل می گردد، اما از فرد به فرد سرایت نمی نماید، گفت: اندازه شیوع دقیق بیماری قارچ سیاه تعیین نیست. در هندوستان گزارشاتی وجود دارد که از بیماران کرونایی شدید و بستری در بیمارستان حدود یک تا دو در هر 1000 بیمار مبتلا می شوند.

وی گفت: مشکل دارویی بیماران مبتلا به قارچ سیاه طی یکی دو هفته گذشته مرتفع شد و اکنون مسئله ای نداریم. در حال حاضر در بیمارستان امام بیش از 120 بیمار کرونای مبتلا به قارچ سیاه داریم که اقدامات درمانی آنها با یاری تیم های تخصصی و فوق تخصصی پیش می رود. در عین حال حدود 380 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان امام (ره) تهران بستری هستند.

قارچ سیاه می تواند اوضاع کرونایی ها را وخیم تر کند

صالحی با اشاره به درصد مرگ و میر در میان بیماران مبتلا به قارچ سیاه، گفت: به طور کلی در برترین مراکز درمانی جهان درصد مرگ و میر مبتلایان به بیماری قارچ سیاه، حدود 45 تا 50 درصد است. حال در افراد مبتلا به کرونا هم بروز قارچ سیاه می تواند اوضاع را وخیم تر کند. بعضی مطالعات اندازه مرگ افراد مبتلا به کرونایی که به قارچ سیاه هم مبتلا شده اند، تا 60 یا 70 درصد هم نشان داده اند.

چگونه از بروز قارچ سیاه پیشگیری کنیم؟

وی درباره نحوه پیشگیری از بروز قارچ سیاه، گفت: چند نکته بسیار حائز اهمیت است؛ اول تزریق واکسن کروناست که بسیار موثر است. نکته دیگر کنترل قند خون در افراد دیابتی است که هم باعث می گردد به انواع شدید بیماری دچار نشوند و به تبع آن احتیاج به اکسیژن درمانی و درمان با داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی نداشته و در نهایت به قارچ سیاه مبتلا نشوند. نکته مهم سوم بحث رعایت رژیم غذایی است. افراد در زمان ابتلا به کرونا سعی نمایند که قندشان کنترل گردد، در دوره بیماری غذاهای شیرین، شکلات و پرخوری در مصرف مواد شیرین نداشته باشند. در عین حال پزشکان هم باید حواس شان به کنترل قند بیمار و بعلاوه اندازه مصرف داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی در درمان کرونا باشد. افراد مبتلا به کرونا هم بعد از ترخیص تا مدتی ترجیحا با موادی مانند خاک، کود، مواد غذایی فاسد شده و... مواجهه نداشته باشند. اگر علائم خفیفی از بیماری قارچ سیاه را دیدند، مانند درد دور چشم، سوزش یا گز گز گونه، سردردهای یک طرفه شدید و... ابتدا به پزشک مراجعه نمایند تا معاینه شوند و اگر مبتلا هستند اقدامات لازم برایشان انجام گردد.

صالحی گفت: معمولا قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا سینوس و چشم را درگیر می نماید که معمولا با گزگز ناحیه گونه، سردردها یا تاری دید یک طرفه، چشم درد، بیرون زدگی چشم یا افتادن پلک، لکه های سیاه اطراف چشم، در ناحیه دهان یا در حفره بینی ببیند. اگر چنین علائمی وجود داشت فرد برای آنالیز بیشتر مراجعه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین شرایط قارچ سیاه در کرونایی ها، فرایند تامین دارو و راهکارهای پیشگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط قارچ سیاه در کرونایی ها، فرایند تامین دارو و راهکارهای پیشگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید