یاری ژن قدبلندی زرافه ها در درمان بیماری های مزمن انسان

به گزارش وبلاگ فروش، تهران (پانا) - ژن مسئول قدبلندی در زرافه ها به یاری درمان بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن در انسان می آید.

یاری ژن قدبلندی زرافه ها در درمان بیماری های مزمن انسان

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، در مطالعه ای که در روز چهارشنبه 17 مارس در مجله ساینس ادونس (Science Advances) منتشر شد محققان شرح دادند که چگونه یکی از ژن هایی که مسئول قد بلند زرافه هاست می تواند در حقیقت به ساخت درمانی برای بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن یاری کند.

زرافه های نر بالغ می توانند قدی بالغ بر 6 متر داشته باشند که آن ها را تبدیل به بلند قدترین پستانداران زمین می نماید این ساختار بدنی به آن ها این امکان را می دهد تا غذا پیدا نمایند و حضور شکارچی ها را بفهمند. اما این ویژگی می تواند روزی به انسان ها نیز یاری کند.

در این مقاله محققان آموزشگاه علوم چین در مرکز تکامل حیوانات و ژنتیک ادعا می نمایند که ژن FGFRL1 ممکن است ژنی چندنمودی باشد به این معنا که این ژن صفاتی به نظر نامرتبط بروز می دهد.

چنگ چیو (Qiang Qiu) یکی از نویسندگان این مقاله در مصاحبه ای با اینورس(Inverse) شرح می دهد که ماهیت چندنمودی این ژن در زرافه ها می تواند تا حدودی مسئول قد بلند در تکامل در حیوانات باشد. این ژن می تواند به آن ها در کاهش فشار خون یاری کند و باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی گردد.

نقشه برداری ژنوم زرافه در جستجوی یافتن درمانی برای انسان ها

در این مطالعه محققان نقشه ژنوم زرافه را با سایر نشخوارنمایندگانی مثل گاو و اُکاپی (زرافه گردن کوتاه) مقایسه کردند. پس از آن که جهش های خاص زرافه را فهمیدند نوعی از ژن FGFRL1 را که در زرافه پیدا نموده بودند به موش ها تزریق کردند.

به عنوان بخشی از این آنالیز در هردو گروه از موش هایی که این ژن را دریافت نموده بودند و آن دسته که ننموده بودند فشار خون بالا ایجاد شد و یافته ها نشان داد که آن دسته ای که نوعی از FGFRL1 را دریافت نموده بودند نسبت به گروه دیگر سلامت تر ماندند.

دسته دارای ژن زرافه کمتر دچار بیماری قلبی عروقی و آسیب بافتی شدند و استخوان های متراکم تری نیز در آن ها ایجاد شد.

محققان در مقاله خود نوشتند: این نتایج بینشی در اساس ژنتیکی آناتومی زرافه ها و سازگاری های مرتبط با آن ایجاد می نماید که می تواند به درمان بیماری های قلبی عروقی و فشارخون در انسان ها یاری کند.

چیو در مصاحبه ای گفت: ما باید در نظر داشته باشیم که این اثرات ممکن است در گونه های مختلف متفاوت باشد بنابراین پیش از آن که آن را برای انسان ها مورد استفاده قرار دهیم باید تحقیقاتی انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "یاری ژن قدبلندی زرافه ها در درمان بیماری های مزمن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری ژن قدبلندی زرافه ها در درمان بیماری های مزمن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید