عجیب ترین درخت تهران کجاست؟ ، ارتباط جالب این درخت با دیواری در سیاتل آمریکا

به گزارش وبلاگ فروش، اگر تا امروز گذرتان به خیابان گل رو در محله الهیه افتاده باشد، حتما یکی از متفاوت ترین و عجیب ترین درخت های تهران را دیده اید. همسایه ها به آن درخت آدامسی می گویند؛ همان درختی که با شکل و شمایل عجیبش حالا دیگر به یکی از نمادهای هویتی محله تبدیل شده و یادآور دیوار آدامسی معروف شهر سایتل آمریکاست.

عجیب ترین درخت تهران کجاست؟ ، ارتباط جالب این درخت با دیواری در سیاتل آمریکا

وبلاگ فروش - حسن حسن زاده: درخت آدامسی درختی بود شبیه دیگر چنارهای تهران؛ با همان شکل و شمایل آشنا، برگ های پنجه ای شکل و قامتی بلند که تابستان ها روی آسفالت داغ خیابان گل رو سایه می انداخت. حالا اما بخش هایی از تنه این درخت با آدامس های رنگارنگ پوشانده شده.

قصه های خواندنی تهران را اینجا بخوانید

همسایه ها نمی دانند اولین آدامس را چه کسی روی تنه درخت چسباند، اما بدون شک پس از او بود که دیگران هم همین کار را تکرار کردند تا اکنون تنه درخت، لباسی رنگارنگ از جنس آدامس پیدا کند. محمد کریمیان یکی از اهالی محله می گوید: اوایل که تعداد آدامس ها کم بود کسی به این درخت توجه نمی کرد. اما حالا افرادی را می بینیم که وقتی چشم شان به درخت می افتد، چند لحظه ای به آن خیره می شوند و بعد با آن عکس یادگاری هم می گیرند. در چند سال اخیر که تعداد آدامس ها بیشتر شده، حتی افرادی را هم دیده ایم که صرفا برای عکس یادگاری با این درخت آدامسی به محله ما می آیند.

از درخت آدامسی فرشته تا دیوار آدامسی سیاتل

روایت های متعددی درباره ماجرای آدامسی شدن این درخت شنیده می گردد که مرور آنها جالب است. بعضی از همسایه ها می گویند این درخت جلوی تصادف خودروها در تاریکی شب را می گیرد. علت شان این است که وقتی هوا تاریک می گردد، آدامس ها مثل شب رنگ عمل می نمایند و تنه درخت پس از تابیده شدن نور خودروها در تاریکی شب می درخشد.

اما درخت آدامسی محله الهیه یک برادر دوقلو در شهر سیاتل آمریکا دارد. البته بردار دوقلوی این درخت که لباسی از جنس آدامس پوشیده، دیوار بلند یک خانه متروکه است. دیوار آدامسی سیاتل که Seattle gum wall نام دارد، سال هاست که به جاذبه گردشگری استان واشنگتن تبدیل شده و گردشگران برای گرفتن عکس یادگاری با دیوار و به اشتراک گذاشتن عکس ها در فضای مجازی سر و دست می شکانند.

می گویند این دیوار آنقدر معروف شده که اهالی سیاتل آدامس های خود را از هر نقطه شهر به این دیوار می رسانند و روی آن می چسبانند تا سهمی در هرچه پربارتر شدن این دیوار متفاوت داشته باشند. نکته جالب اینجاست که دیوار آدامسی سیاتل یک بار پاکسازی شد اما اهالی این شهر بار دیگر به چسباندن آدامس های خود روی این دیوار همت گماشتند تا دیوار آدامسی دوباره سر و شکل قبلی اش را پیدا کند.

چه کسی اولین آدامس را چسباند؟

تقریبا هیچکدام از همسایه ها نمی دانند که درخت آدامسی از چه زمانی به این نام معروف شد و اصلا چه کسی بود که اولین آدامس را روی تنه درخت چسباند. اکنون روی تنه درخت صدها آدامس رنگی چسبانده شده و اگر تعداد آدامس ها را بشماریم شاید این عدد به هزار آدامس هم نزدیک گردد. بعضی از همسایه ها از ماجرای اولین آدامس هایی که روی تنه درخت چسبانده شدند، روایت متفاوتی دارد. آنها می گویند اولین آدامس ها را رانندگان عبوری روی تنه درخت چسباندند. ماجرا از این قرار بود که چون درخت آدامسی وسط کوچه قرار داشت، خودروها با فاصله بسیار کم از کنار آن عبور می کردند. رانندگانی که در ترافیک کنار درخت متوقف می شدند اگر آدامسی در دهان داشتند، آن را به تنه درخت می چسباندند.

علیرضا زمانی تهران شناس در این باره می گوید: درخت چنار کوچه گل رو یکی از چنارهای باقیمانده از باغ های بزرگ شمیران است. وقتی در مسیر توسعه آبادی های شمال تهران، بسیاری از درخت ها قطع و یا در املاک اطراف قرار گرفتند، این درخت در مرکز کوچه باقی ماند و خوشبختانه حفظ شد. از آنجایی که این کوچه یکی از معابر دسترسی به باغ فردوس و اماکن گردشگری آن محدوده است، بعید نیست که اولین آدامس ها را گردشگران عبوری به تنه درخت چسبانده باشند.

ماجرای شکل گیری دیوار آدامسی سیاتل هم در نوع خود جالب است. اهالی سیاتل هم تا به خودشان آمدند، دیدند دیوار یکی از ساختمان های متروکه شهر پر از آدامس های رنگارنگ شده و حتی فراتر از آن، عده ای به خلق آثار هنری روی این دیوار مشغولند. اکنون روی دیوار آدامسی سیاتل اشکال مختلفی از حیوانات و حتی پرتره بعضی افراد با آدامس ساخته شده که حسابی گردشگران را مشغول می نماید.

زمانی می گوید: می گویند سنت چسباندن آدامس روی دیوار در آمریکا، از طرف دست اندرکاران صنوف سینما آغاز شد. جوان ها وقتی در صف های طولانی سینما می ایستادند، آدامس های خود را روی دیوار می چسباندند. سنتی که به تدریج همه گیر شد و شکل گیری دیوار آدامسی سیاتل هم به این ماجرا بی ارتباط نیست.

منبع: همشهری آنلاین

به "عجیب ترین درخت تهران کجاست؟ ، ارتباط جالب این درخت با دیواری در سیاتل آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین درخت تهران کجاست؟ ، ارتباط جالب این درخت با دیواری در سیاتل آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید