کمبود پیاز در میادین میوه وتره بار شهرداری تهران، وزارت جهادکشاورزی چه کار می نماید؟

به گزارش وبلاگ فروش، در بازدید میدانی از بعضی از میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نشان می دهد پیاز در بعضی بازار های تره بار شهرداری بسیار کم عرضه می گردد به طوری که از ساعت 12 ظهر به بعد پیازی در این میادین برای عرضه نیست. در میادین بزرگ هم که پیاز عرضه می گردد، کیفیت پیاز عرضه شده نامناسب است.

کمبود پیاز در میادین میوه وتره بار شهرداری تهران، وزارت جهادکشاورزی چه کار می نماید؟

به گزارش اکو ایران، این درحالی که سید جوادساداتی نژاد وزیر کشاورزی دولت ابراهیم رئیسی در ماه های پیش مدعی شده بود که فراوری داخل بیش از احتیاج بازار داخلی است و ایران حتی قادر به صادرات پیاز است. بر همین اساس نیز این وزارتخانه مجوز صادرات پیاز را صادر کرد و عوارض آن را در برای منطقه ها اصلی فراوری پیاز به 50 درصد رساند، اما پس از مدتی در مغازه های منطقه ها مختلف از جمله سطح شهر تهران قیمت پیاز از 12 هزار تومان در آبان به سمت 40 هزار تومان در دی ماه حرکت کرد.

پس از این اتفاق عوارض صادرات به 100 درصد رسید و در هفته اول بهمن این عوارض تا سطح 180 درصد رشد کرد. در کنار قفل صادرات پیاز، این کالا مجوز واردات هم گرفت و مقرر شد 50 هزار تن پیاز وارد گردد. اولین محموله هم هفته گذشته وارد کشور شد.

اما این سیاست ها کمکی به بازار نکرد. اگرچه در این روز ها قیمت پیاز به 17 هزار الی 18 هزار تومان در میوه فروشی های شهر رسیده است و در میادین شهرداری تهران به قیمت 15 هزار تومان عرضه می گردد، اما دیگر پیازی به میزان کافی در میادین شهرداری نیست.

در میادین کوچک همانند میادین سازمان برنامه جنوبی، پیاز پیش از ظهر به سرانجام می رسد و متقاضی باید آن را در مغازه های منطقه جست وجو کند.

روز پنجشنبه ساعت 11:35 دقیقه است؛ از یکی از غرفه داران سوال می کنم پیاز امروز می آورید؟ می گوید اگر داشتیم که اینجا بود. پیاز تمام شد؛ نداریم. از او می پرسم هر روز در این زمان تمام می گردد؟ می گوید: مدتی است پیاز کم می آید.

به یکی از میادین بزرگ میوه و تره بار شهرداری تهران می روم. در این این میدان اگرچه پیاز موجود است، اما کیفیت آن از نگاه مشتری ها خوب نیست. مرد میانسالی که در حال انتخاب کردن پیاز هاست می گوید همه پیاز ها دارند سبز می شوند، ولی غرفه داران می گویند پیاز تازه است. او به اکوایران می گوید اغلب از میادین شهرداری خریداری می نماید، اما پیاز یا گران است یا پیاز بی کیفیت می دهند.

زن میانسال دیگری هم می گوید کیفیت پیاز ها در بیشتر غرفه ها خوب نیست و همه در حال سبز شدن هستند.

نکته سرانجامی؛ وعده های توخالی

سال های متمادی مسئولین وزارت جهادکشاورزی عرضه نامناسب کالا های کشاورزی در بازار را به گردن مدیریت ضعیف وزارت صمت می انداختند. در راستای طرح انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت این امور به وزارت جهادکشاورزی واگذار شد. به تعبیر دیگر در کنار امور فراوری، امور بازرگانی محصولات کشاروزی هم به وزیر جهادکشاورزی و مجموعه تحت اختیارش واگذار شد. وزارت جهادکشاورزی نیز ستاد تنظیم بازار کشاورزی و قرارگاه امنیت غذایی و ... برپا کرد؛ اما به رغم وجود این تشکیلات تعیین نیست چرا هنوز این وزارتخانه قادر به مدیریت بازار کالا ها مورد احتیاج مردم از جمله پیاز نیست. یکی از فروشندگان غرفه های تره بار شهرداری به اکوایران می گوید: دولت وعده زیاد می دهد، نباید به آن بها داد.

منبع: فرارو

به "کمبود پیاز در میادین میوه وتره بار شهرداری تهران، وزارت جهادکشاورزی چه کار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود پیاز در میادین میوه وتره بار شهرداری تهران، وزارت جهادکشاورزی چه کار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید