5 راه چاره برای کاهش سردردهای میگرنی هنگام استفاده از گوشی هوشمند

به گزارش وبلاگ فروش، اگر از سردردهای میگرنی رنج می برید، ممکن است گوشی هوشمندتان تا حد زیادی در این موضوع تاثیر داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به آنالیز رابطه گوشی هوشمند با سردردهای میگرنی بپردازیم و بعلاوه راهکارهایی را برای کاهش این درد ناراحت کننده هنگام استفاده از دستگاه های هوشمند به شما ارائه دهیم. بنابراین اگر درد میگرن شما را آزار می دهد، با خبرنگاران در این مقاله همراه باشید.

5 راه چاره برای کاهش سردردهای میگرنی هنگام استفاده از گوشی هوشمند

میگرن چیست؟

سردردهای میگرنی می تواند منجر به درد شدید ضربان دار یا احساس نبض در یک طرف سر شوند. این سردردهای آزاردهنده در اغلب مواقع با علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه هستند. حملات میگرن می تواند از ساعت ها تا چندین روز ادامه داشته باشد و در اغلب مواقع در فعالیت های روزانه کاربران اختلال ایجاد می نماید. میگرن گاهی آنقدر آزاردهنده است که کاملا فرد را ناتوان می نماید. برای بعضی افراد، درد به شکلی شدید است که انجام هر کاری به جز استراحت کردن در اتاق تاریک تا زمانی که اثرات آن از بین برود، غیرممکن است.

عوامل متعددی می توانند حملات میگرنی را تحریک یا تشدید نمایند. یکی از مواردی که به شدت باعث تحریک دردهای میگرنی می گردد، استفاده طولانی مدت از گوشی های هوشمند و دستگاه های دیجیتال است که اغلب منجر به حملات میگرنی می شوند. به همین علت ممکن است شما قصد داشته باشید تغییراتی را در نحوه کار کردن با گوشی هوشمندتان ایجاد کنید. با این تفاسیر اما، چه ارتباطی بین گوشی های هوشمند و سردردهای میگرنی وجود دارد و چه کاری می توانید برای کاهش آن ها انجام دهید؟ در ادامه به آنالیز این موارد خواهیم پرداخت.

چگونه استفاده از گوشی های هوشمند باعث ایجاد میگرن می شوند؟

مطالعات زیادی در خصوص رابطه بین استفاده از گوشی های هوشمند (یا به طور کلی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صفحه نمایش) و میگرن، مانند مطالعه Cephalalgia، اجرا شده و نتایج آن ها در مجموع نشان می دهند که این دستگاه ها تاثیر مستقیمی در افزایش حملات میگرنی دارند. در ادامه به بعضی از این روابط اشاره شده است:

1. نور آبی ساطع شده از نمایشگر گوشی های هوشمند ممکن است خواب شما را مختل کند که این مورد یک محرک رایج میگرن است.

2.استفاده طولانی مدت از گوشی های هوشمند ممکن است منجر به خستگی چشم گردد که این مورد نیز یکی دیگر از محرک های شناخته شده میگرن به شمار می رود.

3. استفاده طولانی مدت از تلفن های هوشمند ممکن است منجر به گردن درد (خم کردن سر به پایین و خمیدگی پشت برای نگاه کردن به صفحه نمایش)، یکی دیگر از محرک های رایج میگرن گردد.

علاوه بر این، نتایج مطالعات آموزشگاه عصب شناسی آمریکا نشان می دهد بیمارانی که برای مدت طولانی از گوشی هوشمند خود استفاده می نمایند، احتمالاً از داروهای بیشتری برای کاهش سردرد بهره می برند، اما تاثیر چندانی روی سردرد آن ها ندارد. در حالی که نتایج این تحقیقات خیلی قطعی نیستند، اما ثابت شده که بین سردردهای میگرنی و استفاده از دستگاه های هوشمند روابطی وجود دارد. به عنوان مثال، فردی که بیش از مقدار تلویزیون نگاه می نماید، ممکن است وعده های غذایی روزانه را نادیده بگیرد که این شرایط می تواند محرک بروز میگرن باشد. به همین شکل، کاربری که تا دیر وقت بیدار می ماند و به انجام بازی های ویدیویی می پردازد، ممکن است با یک الگوی خواب نامنظم روبرو گردد.

از آنجایی که غذا نخوردن و کم خوابی از جمله دیگر محرک های شایع بیماری میگرن هستند، استفاده بیش از مقدار از گوشی هوشمند یا دیگر دستگاه های مجهز به نمایشگر می تواند به صورت غیرمستقیم به حملات میگرنی بیشتر منجر گردد. کاربران می توانند با انجام دادن یک سری تغییرات ساده اما کاربردی، تاثیرات استفاده از گوشی های هوشمند در سلامت خود به حداقل برسانند. در ادامه به 5 راهکاری که می توانید برای جلوگیری از بروز دردهای میگرنی هنگام استفاده از گوشی های هوشمند انجام دهید، می پردازیم.

5 راهکاری که باید برای کاهش درد میگرن انجام دهید

1. روشنایی صفحه نمایش گوشی هوشمند خود را تنظیم کنید

نور نمایشگر گوشی و محیط اطراف می تواند منجر به خستگی چشم گردد و این موضوع دقیقاً زمانی رخ می دهد که چشمان شما در اثر استفاده بیش از حد خسته می شوند، به خصوص پس از درگیر شدن در فعالیت هایی که احتیاج به تمرکز بر روی چیزی برای مدت طولانی دارد. این عامل می تواند سردرد شما را بدتر کند یا باعث حملات میگرنی گردد.

برای جلوگیری از خستگی چشم در اثر قرار گرفتن در معرض نمایشگرها، باید روشنایی صفحه نمایش دستگاه خود را با نور محیط اطراف خود تطبیق دهید. برای مثال، اگر در یک اتاق تاریک هستید، ضروری است روشنایی گوشی خود را کم کنید. روشنایی نمایشگر گوشی هوشمند خود را در طول روز تغییر دهید تا برترین تجربه را داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که چشمان شما بیش از حد تحت فشار قرار ندارند.

علاوه بر این، از قانون 20-20-20 استفاده کنید تا برای مدت طولانی به صفحه نمایش خود خیره نشوید. این قانون به این صورت است که هر بار که 20 دقیقه به یک نمایشگر نگاه می کنید، شی یا چیز دیگری را انتخاب کنید که تا 20 فوت (حدود 6 متر) بیشتر از نمایشگر گوشی با چشمان تان فاصله دارد و به مدت 20 ثانیه به آن نگاه کنید. بعلاوه شما می توانید برای هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه چشم های خود را ببندید و یا می توانید حدود 20 ثانیه مرتبا پلک بزنید، پلک زدن باعث تشویق غدد اشکی به فراوری اشک می گردد و فشارهای وارد شده به چشم را کاهش می دهد.

2. فیلتر نور آبی گوشی هوشمند خود را فعال کنید

بیشتر کاربران نمی دانند که نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش گوشی می تواند در خوابشان اختلال ایجاد کند، ولی همچنان به این کار ادامه می دهند. این موضوع می تواند عامل مهمی در بروز سردردهای میگرنی باشد. با فرض اینکه ترجیح می دهید عادت قبل از خواب خود را در رابطه با استفاده از گوشی هوشمند ترک نکنید (کار واقعا سختی است)، تنظیماتی در گوشی شما وجود دارد که با اعمال آن ها می توانید تأثیر نور آبی نمایشگر دستگاه هوشمند خود را به حداقل برسانید.

بسیاری از گوشی های هوشمند دارای قابلیت فیلتر نور آبی هستند که می توانید برای یاری به کاهش انتشار نور آبی از دستگاه هوشمند خود، آن را فعال کنید. برای مثال، اگر از آیفون استفاده می کنید، می توانید از حالت Night Shift برای کاهش نور آبی استفاده کنید. برای فعال کردن حالت Night Shift در آیفون خود، به Settings > Display & Brightness > Night Shift بروید.

می توانید انتخاب کنید که حالت Night Shift چه زمانی آغاز و متوقف گردد و بعلاوه دمای رنگ را تنظیم کنید. قابلیت شخصی سازی زیادی در این بخش وجود دارد.

اگر از گوشی های اندرویدی استفاده می کنید، یک قابلیت فیلتر نور آبی داخلی نیز وجود دارد که می توانید آن را در تنظیمات صفحه نمایش فعال کنید، اگرچه ممکن است نام آن بسته به دستگاه شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، در گوشی های هوشمند سامسونگ این گزینه با نام Eye Comfort Shield شناخته می گردد. از سوی دیگر، می توانید از عینک های مجهز به فیلتر نور آبی استفاده کنید که می تواند به فیلتر نور آبی از هر نمایشگری یاری کند.

3. فونت نمایشگر گوشی هوشمند خود را افزایش دهید

اگر به سختی نوشته های نشان داده شده روی نمایشگر را می خوانید و یا گوشی را برای تماشا آن ها به عقب و جلو می برید، احتمالاً زمان آن رسیده تا تغییراتی در مقدار فونت نوشته های گوشی هوشمند خود ایجاد کنید. بر اساس مطالعه ای که به وسیله Optometry and Vision Science اجرا شده، نگاه کردن به نمایشگرها می تواند منجر به خستگی چشم گردد و این فشار چشم ممکن است سردردهای میگرنی بدتری برای شما به همراه داشته باشد.

برای افزایش مقدار متن در گوشی های آیفون، به Settings > Display & Brightness > Text Size بروید.

در این قسمت، می توانید نوار لغزنده را به سمت راست بکشید تا متن بزرگ تر گردد.

در گوشی های اندرویدی به بخش Settings > Display بروید و سپس گزینه font size را جستجو کنید. علاوه بر این، می توانید از ویژگی های جستجوی صوتی و تبدیل متن به گفتار برای کاهش مدت زمانی که صرف تماشای متن روی صفحه می کنید، استفاده کنید.

4. از اپلیکیشن های مدیریت میگرن استفاده کنید

پیگیری سردردهای میگرنی و گاهی اوقات شناسایی محرک های احتمالی برای شما می تواند چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، می توانید از اپلیکیشن های ردیابی و مدیریت میگرن برای یاری به ثبت علائم، مدت، سطح درد و هر اطلاعات مرتبط دیگری استفاده کنید. یکی از اپ های خوب در این زمینه، اپلیکیشن Migraine Buddy است.

Migraine Buddy یک اپلیکیشن ردیابی میگرن و سردرد است که به شما یاری می نماید شرایط خود را بهتر تحت کنترل قرار دهید. این اپلیکیشن به شما امکان می دهد علائم، شدت درد، مکان و محرک های احتمالی خود را در اختیار آن قرار دهید. این برنامه کاربردی بعلاوه اطلاعات ارزشمندی بر اساس داده های تان ارائه می دهد و شما را قادر می سازد اطلاعات خود را با پزشکتان به اشتراک بگذارید.

5. زمان استفاده از گوشی هوشمندتان را محدود کنید

یکی از برترین اقداماتی که می توانید برای کاهش دردهای میگرنی انجام دهید این است که زمان استفاده از گوشی هوشمندتان را کاهش دهید. این موضوع می تواند سخت باشد، به خصوص اگر برای محل کار یا دانشگاه از آن استفاده می کنید، اما حفظ سلامتی شما مهم است و باید برای سالم ماندن بعضی از تغییرات سخت را در زندگی روزمره خود اعمال کنید.

برای یاری به محدود کردن زمان استفاده از گوشی هوشمندتان، می توانید با پیش بینی مقدار زمانی که صرف استفاده از گوشی می کنید آغاز کنید. اگر از آیفون استفاده می کنید، می توانید از قابلیت های Screen Time برای کاهش زمان صرف شده در گوشی هوشمند خود استفاده کنید.

برای انجام این کار، به بخش Settings > Screen Time بروید و آمار استفاده از گوشی خود را آنالیز کنید. هنگامی که اپلیکیشن های پرکاربرد خود را بشناسید، می توانید محدودیت هایی برای استفاده از آن ها اعمال کنید.

کاربران اندرویدی نیز برای آنالیز زمان استفاده از گوشی هوشمندشان به بخش Settings > Digital Wellbeing & parental controls بروند. علاوه بر این، ممکن است بخواهید زمان استفاده از گوشی هوشمند خود را بدون بهره گیری از صفحه نمایش محدود کنید. به عنوان مثال می توانید، به جای زنگ ساعت گوشی هوشمند خود از ساعت زنگ دار آنالوگ استفاده کنید تا اول صبح چشمان خود را در معرض نمایشگر گوشی هوشمندتان قرار ندهید.

سخن آخر

گوشی های هوشمند به رغم تمام مزایایی که برای انسان به همراه دارند، اما با مضراتی همراه هستند که سردردهای میگرنی یکی از آن هاست. در حالی که هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از حملات و دردهای میگرنی وجود ندارد، اما راهکارهایی هستند که می توانید برای کاهش دفعات یا شدت حملات و درد میگرن انجام دهید. در این مقاله به آنالیز رابطه بین استفاده از گوشی های هوشمند و سردردهای میگرنی پرداختیم و روش هایی را برای کاهش این سردردها معرفی کردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منبع: Makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 راه چاره برای کاهش سردردهای میگرنی هنگام استفاده از گوشی هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راه چاره برای کاهش سردردهای میگرنی هنگام استفاده از گوشی هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید