کشف امواج عجیب در خورشید

به گزارش وبلاگ فروش به نقل از نیوساینتیست، 3 مکانیزم احتمالی برای توضیح این امواج وجود دارد که البته هیچ کدام از آنها با داده های به دست آمده همخوانی ندارد. بنابراین وجود امواج یک راز باقیمانده است.

کشف امواج عجیب در خورشید

کریس هانسون در دانشگاه نیویورک واقع در ابوظبی در امارات متحده عربی و همکارانش این امواج را رصد کرده اند که امواج گردابی رتروگراد با فرکانس بالا(high-frequency retrograde vorticity waves) نامیده می شود. این کشف با توجه به اطلاعات جمع آوری شده طی چند دهه در تلسکوپ های زمینی و فضایی اجرا شده است. امواج مذکور(HFR) از گروه هایی از گرداب های کوچک تشکیل می شوند که در جهت مخالف چرخش خورشید به دور این ستاره حرکت می کنند.

با این حال، گرداب ها سه برابر سریع تر از سایر امواج مشابه به دور خورشید حرکت می کنند. سرعت حرکت آنها بیشتر از آن چیزی است که بتوان با هر یک از مدل های حرکت پلاسما در خورشید توضیح داد.

محققان سه توضیح احتمالی را آزمایش کردند: اینکه امواج از طریق میدان های مغناطیسی در خورشید ایجاد شده اند، آنها از امواج دیگری در خورشید به نام امواج گرانشی پدید می آیند یا اینکه آنها به دلیل فشرده سازی پلاسما به وجود آمده اند. هیچ یک از این ایده ها با داده ها مطابقت ندارد.

هانسن در این باره می گوید: کشف امواجی که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد، هیجان انگیز و مجذوب کننده است زیرا چالش اصلی اکنون توضیح ماهیت آنها است.

ممکن است نوع مشابهی از موج در اقیانوس های زمین وجود داشته باشد. این امواج Rossby نامیده می شوند و با سرعتی بسیار بیشتر از آنکه محققان قادر به توضیح باشند، حرکت می کنند.

به گفته هانسون ممکن است ترکیبی از مغناطیس، گرانش و فشردگی باعث ایجاد این امواج شود. او می گوید: تصور سناریویی که در آن یکی از این توضیحات نقشی در افزایش سرعت نداشته باشد، بسیار سخت است.

محققان نتوانستند مکانیسم قابل قبول دیگری را بیاندیشند و امیدوارند که مدل سازی دقیق تر بتواند این امواج عجیب را در آینده توضیح دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشف امواج عجیب در خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف امواج عجیب در خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید